Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat leon ses yalitimi.

sağol ziya abi.cuma yapmayı düşünüyorum.baktım kolay yapışıyor,birde dar ortamda saç kurutmayı çalıştırınca hamam oldu resmen.bende yapmadım ama sonradanda ısıtsam sorun olmaz heralde.koltuk altını yaparken hepsine uygularım ısı olayını.

Eee yorulmadan, emek harcamadan güzel işler olmaz. :)

Allah kolaylık versin, yardıma ihtiyacın olursa buralardayım.

Şimdiden kolay gelsin yapacak arkadaşlara. Konu çok güzel olmuş ellerinize sağlık

Arkadaşlar öncelikle yapacağım tüm işlemleri tek başlık altında toplamaya çalışacağım.

Aracımızın malum olduğu üzere ses yalıtım konusunda bazı eksiklikleri var. Aslında buna eksiklik diyemeyiz çünkü aynı segmenteki bir çok araçlarda da durum nerdeyse aynı. Biz buna aracımızdaki ses yalıtımını daha da iyileştirme de diyebiliriz. Premium ve daha üst klasdaki araçlardaki ses yalıtımlarda az çok biliyorsunuz ki normal döşeme yalıtımı haricinde akustik yalıtım da yapılmakta ve haliyle de aracın konforu da aşırı derecede üst seviyeye çıkmakta fakat bir o kadar da bu kalite; aracın fiyatına yansımaktadır. Bu başlıkta uygulayacağım işlemleri ilk etapta aracın tümüne yapmaktan ziyade bölge bölge yapıp, değişiklikleri izleyip, bu başlık altında paylaşmayı düşünüyorum. En azından bu işlemi yapacak arkadaşlara da yardımı olacağı düşüncesindeyim. Sizin de fikirleriniz olursa bunları önemle dikkate alacağımı bilmenizi isterim.
Yapacağımız bu ses yalıtım işleminin; anlatılanlar (henüz denemedik, deneyip göreceğiz) kadarıyla gayet ekonomik olup, bir o kadar da etkili olacağını düşünüyorum. İnternette okuduğum diğer yazılarda bu işlemi 3 katmanlı olarak yapanlar da var ama ben bu iki malzemenin yeteceğini düşünüyorum. Şimd bu işlemlerin nasıl yapıldığından önce kullanılacak malzemeler hakkında sizlere kısaca bilgi vereyim.

GEREKLİ MALZEMELER

1- BTM Bitüself : İnşaatlarda su yalıtım malzemesi olarak satılmakla birlikte, bir tarafı alüminyum folyolu diğer tarafı ise ziftli ve yapışkanlı bir kaplama malzemesi. Ziftli denilince bu mebran gibi bir şey değil. Yani koku falan yapmıyor. Ayrıca yanmaz ve nem tutmama gibi bir özelliğe sahip. 10 cm, 20 cm, 30 cm yanlışım yoksa bir de 60 cm lik enler halinde, 10 mt. boyunda top halde satılıyor. Ben temin etmede zorlanırım diye düşünüyordum ama hırdavatçıda kolayca buldum. 20 cm x 10 mt lik olan toptan 1 adet aldım ve bana maliyeti 58 TL oldu. İlk etapta deneme yapacağım için bu kadar yeterliydi.

Ekli dosyayı görüntüle 9563

Bir kaç tip versiyonu var bu malzemenin. Bizimkisi alüminyum folyolu olandan. Gelelim ikinci ürünümüze...

2-Thermaflex (FIREX) : Ürün tamamen ses ve ısı yalıtımında kullanımakta olup, bizim aslında aracımızın içindeki orta ve yüksek frekanslı sesleri emmeye yarayacak olan ürün. Ürünün temin edilmesinde çok olmasa da biraz araştırma yapmama sebep oldu ki öyle heryerde bulunmuyor. Yani muadilleri mevcut ama ben özellikle bu markadan almayı tercih ettim. Bu ürün de top şekilde satılıyor ve yaklaşık 1 mt eninde, 10 mt (firmanın en az satabildiği boy) uzunluğunda. Kalınlık olarak da ben 10 mm (1 cm) tercih ettim. Piyasada 5 mm den başlayıp çok daha kalın ebatları da mevcut. Üründe dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise piyasada firex adı altında bir çok ürün var ve bunlar yapışkasızdır. Bu üründe ise yapışkan mevcut. Yapışkansız da alabilirsiniz ama bu sefer de yapıştırıcı falan da almanız gerekecektir. Fiyat olarak da bu ürün 120 TL tuttu. Ürünün hakkını vereceğine eminim ama kargosu 27 TL tuttu o biraz can sıktı. :)

Ekli dosyayı görüntüle 9564

EN ÖNEMLİ DİP NOT : Bu tip işlere yatkınlığı, tecrübesi olmayan kişi ya da kişilerin; muhakkak bu işleri yapmamalarını önemle tavsiye ediyorum. Aksi halde oluşabilecek tüm olumsuzluklar, kişi ya da kişilerin kendi sorumluluğundadır.

