Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Megane 1.4T 130hp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bişeyler öğrenmişsin Alp bravo. Bana gelince itiraz etmeyi biliyosun da sana söylediğim şeyleri başka konularda yazmayı da ihmal etmiyosun.

---------- Post added at 01:56 ---------- Previous post was at 01:55 ----------

En doğru sonucu, yere verilen gücü ölçerek alırsın Alp. Araba tekerlerin üzerinde yere verebildiği güç ile hareket eder. Tezgah üzerinde gitmiyo motor..

---------- Post added at 01:58 ---------- Previous post was at 01:56 ----------

1.4T'nin tek esprisi Türkiye gibi vergi sistemi olan ülkelerde düşük vergi verip daha fazla güç alabilmek.
Ki sağlamlığını kanıtlamış bir motor olduğunu düşünmüyorum. TR'deki twinchargedlar hele bi 200.000'li km'lere bi gelsin bakalım görücez o zaman :D

---------- Post added at 02:15 ---------- Previous post was at 01:58 ----------

Tork konusunda edinilen diğer yanlış şeyde şudur: düşük devirde alınan tork her zaman iyidir. Yanlış. Eğer performans odaklı bir kullanım isteniyosa, tork ve güç eğrilerinin benzer ve yüksek devirlerde maksimuma ulaşıyo olması gerekmektedir. Japon araçları neden öyle düşük torkla öyle gidiyo sorusunun cevabı da budur.

komıksın ayberk yazdıkların carpıtılmıs noktalar bu ucuz numaraları bırak senın ovdugun japonlar sadece hafıf kasada o motorla yuruyorlar.

Sunuda unutmadan su ep3 olayına takıldın kaldın bırde yenı kasa type-r ın nıye yurumedıgını su engın zengın bılgınle scw aılesıne bır anlat hep ep3 dedın bıraz yenı kasasından konus japonlar bu kadar dedıgın gıbı ıyıyse ep3 tede aynı motor sanzıman var yenı kasada bulunan motorsa sanzımanda aynı hatta kesıcı 500 d/d daha gec gırıyor yenısınde bıraz bundan bahset

Tsı olayına gelınce avrupada tsı testlere tabı tutuluyor zaten bır cok dergıde 300,000 km barajını sorunsuz gectıgı ıle ılgılı bır cok yazı cıktı hatta turkıyede bazıları kopya olarak yazdı sen sımdı 200,000 kmden bahsedıyorsun bunları gec
bu ucuz numaraları bırak

Not:Hıcbır markanın ar-ge yatırımı yapıp sadece turkıye ıcın tsı gıbı bır motor uretecegıne ınanmıyorum.Zaten durumun boyle olmadıgı tsı motorun yurtdısında aldıgı oduller kanıtıdır.Yurtdısında adamlar belkı 1,4 motor kullanmak ıstemıyor saygı duymak lazım suda bır gercek kı 1,4 tler gelecek yıllarda turkıyede tamamen 1,4,1,6,1,8,2,0 atmosferık motorlu aracların yerını alacak

arkadaslar lutfen sahis odakli mesajlar yazmayalim artik.
Bu konu Megane 1.4T ile ilgili ve eger bu motor veya araba hakkinda bir dusunceniz veya yorumunuz var ise onu bizler ile paylasin ama artik sahis odakli mesajlara lutfen bir son verelim.
Hem konu amacindan sapmakta, hem kisiler birbirlerine zarar vermektedir.
Isteyen bu arac icin; TSI a on basar veya TSI bunu 20ye katlar desin, isteyen alirim isteyen almam desin, isteyen 2250devirde maksimum tork iyi desin istemeyen demesin..

8 sayfadir konuyu okuyorum ama hic bir sekilde bir yorum yapmak icimden gelmedi fakat artik butun forum sakinlerinin bu tatsizliklardan oturu rahatsizlik duydugunu bir de ben belirtmek istedim.
lutfen bu mesajimdan sonra kisi odakli mesajlardan sakinalim. oyle veya boyle kim hakli olursa olsun karsi tarafin kalbini kirmak hos degil.
gostereceginiz ilgi icin tesekkur ederim.

komıksın ayberk yazdıkların carpıtılmıs noktalar bu ucuz numaraları bırak senın ovdugun japonlar sadece hafıf kasada o motorla yuruyorlar.

