Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dizel & Benzinli

400bg 1.8 t de kullandım 210bg dızel de kullandım ıkısının arasındakı fark kesınlıkle cok fazla ama dızelın tork u en nıhayetınde b yerde bıtıyor benzınlıdekı devır donmek ıse cok daha ayrı dunya,son donemde dızel uzerıne ne kadar cok sey okuyup arastırsamda yenı araba aldıgımda sırf benzın fıyatları yuzunden dızel araba almıs olcam heralde.Benzınlının gerek egsoz sesı olsun gerek devır donmesı olsun bana daha cekıcı gelıyor.

egzos sesi dinlemek istiyorsan bir tane v10 TDI touareg alacan egzos sesini o zaman dinlicen. 4 silindir ve 6 silindirin egzos sesi yavandır. bu arada yine aynı olay benzinli ile dizeli karşılaştıramazsın. dizel ayrı bi dunya benzinli ayrı bi dunya. dizel araç az yaksın iyi gitsin diye yaratılmış ekonomik motordur. benzinli ise gidebilmesi için tuketim yapması gerekir. 400pslik diyorsun özur dilerim ama ya yardan geçecen ya serden. bence 1.8 motordan 400 pse kadar motorun zorlanması çok saçma. gereksiz. bana göre performans istiyorsan uğraşmak yerine baştan performans makinası alırsın olur biter luzumsuz şeyler.

C200 Kompressör kullandım 2 ay kadar ama C220 CDI daha çok hoşuma giderdi herzaman magane RS vardı kuzenimde 2.0 250 ps di yanılmıyorsam oda deli gidiyordu ama antepte yaygın kullanılan bir söz vardır yavan geliyor bana:)

2 hafta 2000 model c200 kompressör kullandım. tadını hiç birşeye değişmem. şehir için dur kalka girdiğinde adama kalp krizi geçirttirir. ama otoyolda basmaz sakın kullanırsan yakıtı acaip duşuk. 2 haftada 350 km yol yaptım ve araba 30 litre benzin harcadı.

ben leonda 350 kmde 13.5 litre mazot harcıyordum.

az yakmak için motor sesinden, her ne marka olursa olsun kadrandaki devir saatinin rakamlarının azalmasından, arabadan indiğimde rahatsız edici bi motor sesinden hiç bi zaman vazgeçmicem sanırım..bunun yanında aracın türüne göre bazen hiç bi şekilde benzinli mantıklı değil bazen de dizel..
122'lik TSI'ın turbosunun belki soluğu üst devirlerde kesiliyo ama motor rolantide çalıştığı sürece tork var..tork konusunda hiç bi eksiği yok..istediği zaman da az yakmak konusunda bi sıkıntısı yok..o nedenle 2.5 yaşındaki arabamı hala seviyorum..

ama 4-5L benzinli motora turbo..hayat o işte.. :) :eek:key:

egzos sesi dinlemek istiyorsan bir tane v10 TDI touareg alacan egzos sesini o zaman dinlicen. 4 silindir ve 6 silindirin egzos sesi yavandır. bu arada yine aynı olay benzinli ile dizeli karşılaştıramazsın. dizel ayrı bi dunya benzinli ayrı bi dunya. dizel araç az yaksın iyi gitsin diye yaratılmış ekonomik motordur. benzinli ise gidebilmesi için tuketim yapması gerekir. 400pslik diyorsun özur dilerim ama ya yardan geçecen ya serden. bence 1.8 motordan 400 pse kadar motorun zorlanması çok saçma. gereksiz. bana göre performans istiyorsan uğraşmak yerine baştan performans makinası alırsın olur biter luzumsuz şeyler.

ıkısının farklı seyler oldugunu hepımız bılyoruz bende bılyorum serhan ıkısının de yuksek gucte olanlarını kullandıgımı soylemeye calıstım,gorkem konu acmıs hangısı sıze daha zevkı gelıyor demıs bende hangısının daha zevklı geldıgını yazıyorum.Ayrıca 1.8 t lerın o guclere zorlanmadan cıktıgını belırtım motor alt yapısı sayesınde.210bg dedıgım dızel ıse 1.9 tdı cupra kı o motor ekonomık oldugu kadar da artık performans adına yapılmıs b motor.V10 tdı al egsoz sesı dınle dıyosun ısler o raddeye varcaksa zaten onun da sesını bastırcak benzınlı mevcut:) ıkı motor secenegının farklı olcagını bana soylıcegıne gorkeme soyle o zaman :)

ıkı motor secenegının farklı olcagını bana soylıcegıne gorkeme soyle o zaman :)

biliyorum iki motor seçeneğide farklıdır karşılaştırmayı ben performans olarak yada ekonomi olarak yapmıyorum çoğu insanda şöyle bir düşünce vardır ben dizele binmem çoğu insanda da şöyle bir düşünce vardır ben benzinliye binmem bunu hepimiz biliyoruzdur öyle değil mi? ben bu önyargımı dersiniz sabit fikir mi dersiniz herneyse onu konuşalım istedim yani tabiki dizeli performansta geçecek turbo benzinli var yada benzinliyi geçecek turbo dizel var ama konu bu değil hepimizin bildiği bir sabit fikir vardır.