Bugün malzeme için Bauhaus ve Baumaxa gittim. BTM Bituselfi aldım ama Bu Thermaflexi bulamadım. Thermaflex diyince boruların etrafında olan ısı izolasyonu sağlayan sert-sünger maddeyi gösterdiler. Onun hemen altında Formoflex yazıyordu sanırım burdaki fotoda ki gibi sünger vardı. Daha yumuşak ama ondada kendinden yapışkan yoktu kafam karıştı. Onu almadım.. Başka forumlarda da Ses Yalıtımı Uygulaması - Ford Club Türkiye benim gördüğüm gibi malzemeler kullanmışlar.. Yapıştırıcı kullanarak. Geçen internette toptan satan bi firma da daha değişik ses yalıtımı malzemeleri gördüm ama tekrar bulamıyorum. İLk etapta kendim bagaj -arka koltuk altlarına yapmayı düşünüyorum. Sonra bi yardım edecek tanıdık bi usta var rica edecem davlumbaz ve kapılarda birlikte yapmayı. Zira davlumbaz ve kapıyı sökmeye pek gözüm yemiyor..

Bugün malzeme için Bauhaus ve Baumaxa gittim. BTM Bituselfi aldım ama Bu Thermaflexi bulamadım. Thermaflex diyince boruların etrafında olan ısı izolasyonu sağlayan sert-sünger maddeyi gösterdiler. Onun hemen altında Formoflex yazıyordu sanırım burdaki fotoda ki gibi sünger vardı. Daha yumuşak ama ondada kendinden yapışkan yoktu kafam karıştı. Onu almadım.. Başka forumlarda da Ses Yalıtımı Uygulaması - Ford Club Türkiye benim gördüğüm gibi malzemeler kullanmışlar.. Yapıştırıcı kullanarak. Geçen internette toptan satan bi firma da daha değişik ses yalıtımı malzemeleri gördüm ama tekrar bulamıyorum. İLk etapta kendim bagaj -arka koltuk altlarına yapmayı düşünüyorum. Sonra bi yardım edecek tanıdık bi usta var rica edecem davlumbaz ve kapılarda birlikte yapmayı. Zira davlumbaz ve kapıyı sökmeye pek gözüm yemiyor..

tekrar yazmak durumunda kaldım . çünkü bu firex in kendinden yapışkanlısını bulamadım. istda ki kendi dağıtım yerine normalde yapıskansız var dediler. yapıstırıcılı sipariş üzerine yapılar dediler ama çok fazla almanız gerekir felan dediler. sizce ne yapayım siz nasıl buldunuz kendinden yapışkanlı olanı. yapıştırıcı kullansak zormu olur. Bide bunların düşük ve yüksek yoğunluklu olanı varmış . yüksek olan bauhausta diğeri tekzende oluyormuş..

tekrar yazmak durumunda kaldım . çünkü bu firex in kendinden yapışkanlısını bulamadım. istda ki kendi dağıtım yerine normalde yapıskansız var dediler. yapıstırıcılı sipariş üzerine yapılar dediler ama çok fazla almanız gerekir felan dediler. sizce ne yapayım siz nasıl buldunuz kendinden yapışkanlı olanı. yapıştırıcı kullansak zormu olur. Bide bunların düşük ve yüksek yoğunluklu olanı varmış . yüksek olan bauhausta diğeri tekzende oluyormuş..

Kendinden yapışkanlı olması önemli. Çünkü iş zahmetli ve çok yorucu. Bir de yapıştırıcı olayı adamı o işten soğutur ve yarım yamalak iş çıkabilir. Düşük ya da yüksek yoğunluk olayına çok takılmayın. Baz alacağınız birim malzeme kalınlığıdır. 10 mm kalınlığında malzeme kullanmanız gerekmetedir. En idali bu.

bende zıebartta yaptırmayı dusunuyorum ne dersınız kı

Arkadaşlar biraz önce yanıma gelen bir abimle bu konuyu konuşuyorduk.(Daha doğrusu ben sordum) Eski model bir aracı vardı hiç içeriye ses vermiyordu nasıl yaptın diye bana araç içini ve alt kısımlarını zivt ile kaplattığını söyledi ondan sonra üzerine ince folya kaplama yaptırmış. Böyle bir uygulama duyanınız var mı? yada daha detaylı bileniniz.

Ben içeriye koku yapacağını düşünüyorum böyle bir uygulamanın ama işe yarıyorsa da kesin çözüm gibi duruyor.

Arkadaşlar biraz önce yanıma gelen bir abimle bu konuyu konuşuyorduk.(Daha doğrusu ben sordum) Eski model bir aracı vardı hiç içeriye ses vermiyordu nasıl yaptın diye bana araç içini ve alt kısımlarını zivt ile kaplattığını söyledi ondan sonra üzerine ince folya kaplama yaptırmış. Böyle bir uygulama duyanınız var mı? yada daha detaylı bileniniz.

Ben içeriye koku yapacağını düşünüyorum böyle bir uygulamanın ama işe yarıyorsa da kesin çözüm gibi duruyor.

Zift olayı sıkıntılıdır. Hem koku hem de sağlık açısından zararlı. Özellikle yazın çok daha sıkıntılı bir hal alabilir. Ayrıca ziftin yanıcılık konusunu da araştırmak önemli diye düşünüyorum.

Nigrin firmasının zift bazlı olduğunu tahmin ettiğim spreyleri var araç altına uygulanan. Şahsen alıp denemedim, ben de tereddütte kaldım ama bilen arkadaşlar varsa yorumlarını duymaktan mutlu olurum...

Geri
Üst Alt