Sunuda unutmadan su ep3 olayına takıldın kaldın bırde yenı kasa type-r ın nıye yurumedıgını su engın zengın bılgınle scw aılesıne bır anlat hep ep3 dedın bıraz yenı kasasından konus japonlar bu kadar dedıgın gıbı ıyıyse ep3 tede aynı motor sanzıman var yenı kasada bulunan motorsa sanzımanda aynı hatta kesıcı 500 d/d daha gec gırıyor yenısınde bıraz bundan bahset

Tsı olayına gelınce avrupada tsı testlere tabı tutuluyor zaten bır cok dergıde 300,000 km barajını sorunsuz gectıgı ıle ılgılı bır cok yazı cıktı hatta turkıyede bazıları kopya olarak yazdı sen sımdı 200,000 kmden bahsedıyorsun bunları gec
bu ucuz numaraları bırak

Not:Hıcbır markanın ar-ge yatırımı yapıp sadece turkıye ıcın tsı gıbı bır motor uretecegıne ınanmıyorum.Zaten durumun boyle olmadıgı tsı motorun yurtdısında aldıgı oduller kanıtıdır.Yurtdısında adamlar belkı 1,4 motor kullanmak ıstemıyor saygı duymak lazım suda bır gercek kı 1,4 tler gelecek yıllarda turkıyede tamamen 1,4,1,6,1,8,2,0 atmosferık motorlu aracların yerını alacak
Öncelikle, dünyadaki gelişmelere bu kadar yakın olup, dünyada sadece FN2 Type-R (Civic kasasında) olduğunu bilmediğini düşünüyorum Mehmet Abi. FD2 Type-R ya da sağdan direksiyonlu üretilen JDM Type-R ya da Amerika'da satılan Civic SI modelleri var dünyada. Type-R motoruyla imal edilen diğer araçlar. FN2 Type-R yürümüyo. Neden? EP3 Type-R'ı kendinden daha güçlü araçlarla kıyaslamaya alıştık. Onları geçtiğini görmeye alıştık. FN2 Type-R sadece kendi gücündeki araçları geçebiliyo. Daha güçlüleri geçemiyo. Gitmiyo denmesinin sebebi de budur. Bir diğer sebep ise bağımsız süspansiyonun kaldırılmış olması. Engin bilgimle açıklamış olayım bunu da.
Tabi bu mesajı, dünyada sadece FN2 Type-R olduğunu zannedenler için yazıyorum.

---------- Post added at 16:36 ---------- Previous post was at 16:32 ----------

Sadece sağdan direksiyonlu üretildiği için JDM Type-R deniyo. Yani "Japanese Domestic Market". Özel üretim zannetmesin kimse. Resmini de ekleyeyim. Teknik verilerini araştırıp bulabilirsiniz.
jdm-civic-type-r-20070329062738413.jpg

---------- Post added at 16:55 ---------- Previous post was at 16:36 ----------

Tork ve gücün daha yüksek devirlerde maksimuma ulaşması performans açısından niye daha iyidir sorusunun cevabı da şu. Aracın maksimum güç ve torkunu aldıktan sonra, eğrisi düşüşe geçer. 5.000 5.500 gibi devirlerde maksimum torkunu ve gücünü alan araçlarda erken vites atmak, zaman kaybına ve geriye düşmeye sebep olacaktır. Özellikle araç Turbo ise, Turbo her seferinde yeniden dolmak için vakit kaybedecektir.
Tork ve güç eğrisi benzer ve daha yüksek devirlerde olan araç, hem aracın yüksek süratlere çıkmasını daha elverişli hale getirecek, hemde devir bandının sonuna kadar verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlayacaktır.
Tork ve güç eğrisinin TSI ya da TFSI gibi bir makinadaki gibi olması, günlük kullanımı daha rahat ve konforlu hale getirmek için dizayn edilmiştir. Tüketimi de belirli bi ölçüde düşürmelerini sağlar. Ancak herşey bir arada olmaz. Japonlardan yana bu yüzden örnek verdim. Maksimum güç ve torklarını daha yüksek güçlerde alıyolar. Hatta birçok aracın rahatça çeviremeyeceği devirlerde alıyolar. Ancak iş performansa geldiği zaman, çok daha fazla avantaj sağlıyolar. Yarı tork değeri ve daha düşük güçlerle, diğer araçlara kafa tutabiliyolar. Bunu bi tartışma çıksın diye değil, örnek vermek için yazıyorum.
Ömür meselesinden kastettiğim, standart haliyle, günlük sakin kullanımla ne kadar dayanacağı değil. Modlanmış halinin ne kadar dayanacağı. Evet, birçoğuna göre bu bi kriter değil. Ancak benim bakış açıma göre asıl kriter bu.
Ankara'daki kırmızı Golf GT'yi birçok kişi biliyor. Nasıl yürüdüğünü. Haftada kaç kere sanayiye uğradığını da ben biliyorum. İşte ömürden kastım bu.

Ayberk 2.0 TFSI max. torkunu 5000rpm'e kadar veriyor. 1700-5000rpmde 280Nm tork.

Type R sadece 5600 rpmde 193Nm Tork veriyor. 5600rpmde yine 2.0TFSI'ın torku yine daha fazla.

Bu arada ne iş tork birden işe yarar oldu :D

Alp 300nm değil mi 2L TFSI..

2L TFSI diyince Cupra gelir direkt aklıma sori.. :)

yiğit ha bu sırada ! bu tüm 2.0 tfsi lar aynı değilmi. geldi bomba soru fr la cupra arasındaki fark ne ikiside 2.0tfsi diyo değişiklik nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt