Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon ama Hangisi?

Hiç dizel araç kullanmadım, avantaj ve dezavantajları nelerdir? Bakım maliyetleri ve arızalandığında tamirinin daha pahalı olduğunu da duydum. Ne dersiniz ?
Aracım daha yeni 30.000 bakımından çıktı, ilk bakım olan 15.000 bakımı 340 TL, 30.000 bakımı ise 450 TL tuttu. Benzinlide durum nasıl bilmiyorum. Bu arada dizel alsanız da motora yüklendiğinizde yine fazla yakacaktır. 1.6 tdi motor Fransız dizeller kadar ekonomik değil, kullanıma göre değişiyor ama kısa mesafelerde ve soğuk hava şartlarında çok yakıt tüketiyor. Ekonomi yapmak için baya dikkatli kullanmanız lazım. Tabiki benzinliden daha ekonomik ama 10.000 TL fark verdiğinize değer mi bunu siz düşünün.

hocam hangi modeli alacağınız konusunda yardımcı olamayacağım ama kesinlikle artık dizel almanın bir espirisi kalmadığını söyleyebilirim.

Mazot gelmiş neredeyse 4tl'e
Km Başı biraz ucuz oluyor ama aracı rutin bakıma götürdüğün zaman ocağına incir ağacı dikiyor. Benzinli arabanın bakımı çok daha ucuz.
Herhangi bir parça değiştirmeye falan kalkarsanız benzinli arabanın parçaları çok daha ucuz.

Dizel hikayesi eskiden di hükümet yeni yasa çıkarıyormuş dizel araçlardan daha çok vergi alacaklarmış. Dizel alıp ta kazıklarını yiyen biri olarak dizel aracı tavsiye etmiyorum.

Dizel araba ilk alışta benzinli arabadan daha pahalı satarken de biraz daha pahalı gidiyor ama okadar pahalı değil çünkü insanlar 5 yıllık dizel arabayı alırken korkarak alıyor. Benim dizel aracım km başına 40 kuruş civarı yakıyor dikkatli kullanırsam 35 kuruş oda az değil ki benzinli olsa taş çatlasa 45 kuruş yakar hesabını yapın fazladan ödediğiniz tutar ile kaç km yapıyorsunuz ve bu kmyi kaç yılda bitirebilirsiniz. ve arabayı satmayı kaç yıl sonra düşünürsünüz. Göreceksiniz hemen hemen aynı olacak.

hocam hangi modeli alacağınız konusunda yardımcı olamayacağım ama kesinlikle artık dizel almanın bir espirisi kalmadığını söyleyebilirim.

Mazot gelmiş neredeyse 4tl'e
Km Başı biraz ucuz oluyor ama aracı rutin bakıma götürdüğün zaman ocağına incir ağacı dikiyor. Benzinli arabanın bakımı çok daha ucuz.
Herhangi bir parça değiştirmeye falan kalkarsanız benzinli arabanın parçaları çok daha ucuz.

Dizel hikayesi eskiden di hükümet yeni yasa çıkarıyormuş dizel araçlardan daha çok vergi alacaklarmış. Dizel alıp ta kazıklarını yiyen biri olarak dizel aracı tavsiye etmiyorum.

Dizel araba ilk alışta benzinli arabadan daha pahalı satarken de biraz daha pahalı gidiyor ama okadar pahalı değil çünkü insanlar 5 yıllık dizel arabayı alırken korkarak alıyor. Benim dizel aracım km başına 40 kuruş civarı yakıyor dikkatli kullanırsam 35 kuruş oda az değil ki benzinli olsa taş çatlasa 45 kuruş yakar hesabını yapın fazladan ödediğiniz tutar ile kaç km yapıyorsunuz ve bu kmyi kaç yılda bitirebilirsiniz. ve arabayı satmayı kaç yıl sonra düşünürsünüz. Göreceksiniz hemen hemen aynı olacak.

Benim aracım 40 krş yakmıyor :S

İyice kafam karisti yalniz benim :(
benzinli mi dizel mi, dizel ise manuel mi otomatik mi ? :(

bence şu anda leon alma...
1 sene sonra kasan eski olacak
sende piyasadaki yeni leonlara bakacaksın
yok ben illa alıcam seneyede değiştircem diyorsan şu andaki fiyatlar çok iyi
dizele bencede gerek yok, 6000 lira fazla verceksin satarken en fazla 2000 lira fazlaya satacaksın
aslında dsg güzel ama fiyat farkı çok var. bence değmez
FR en iyisi ama alma (dediğim gibi kasa değişecek)

Su anki kasa gayet guzel ama! Yeni kasa 2013 marttan once gelmeyecekmis, gelse bile dizel versiyonu 1 sene sonra gelir. Ayrica Allah kaza bela vermezse ben aldigim araci en az 5-6 sene kullanmayi dusunuyorum.

Dün FR dizel DSG 2.0 170 beygir aracı test edebidim, ellerinde benzinli fr yoktu test için. öncelikle otomatik araç rahatlık onu anladım, özellikle yoğun trafikte. Kendi Tipo aracım ile çorluya bir girdim saat 5.30 da aman allahım tek şerit yol 30 dk da zor çıktım dur kalk dur kalk yapa yapa ! Ame dizel dsg çok pahalı ve 10-15 bin km arasında kullanacağım için 1.4 fr tsi alacağım sanırım. Arabanın full donanım olması da büyük etken, ben güvenliği önemsiyorum bir kaza vs anında para değil benim ya da arabadaki sevdiklerimin canı daha önemli, bu yüzden boş style yerine full donanım fr alacağım ve dönüşe duyarlı xenon far opsiyonu ekleteceğim. Sunroof konusunda emin değilim, gereksiz masraf mı olur diyorum, nereden baksam 6-7 aylık benzin masrafım çıkar, ama bi yandan da arabaya hava katıyor.

Geri
Üst Alt