öte yandan hatırlarsanız eskiden otomatik arabalar satılırken zor satılırdı ve ucuza satılırdı tutulmazdı şimdi ise otomatik arar olduk bu aynen şunun gibidir eskiden dizele kimse binmezdi ucuzdu zor satılırdı vs örneğin 92 yılında bir broadway 1.4 sıfırı 95milyon lira iken aynı aracın GTD modeli 80milyonlira idi ve yok denecek kadar az satılırdı ama günümüzde artık çoğunlukla yeni nesil dizeller satılıyor eskiden kalma o sabit fikirler mi değişiyor acaba?

konuyu iki farklı yönünden birleştirerek düşünüyorum ben...

biliyorum iki motor seçeneğide farklıdır karşılaştırmayı ben performans olarak yada ekonomi olarak yapmıyorum çoğu insanda şöyle bir düşünce vardır ben dizele binmem çoğu insanda da şöyle bir düşünce vardır ben benzinliye binmem bunu hepimiz biliyoruzdur öyle değil mi? ben bu önyargımı dersiniz sabit fikir mi dersiniz herneyse onu konuşalım istedim yani tabiki dizeli performansta geçecek turbo benzinli var yada benzinliyi geçecek turbo dizel var ama konu bu değil hepimizin bildiği bir sabit fikir vardır.

öte yandan hatırlarsanız eskiden otomatik arabalar satılırken zor satılırdı ve ucuza satılırdı tutulmazdı şimdi ise otomatik arar olduk bu aynen şunun gibidir eskiden dizele kimse binmezdi ucuzdu zor satılırdı vs örneğin 92 yılında bir broadway 1.4 sıfırı 95milyon lira iken aynı aracın GTD modeli 80milyonlira idi ve yok denecek kadar az satılırdı ama günümüzde artık çoğunlukla yeni nesil dizeller satılıyor eskiden kalma o sabit fikirler mi değişiyor acaba?

konuyu iki farklı yönünden birleştirerek düşünüyorum ben...

su broadway ornegını okuyunca aklıma geldı 96 senesının sonunda dedem 97 0 broadway almıstı o donemde r19 ların dızellerı flan da cıkmıstı adamlar dızelı satabılmek ıcın yanında suan mıktarını hatırlamadıgım atıyorum 1 ton olsun mazot verıyorlardı kampanya olarak,benzın o donemde bu kadar tehlıkelı olmadıgından benzınlı almıstı dede.

Uzun sure benzın dusunmeden turbo yada atmosferık guclu b araba kullansan bence dızelı tefekoyarsın :) Seneler boyunca turbo dızel kullanmak,ekonomık arabaya bınmek ınsanda yer yapar mutlak vazgecılmez halıne gelebılır normal

bezın fıyatları bu kadar fırlamasaydı dızeli gene cogu kısı kullanamazdı kanaatındeyım... bende kendımce bazı dızeller kullandım cogu kalıtelı araclar ama tek keyıf aldıgım dızeller yuksek hacımlı olanlar...

bezın fıyatları bu kadar fırlamasaydı dızeli gene cogu kısı kullanamazdı kanaatındeyım... bende kendımce bazı dızeller kullandım cogu kalıtelı araclar ama tek keyıf aldıgım dızeller yuksek hacımlı olanlar...

hacımsız dızelde en zewklısı accentlerdekı 1.5 110 luk motor,araba cop gıbı bos olunca hafıflıkten flan delı kacıyo hyundaı markasını goz onunde bulundurunca:D Emır ın babasının 1.6 110 luk volvosu ıle 3 e tek de accent gotunden ayrılmıyordu volvonun,en son volvonun ruzgarında 220 gorduk kadranda huzura yolculuga cıkıyoduk hahaha:D

hacımsız dızelde en zewklısı accentlerdekı 1.5 110 luk motor,araba cop gıbı bos olunca hafıflıkten flan delı kacıyo hyundaı markasını goz onunde bulundurunca:D Emır ın babasının 1.6 110 luk volvosu ıle 3 e tek de accent gotunden ayrılmıyordu volvonun,en son volvonun ruzgarında 220 gorduk kadranda huzura yolculuga cıkıyoduk hahaha:D

aslında fıltre egsoz kovaladıgımız kadar arcları hafıfletsek cok daha delı guclere sahıp oluruz...

aslında fıltre egsoz kovaladıgımız kadar arcları hafıfletsek cok daha delı guclere sahıp oluruz...

o zaten var olan bsy de bız alman arabasına bınyoruz o ıslerı yapıp arabayı cope cevırdıkten sonra ne anlamı kaldı o kadar para verıp konforlu araba almanın :)

Geri
Üst Alt