Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon TSI 125 (Remapped) vs Golf 160 TSI DSG (Stock)

şöyle bi fark var,
gt30'u 1.4 'e takarsan 5000-6000 rpm aralığında ancak 1 bar basar,
122 'liğin kendi turbosu 1 barı 2500-4000 aralığında basıyordur tahminimce..
aynı basıncı aynı devirlerde basabilirlerse sonuç aynı olur :)

ayrıca şu var ama küçük bi fark;
122 'liğin turbosunun palleri 1 bar basarken gt30'un 1 barına göre daha hızlı, daha yüksek devirlerde döner.. bu da giden havanın biraz daha fazla ısınması demek.. ikisinde de elinde 2 adet 1 bar hava olur, birisi biraz daha sıcak olduğu için kütlesi biraz daha düşük olur.. ama küçük bi fark..

Utku küçük bi fark varsa 1 bar civarında takılan gt30'culara söyleyelim benim turbodan taksınlar ne dersin.. :D :D

Utku küçük bi fark varsa 1 bar civarında takılan gt30'culara söyleyelim benim turbodan taksınlar ne dersin.. :D :D

Anlatamadım galiba,
diyorum ki senin turbon 1 bar basıncı 3000 devirde basabilir, 6000 devirde basamaz..
ama gt30 6000 devirde de basar.. o yüzden senden fazla güç alır..
basınç tork getirir.. yani moment..
güç ise momenti ne kadar yüksek devirde kullanabildiğindir..
2 farklı turbonun aynı basıncı bastığı aralıkta içeri giren hava kütlesi aynı olur.. tek faktör sıcaklık.. o da intercooler olduğu için hemen hemen hiç fark etmez..
bunu pnömatik diyor ben demiyorum :)

Anlatamadım galiba,
diyorum ki senin turbon 1 bar basıncı 3000 devirde basabilir, 6000 devirde basamaz..
ama gt30 6000 devirde de basar.. o yüzden senden fazla güç alır..
basınç tork getirir.. yani moment..
güç ise momenti ne kadar yüksek devirde kullanabildiğindir..
2 farklı turbonun aynı basıncı bastığı aralıkta içeri giren hava kütlesi aynı olur.. tek faktör sıcaklık.. o da intercooler olduğu için hemen hemen hiç fark etmez..
bunu pnömatik diyor ben demiyorum :)

bana ilginç gelen bastığı devir değil ki..küçük bi fark oluru mantıklı değil..biri 3'te 1 performansında diğeri nerdeyse %100 performansta çalışırken "küçük bi fark olur" diyosun 2 turbonun ürettiği basınçlarda..daha doğrusu verimliliğinde diyim daha net anlaşılsın..

bana ilginç gelen bastığı devir değil ki..küçük bi fark oluru mantıklı değil..biri 3'te 1 performansında diğeri nerdeyse %100 performansta çalışırken "küçük bi fark olur" diyosun 2 turbonun ürettiği basınçlarda..daha doğrusu verimliliğinde diyim daha net anlaşılsın..

hala söylüyorum basınçta hiç bir fark olmaz.. sadece verimde küçük bi fark olur.. o da aradaki sıcaklık farkı oluyor.. havanın turbodan çıkış sıcaklıkları farklı olur.. işte tam orda intercooler devreye giriyor ve fark küçülüyor :)

Leon beni şaşırttı açıkçası. Forumda bahsedildiği gibi okuyunca daha iyi gider diye bekliyodum. Golf manuel'de olsa sonucun pek farklı olacağını sanmam. Gene yürür gider. Haa, hadi 1-2 boy az geçsin :)
Bravo'ya ise gerçekten Bravo. Demekki aynı işlemler Bravo'ya da yapılsa, Bravo daha iyi yürüyen bir araç olacak. Hele hele standart 150'lik versiyonu olursa.
Demekki singlecharged TSI'lar Stage 2'nin üzerine çokça çıkmadıkça, twinchargedlara rakip olacak düzeyde motorlar değil.
Bu videolardan çıkarılacak en güzel sonuç, trafikte denk gelip arkasından yanından sağından solundan basmakla gerçek bir rolling arasındaki farkı anlamak bence :)
GT30'la, 1.4 TSI'ın Turbo'sunun 1bar basma olayındaki farka gelirsek.
Şahin'le Leon Cupra 180km/h hızla giderken, ikisinin yaptığı hız farklı mı oluyo? km/h gibi bar'da bir ölçü birimi. İster üfleyerek yap, ister GT1500 turboyla yap hepsininki aynıdır.

Yiit sen naaptin babacim dsg gibi vites atabilmenlazim rollingde:D

oran farklarından bişi olmaz deniyosa kısa şanzuman takanların hepsi salak anlamına geliyo bu..
2. sayfada oranların farkını yazdım..sonuç olarak geçildim bi sıkıntım yok bu konuda..3'ü bitirdiğimde nerdeyse 4'ü bitirip 5'e geçen bi şanzuman oranının fark yaratmayacağını düşünüyosanız helal.. :eek:key:

Yigit istersen gel bu gece bir buyuk 70'ligi bitirelim haydari ve acili ezme ile..sen boyleysen benim durumum icler acisi demek ki...bir tek yazilim ve 18'' jant... ohooo isimiz var demek ki...

Yigit istersen gel bu gece bir buyuk 70'ligi bitirelim haydari ve acili ezme ile..sen boyleysen benim durumum icler acisi demek ki...bir tek yazilim ve 18'' jant... ohooo isimiz var demek ki...

:D :D

çıkan sonuç DSG'lilere bu oranlarla bulaşma Kaan abi..manuel'lere bulaşabilirsin..ama heyecanlı DSG'lilere bulaşmaya devam edicem ben.. :D :D
DSG'liyi 122'liğin oranlarıyla geçmek için 160'ın üstüne +40-45hp gerekiyo resmen..

Geri
Üst Alt