Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dizel & Benzinli

POWER => 400+HP olsun da isterse LPG li olsun :D isterse kömür yaksın :D neyin tartışmasındasınız, Audi Dizel motorla nice ödüller kazandı, nice yarışlar kazandı :) Güncel araçlardan bahsediyorsak güncel dizellerden bahsediyoruz demektir..

Ses konusunda tabii ki bi V6 veya V8 benzinli motorun seesini hiçbirşey veremez bunu da boşuna tartışmaya gerek yok :)

Çıkan giren para önemli he bakımla çıkmış he başta vermişsin hiçbirşey fark etmez..

olm sen at gozlugu ıle mı bakıyosun :) Sen arabayı garaja koyup senede 10k yol gıdıceksen dızel almanın b manası olmaz 10 lıra fazla verıp ama sen senede 50k yol gıdersen dızel alırsın bınersın 10 lıra fazla verdıysende 1.2 tsı ıle dızele gore ekonomık olamıcagın ıcın verdıgın paraya da deger.Kapının onunde dızel araba duryo 200k yı gecmıs sıze ne kadar masraf cıkardı alp:) Arabaya bındırınce sorun yok abı cok guzel dıyosun sımdı sakına bana sunu bunu actı basımıza deme bogazlarım senı :)

bu arada oturup bana hesaplattırdınız

fıestam yaklasık 100k dır altımda

100,000* 0,20kr = 20.000 TL mazot harcamısım

eger benzınlıye bınseydım ve boyle savurgan kullansaydım 12 lıtre cıvarı yaktıgımı varsayarız

100,000 * 0,48 = 48,000 tl benzın harcayacaktım

varsın enjektor gırsın varsın motor yesın 5000 tl gırsın

daha otesı varmı ?

Kıvanç 1.2 TSI lar 24-25 kuruş yakıyor yaktırabilenin altında. 1.6TDI da 20 kuruş civarında yakıyor. Başta 10.000TL daha fazla veriyosun 1.6 TDI'a. Amorti etmesi için dizelin ne kadar daha fazla yol yapman lazım?

olm sen at gozlugu ıle mı bakıyosun :) Sen arabayı garaja koyup senede 10k yol gıdıceksen dızel almanın b manası olmaz 10 lıra fazla verıp ama sen senede 50k yol gıdersen dızel alırsın bınersın 10 lıra fazla verdıysende 1.2 tsı ıle dızele gore ekonomık olamıcagın ıcın verdıgın paraya da deger.Kapının onunde dızel araba duryo 200k yı gecmıs sıze ne kadar masraf cıkardı alp:) Arabaya bındırınce sorun yok abı cok guzel dıyosun sımdı sakına bana sunu bunu actı basımıza deme bogazlarım senı :)

Bir problem çıkarmadı ama 1.9TDI 110luk o..

alp ben yaktırabılen degılım :) az cok bılıyorsun arabam az yaksın dıye 90 la gıtmem :) demekkı neymıs 1,2 tsi benım altımda 10 lıtre yakar mıs :D o hesabı kendıme gore yaptım

İşin açıkcası ikiside farklı şeyler ve kişilerin görüşlerine göre değişebilecek unsurlardır. Fakat;

Dizel araç daha az yakar torku yüksek olduğu için kalkışta extra performans verir bununla birlikte, Servise girdiğiniz zaman parçası her zaman daha pahalıdır, Gerek mazot filtresi gerek yağ filtresi daha pahalı oluyor hatta bazı modellerde bile hava filtrelerinin farklı olduğunu görebilirsiniz. Ve bu ekstra bi maliyettir. Normal benzinli aracın 10.000 km bakımı 100 - 150 arası tutarken dizelin 200-250 arası tutar ki dizel motor da bakımı 7.500 km bir yapmak daha mantıklı bir harekettir. En azından ben eski aracımda o şekilde yapıyordum ve bu benim asıl mesleğim olduğu içinde kendime yetecek bilgiyi bildiğimi düşünüyorum.

Fakat benzinli araçtaki ses ve devir performansınıda dizel den asla ve asla alamazsınız fikrimce Bu konuda kurtbil'e katılıyorum. iki motor aynı arabayı yanyana getirirseniz devir ve egsoz performansı illaki benzinlide daha fazla olacaktır. Kızdırma buji ve normal buji arasında bile olan farklar araçtaki performansı etkileyecektir. Kısa mesefede dizel uzun mesefade ise benzinli daha performanslıdır bana göre tabi dediğim gibi bu benim fikrim.

Bir araçla oynamak istiyorsanız ben benzinli tavsiye ederim. Dizellerde her zaman sıkıntılar çıkıyor tecrubelerime dayanarak söylüyorum. Zamanında dizel aracıma yaptığım modifikasyonlarla çok büyük sıkıntılar yaşadım. Motor la oynamayı düşünüyorsanız benzinli derim. He yok ben dışa bi bodykit yapar yay takar jant takar devam edeceğim derseniz tabiki de dizel daha mantıklıdır. Yada sıralı sistem lpg çözebilirsiniz :D ben gayet memnunum:)

Kıvanç 1.2 TSI lar 24-25 kuruş yakıyor yaktırabilenin altında. 1.6TDI da 20 kuruş civarında yakıyor. Başta 10.000TL daha fazla veriyosun 1.6 TDI'a. Amorti etmesi için dizelin ne kadar daha fazla yol yapman lazım?

alp neyı amortı edıyorsun ?? 10000 tl verdıgın fazla parayı coopemı atıyorsun

arkadaslar su dusunce yanlıs !! dızel araba al 2 sene altında olsun 30,000 km yap yıne kardasın cunku satarken 10 000 tl yı koyuyorsun ustune zaten kı az km oldugu ıcın araban uca uca gıdıyor elınden

alp neyı amortı edıyorsun ?? 10000 tl verdıgın fazla parayı coopemı atıyorsun

arkadaslar su dusunce yanlıs !! dızel araba al 2 sene altında olsun 30,000 km yap yıne kardasın cunku satarken 10 000 tl yı koyuyorsun ustune zaten kı az km oldugu ıcın araban uca uca gıdıyor elınden

İşin ekonomi boyutu şöyle o zaman yılda 30.000 km yapıyorsan dizel yapmıyorsan benzinli. Peki dizelin ekonomi dışında ne avantajı var?

Geri
Üst Alt