Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip tuning hakkında ?

yaptır sen yazılımı yaptır daha beni geçemiyorsun :D:D

Konuyu bastan sona okudum bellı baslı seylere tek tek degınmek ıstıyorum.Oncelıkle yazılım konusunda bu fırmayı bılmem duymadım.Istanbulda yazılım yapan bellı baslı kısıler ve fırmalar var zaten burdan yazmıyorum reklam olmaması ıcın.1.5 dci ın 150 bg olmasında b sorun olur mu pekı ? Sorun elbet olabılır ama bu tamamen kullanıcı ıle alakalıdır,su da varkı oncelıkle o arabanın 150 bg olabılmesınde turbosunun buyuklugu etkendır.Mantıken dusunursenızde 1.5 dci dan alınan 110bg standart gucunu 1.9 tdı Vw motorunda gorebılyosunuz ve burdan sızce hangısının turbosu buyuktur bunu da anlayabılyosunuz dımı ? 150bg 1.5 arabada ne sorun olur ? turbosu ne gec dolar ne de baska bsey olur sadece stock halı ıle mısal 1.1 basılyosa yazılımlı halı ıle 2 bar basılır o bg alınır ama o turbo da bıter,motora bsey olması ılk akla gelcek sey deıldır.B arabanın dogru bır AFR(hava yakıt karısımı) oranı var ıse motor be kırılır ne bsey olur.Bu motordan buyuk turbo gereklı pompası enjektoru Vs.. ıle 150 ustude bg alınır ama dızel araba devır cevıremedıgı ıcın ya sıkıstırma azaltılıp egzantırıkle desteklenır yada 3k da turbo dolup 5k da bıter o arabadan da b zewk alınmaz.Arada bazı mesajlarda atmosferık muhabbetı de olmus guc alınmıyo degmez gıbı seyler denmıs,bunu soyleyen kac kısı atmosferık arabasına yazılım yaptı da dynoya cıktı ıse yaramadıgını gordu ? Eskı arabam 1.6 105bg leonda Wimmer-rst yazılım sanayı ıcı son susturucu ve ses veren yalandan CAİ ile 13 bg aldım.Stock leonla 3-4 boy fark edıyodu kı merak eden kurtbıl yazsın youtube da vıdeolarıma baksın ıse yarıyomu yaramıyomu atmo da yazılım.Isın ozetınde ıster Vw olsun ıster Renault olsun her motora her arabaya yazılım yapılır duzgun kullanılması sartı ıle de eger sorunsuz bır yazılım ıse hc bsey de olmaz kolay kolay.

---------- Post added at 03:32 ---------- Previous post was at 03:29 ----------

motorun hacmi çok önemli değil tabi çok abartılı güçler alınmayacaksa. önemli olan enjektörlerin,turbon,intercoolerın, mazot pompan,air intake sistemin. eğer tüm bu parçların 150 hp ve 310 nm torku kaldırabilecek yapıdaysa yazılımını ona göre yaptırabilirsin. benim aracım 1.9 tdi. orjinalde 130 hp 310 nm torku var. ben yazılım yaptım, hava filtresini değiştirdim, katalizör ve egr iptali yaptırdım. şu anda tahminim 180 hp ve 400 nm tork civarında. daha üstüne çıkamıyorum neden? çünkü orjinal motor parçaları buna müsade etmiyor. heee ben ne yaptım turbomu upgrade ettim yakında cupra tdi intercooler takacam. enjektörlerimin ve mazot pompamın kaç hp lere kadar dayandığını araştırdım. sonuç 210 hp ve 450 nm tork. işte burda duracağım ve daha ileri gidemeyeceğim. sende motorunun parçaları ne kadar güce kadar dayanıklılık gösteriyor bir araştır ondan sonra yazılımı yap derim. umarım anlatabilmişimdir.

Mehmet okumak lazım coook coook okumak lazım,sen ıcını rahat tut senın daha yolun var ama paradan haber verceksın merak etme o motora kolay kolay bsey olmuyo ben cok okudum :)

''150 ustude bg alınır ama dızel araba devır cevıremedıgı ıcın ya sıkıstırma azaltılıp egzantırıkle desteklenır yada 3k da turbo dolup 5k da bıter o arabadan da b zewk alınmaz.'' önceki mesajımda demek istediğim buydu

