Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Megane 1.4T 130hp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
son sorunu sonradan eklemişsin ben yazarken o yoktu yavru.. :)

dyno'da zaten optimum değerleri görürsün arabada 2 kişinin bişileri değiştirceğini hiç sanmıyorum..ama bilinen şekilde ölçüm kabul görmemeniz ilginç..olabilir tabii.. :)

Yiğit TR deki aletler yanlış değil ama sadece tekerlek için doğru. Çünkü aktarma kaybı her devirde aynı olan birşey değil. Yani bilgisayarla hesapladığında sana yakın değerler verir tam değerler veremez. Tork bandının vs. kayması gayet doğaldır...

---------- Post added at 00:48 ---------- Previous post was at 00:45 ----------

neden sadece tork. ??
orda onlarca matematik formulü var sonuçta jant çapı şanzumanı bile etkiler..

Yiğit sen daha ağır bir ayakkabı giydiğinde bacakların dahamı güçsüz normalden? Hayır. Ama ayaklarının çevirme kuvveti (Momentumu) normalden daha düşük çünkü karşı koyan daha fazla kütle var..

ben de farklı bişi söylemiyorum işte..

motor gücünü üretmek ayrı iletmek ayrı bi sorundur..
Veyron'un ne ürettiğini ama ilettiğine bi bak istersen.. :)

bunun yanında aynı dyno'da stock haldeyken ne kadar aktarım kaybı yaşandığını yüklendikten sonra da ne kadar gücün kaybolduğu da yazıyo.. :) ;)

bu arada bırsey farkettım 1.4T motorlar turkıyede cok tutuyor ama yurt dısında bı kac kısıyle konustum boyle motorların var oldugundan haberlerı yok:)

onların ne işi var küçük hacimle burdaki fiyata orda 2L rahat rahat takılıyolar.. :D :D

bu arada bırsey farkettım 1.4T motorlar turkıyede cok tutuyor ama yurt dısında bı kac kısıyle konustum boyle motorların var oldugundan haberlerı yok:)

aynısı buralarda 1,6 fsi lar satılırken yaşanmıştı vwwortex te 1,6 fsi motormu var gibi yorumlar vardı :)

özellikle amerikada adamlar için 2,5 lt atmosferik araçlar fuelsaver diye satılıyor :D

genelde verginin hacime yada egzoz emisyonuna bağlı oldğu ülkelerde yaygın bu makineler.

Bu arada jant ağırlığı hp yi değil sadece torku etkiler. Daha doğrusu aracın yere verdiği torku..
Bişeyler öğrenmişsin Alp bravo. Bana gelince itiraz etmeyi biliyosun da sana söylediğim şeyleri başka konularda yazmayı da ihmal etmiyosun.

---------- Post added at 01:56 ---------- Previous post was at 01:55 ----------

Yiğit TR deki aletler yanlış değil ama sadece tekerlek için doğru. Çünkü aktarma kaybı her devirde aynı olan birşey değil. Yani bilgisayarla hesapladığında sana yakın değerler verir tam değerler veremez. Tork bandının vs. kayması gayet doğaldır...

---------- Post added at 00:48 ---------- Previous post was at 00:45 ----------

Yiğit sen daha ağır bir ayakkabı giydiğinde bacakların dahamı güçsüz normalden? Hayır. Ama ayaklarının çevirme kuvveti (Momentumu) normalden daha düşük çünkü karşı koyan daha fazla kütle var..
En doğru sonucu, yere verilen gücü ölçerek alırsın Alp. Araba tekerlerin üzerinde yere verebildiği güç ile hareket eder. Tezgah üzerinde gitmiyo motor..

---------- Post added at 01:58 ---------- Previous post was at 01:56 ----------

1.4T'nin tek esprisi Türkiye gibi vergi sistemi olan ülkelerde düşük vergi verip daha fazla güç alabilmek.
Ki sağlamlığını kanıtlamış bir motor olduğunu düşünmüyorum. TR'deki twinchargedlar hele bi 200.000'li km'lere bi gelsin bakalım görücez o zaman :D

---------- Post added at 02:15 ---------- Previous post was at 01:58 ----------

Tork konusunda edinilen diğer yanlış şeyde şudur: düşük devirde alınan tork her zaman iyidir. Yanlış. Eğer performans odaklı bir kullanım isteniyosa, tork ve güç eğrilerinin benzer ve yüksek devirlerde maksimuma ulaşıyo olması gerekmektedir. Japon araçları neden öyle düşük torkla öyle gidiyo sorusunun cevabı da budur.

1.4 t lerın bakımların duzgun yapıldıgı surece 200.000 km yı rahatca gececegını dusunuyorum ... renonun bılmeme ama bu TSI ler testten gecıp basarılı sonuc aldı... rısklı olacagını dusunmuyorum acıkcası cunku vw audı seat skoda nerdeyse tum modellerınde bu motoru kullanıyor... su anda opel reno vs... cogu arac bu tarz motor cıkardı ama benım dusuncem hangı araba olursa olsun araba hor kullanılmadıkca ve bakımları aksatılmadıkca sorun olmaz ... bu arada bugun megane coupe yı ınceledım cok guzel bı arac...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt