Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dizel & Benzinli

Bence ikisininde tadı bambaşka devir dönmek seri vites geçişleriyle devir kesiciye girmeden vites değiştirmek güçlü bir benzinlide pahabiçilemez.... ancak dizelin yakmama korkusu ve güçlü bir dizelle uzun yolda benzinciyle muhattap olmama olayı da paha biçilemez.... ve tork kısa devirlerde rahat hızlanma vites küçültme olayı olmadan rahatça rampaları tırmanmakta ayrı bir keyif uzun yolda dizel gerçekten keyifli ancak şehir içinde ses bi süre sonra rahatsız edebiliyor sıkışık trafikte... benzinli anlık keyif için dizel ise uzun vadeli ve günlük kullanım için ideal bence ikisininde yerleri ayrı ve ikiside keyif alınan noktalara göre değişiyor....:eek:key:

4 silindir ve 6 silindirin egzos sesi yavandır. bu arada yine aynı olay benzinli ile dizeli karşılaştıramazsın. dizel ayrı bi dunya benzinli ayrı bi dunya. dizel araç az yaksın iyi gitsin diye yaratılmış ekonomik motordur. benzinli ise gidebilmesi için tuketim yapması gerekir. 400pslik diyorsun özur dilerim ama ya yardan geçecen ya serden. bence 1.8 motordan 400 pse kadar motorun zorlanması çok saçma. gereksiz. bana göre performans istiyorsan uğraşmak yerine baştan performans makinası alırsın olur biter luzumsuz şeyler.

6 silindirin yavan olduğunu bir daha düşün bence.. :D

http://www.youtube.com/watch?v=20Vj7BUAGms

Dizelden hiçbir şekilde bu sesi alamazsın..

az yakmak için motor sesinden, her ne marka olursa olsun kadrandaki devir saatinin rakamlarının azalmasından, arabadan indiğimde rahatsız edici bi motor sesinden hiç bi zaman vazgeçmicem sanırım..bunun yanında aracın türüne göre bazen hiç bi şekilde benzinli mantıklı değil bazen de dizel..
122'lik TSI'ın turbosunun belki soluğu üst devirlerde kesiliyo ama motor rolantide çalıştığı sürece tork var..tork konusunda hiç bi eksiği yok..istediği zaman da az yakmak konusunda bi sıkıntısı yok..o nedenle 2.5 yaşındaki arabamı hala seviyorum..

ama 4-5L benzinli motora turbo..hayat o işte.. :) :eek:key:

+1

Ben dizeli sevmem nedenleri:

Tork 2000rpm civarında gelir 4000rpmden sonra boşa çevirmeye başlar. İster V10 dizel olsan ister V16. Stock turbo olduğunu varsayarak.
konuşuyorum. Dizellerin alayının 2000rpm lik devir bandı olur.

Dizel motor ağırdır, ortaya konulmadıkça ağırlık dağılımını kötü etkiler.

Dizelin bakım masrafları emsali benzinlilere göre çok daha yüksektir.

Dizel motorun amacı performans değil, ekonomidir. Ekonomik olmasından dolayı dizel tercih edilir sadece.

Sportif olmayan motor/egzost seside cabası..

Benim tercihim ekonomi yapma kabiliyeti olan benzinli motorlardır yani TSI/TFSI dır. Bu olanaklar mümkün değilse yüksek devir çeviren performans odaklı motorlar tercih ederim..

sımdı aklımda hayal mayal kalan bır sey paylasacagım

fft gear daydı galıba !! bmw mercedes gıbı babacan arabaların benzınlılerıyle dızellerını bı otobana saldılar !! benzınlı bıraz daha hızlı gıtsede bı sure sonra deposu bosaldı benzın almaya gırdı dızel ona yetıstı yarım depo daha vardı :D:D:D:D

Dızelın masrafı coktur muhabbetı almıs gıdıyor da acaba neyı daha yuksek ben onu anlamıyorum :) yag fıltresı,yag,mazot fıltresı degısyo ee baska ne var degısen bakımda,trıgerı flan aynı hesap zaten benzınlılerle malıyetlerı.Kızdırma bujısı zaten omurluk,enjektor temızlıgı de yapıldımı perıyodık olarak saglıkla bın,ne kaldı acaba :)

Benzinlide aynı paraya setini alırken dizelde tekini alırsın enjektörlerin.. :)

bu bakım degıl zaten alp zorunlu kaldıgında harcamıs oldugun para,ayrıca butun dızellerın enjektorlerı de malıyetı yuksek olarak algılanmasın pd lerın enjektorlerı dedıgın gıbı pahalı olabılıyorken sızın leondakı vp 1.9 tdıların enjektorlerı cok daha ucuz

Dızelın masrafı coktur muhabbetı almıs gıdıyor da acaba neyı daha yuksek ben onu anlamıyorum :) yag fıltresı,yag,mazot fıltresı degısyo ee baska ne var degısen bakımda,trıgerı flan aynı hesap zaten benzınlılerle malıyetlerı.Kızdırma bujısı zaten omurluk,enjektor temızlıgı de yapıldımı perıyodık olarak saglıkla bın,ne kaldı acaba :)

Başta arabaya ne kadar fazladan veriyosun Can? :D

1.2TSI ile 1.6TDI arasında 10.000TL fark var..

Benzinlide aynı paraya setini alırken dizelde tekini alırsın enjektörlerin.. :)

Alp 20.000de bir enjektör mü değişiyosun???puhaha bırak Allahını seversen dizelin yeri ayrıdır günde 100km yol yap görüyüm benzinliye olan masrafını ve hayranlığını :) dizelin yeri başka benzinlinin başka....:eek:key:

Geri
Üst Alt