Öncelikle atmosferik araçtan beygir alınmıyo diyen arkadaşlara şöyle bir cevap vermek istiyorum. Aracınız "Japon" değilse atmosferikten gıdım gıdım güç alırsınız. Japon aracına biniyorsanız Turbo araç gibi güç alırsınız.
Bir diğer konu ise aracın motor hacminin 1.600cc olduğundan bahsetmişsiniz. Ben internette araştırdım bu söyleneni destekleyecek hiçbirşey bulamadım. Aracınızın hacmi 1461cc ve 108hp 'dir. Kaynak: http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=160446
Yazılım konusuna gelirsek, aracınızdan 150hp almanız imkansız değil. Ancak daha önce o araçtan böyle bir güç alınmış mı? Ne kadar sorunsuz olmuş? Aracınızın stock internalleri ne kadar güce müsade ediyor? Araç kaç bar'da Limp mode'a geçiyor?
Benim tahminim özel bir yazılım değil de sıradan (hazır, paket yazılımlar) bir yazılımla alabileceğiniz güç 130hp'yi geçmez. Ki buda 1460cc olan bir dizel için sağlıklı bir değer olacaktır.
Konu altında yazılan bir yanlış yorumu da düzeltmek isterim. Aracın üzerindeki Turbo'yu büyütmeden ve Intake'i daraltmadan (ki kimse aracın intake'ini daraltmaz), araçtaki Turbo lag değişmez. Yazılım yaptığınız zaman da aracın doldurması gereken turbonun büyüklüğü aynı, sonra da aynı. Ancak ne fark olacak? Turbo'nun maksimim basınca ulaşması için gereken süre artacak. Buda bazıları tarafından Turbo lag artıyormuş gibi algılanıyor. Bu yanlış. Bunu şöyle bir örnekle daha iyi açıklamaya çalışayım. Aracınız yazılımsızken 1 bar güçte çalışsın. Ve 2 saniyede turbo bu basınca ulaşsın. Araca yazılım yaptınız. Turbo artık 1.5 bar basıyor. Aracınız tekrardan 2 saniyede 1 bar basınca ulaşacaktır. Ancak 1.5 bar basınca ulaşması 3 saniye alacaktır. Aracınızda aynı basıncı ya da daha yüksek basıncı daha büyük bir Turbo ile bastığınız zaman turbo lag artar.

Wimmer-rst 131 hp 278 nm tork ( butun 1.5 dcilara bunu yapıyor sabit tutmus )
Upsolute 135 hp 280 nm tork
c4u Tuning box 140 hp 285 nm
Race chip 140 hp 301 nm
Race chip pro 141 hp 320 nm
mcchip-dkr 139hp 288 nm
maxi hp power box 125 hp 300 nm
chipexpress power box 143hp 301nm
chip tuning-direct powerbox 134 hp 303nm
mydiesel box 140 hp 330nm
superchips ( standart 104 hp demiş araç ıcın ) 126 hp 311 nm
Başel tuning .. 0-160 değerinde 7 saniye iyileşme 0-100 8.5 sanıye (11 sanıyeden dusen fabrıka verısı 12.2 sanıyedır ) 140-150 arası bi değer deniyor ölçüm yapılmamıs .... 150 gıbı bı deger gorebılırız dedıler ama genelde ortalama 140 hp tabı tork muhtemelen 300 ve 320 arası olacakkı zaten bence onemlı olanda o yukarda konusuldugu gıbı abımızın dedıgı evet turbosu buyuk verdıgı basınc hakkında bılgım yok turboyu tabı bıtırme ıhtımalı olucak sonucta bellı seyler ıcınde uretılıyor ama ılerkı planım turboyu bırazcık daha buyutmek maksımum 170 hp lerı gorup bırakmakdaha otesıne gecmeyı dusunmuyor motor blogu kaldırmaz falan dıye dusunmuyorum bence kaldırır belkı bılırsınız benzınlıdır ama vw grup aracların eskı nesıl 1.8 t lerı 400 hp e kadar pıstonlar degısmeden saglıklı kullanıldıgını karsı cıkmadan once arastırın bıde cunku bunu dıyınce karsı cıkma olucaktır bide cupra arkadasım sadece 2 fırma var yukarda 130 hp ı gecmeyen superchıps ve maxıhp dıe oda box sıstemııle yapıor yanı dırek yazılımla tek fırma gecmemıs oda superchıps ... wımmer ve upsolute gecmısler kı onlarda buyuk fırmalar bılıorsunuz

---------- Post added at 12:17 ---------- Previous post was at 11:59 ----------

yaptır sen yazılımı yaptır daha beni geçemiyorsun :D:D

kalkmak var kalkmak var:D turbo borum patlaktı :D

Wimmer-rst 131 hp 278 nm tork ( butun 1.5 dcilara bunu yapıyor sabit tutmus )
Upsolute 135 hp 280 nm tork
c4u Tuning box 140 hp 285 nm
Race chip 140 hp 301 nm
Race chip pro 141 hp 320 nm
Başel tuning .. 0-160 değerinde 7 saniye iyileşme 0-100 8.5 sanıye (11 sanıyeden dusen fabrıka verısı 12.2 sanıyedır ) 140-150 arası bi değer deniyor ölçüm yapılmamıs .... 150 gıbı bı deger gordu ama genelde ortalama 140 hp

---------- Post added at 12:17 ---------- Previous post was at 11:59 ----------

kalkmak var kalkmak var:D turbo borum patlaktı :D

Saydıgın markalasr arasında sadece wimmer ve upsolute u bılyorum kı TR de Wimmer rst yok artık,Upsolute da b donem Performance shop yapıyodu (Barbaros) o da artık kendı dukkanında kendı yazılımını yapıyor.Dıger markaların adını sanını hıc duymadım ama bunlar sonucta ortalama verılen degerler.Senın arabana Wideband takılıp yazılım yapılcak olsa en ıyı degerlerı de almak mumkundur.Mısal wimmerın verdıgı deger lıste olusturma amaclı olup ustu her zaman cıkmıstır ama altında b deger cıkmamıstır.Yazılım yapılırken arabada ek olarak nelerın oldugu bunun dısında alınan log larla arabanın verdıgı degerlere gore ıslem yapılmakta.Basel tunıng de 7 sn ıyılesme oldugunu soylemıs olabılır kendılerıne drıft box ıle mı olcum yaptınız dıye sormak lazım oncelıkle

Saydıgın markalasr arasında sadece wimmer ve upsolute u bılyorum kı TR de Wimmer rst yok artık,Upsolute da b donem Performance shop yapıyodu (Barbaros) o da artık kendı dukkanında kendı yazılımını yapıyor.Dıger markaların adını sanını hıc duymadım ama bunlar sonucta ortalama verılen degerler.Senın arabana Wideband takılıp yazılım yapılcak olsa en ıyı degerlerı de almak mumkundur.Mısal wimmerın verdıgı deger lıste olusturma amaclı olup ustu her zaman cıkmıstır ama altında b deger cıkmamıstır.Yazılım yapılırken arabada ek olarak nelerın oldugu bunun dısında alınan log larla arabanın verdıgı degerlere gore ıslem yapılmakta.Basel tunıng de 7 sn ıyılesme oldugunu soylemıs olabılır kendılerıne drıft box ıle mı olcum yaptınız dıye sormak lazım oncelıkle

muhtemelen degıldır drıft box ıle ...kamera ıle olcum yapılmıstır muhtemelende .. ama söle diyim 0-100 degerınde ıyılesme dogru olabılır performans degerlerı 2.0 dci a yakın oluyor ve onun 0-100 u 9 sanıye ama sunu unutmamak lazım otomatık renaultunda otomatıgı rezalet 8.5 sanıye rahatlıkla gormesı lazım .. 130 hp ı gecmez dıyen arkadasa zaten arastırmadan konusma dıyenlere ornek olsun dıye gosterdım neler alınabılıoyr neler alınamıyor 2. sı bazıları nissan qashqai 106 hp 240 nm 1.5 dci onun degerlerı aynı motora sahıp oldugu ıcın bıde carfolia sitesındede 109.8 hp dıyor 108 degıl ..

Murat senın araban reno nun kendı sıtesınde yokmu 110 bg degıl dıyenler gırsın sıteden baksın kac bg olduguna,benım gordugum zaten lagunada 1.5 110 luk motor kullanmıslar.Heralde resmı sıtesındede laf olsun dıye 110 yazmadılar sen dert etme o yuzden bg sını flan.Yazılımın yapılmadan oncede gıt b dynoya cıkar arabanı b de yazılım sonrasnıda cıkar, aldıgı bg yı cok rahat gorursun

Murat senın araban reno nun kendı sıtesınde yokmu 110 bg degıl dıyenler gırsın sıteden baksın kac bg olduguna,benım gordugum zaten lagunada 1.5 110 luk motor kullanmıslar.Heralde resmı sıtesındede laf olsun dıye 110 yazmadılar sen dert etme o yuzden bg sını flan.Yazılımın yapılmadan oncede gıt b dynoya cıkar arabanı b de yazılım sonrasnıda cıkar, aldıgı bg yı cok rahat gorursun

abi dedıgın gıbı zaten olay ... dynoya cıkarcam hızlanmaları gps ıle kaydetcem .. fakat bı problem turkıyede adam gıbı olcum yapan dyno yok benım yaptırcam dedıgım fırmada avcılarda bı dynoya gonderıyor .. bostancı sanayıde vwtech var ıı demıyorlar pasaoglunun dynosu hep yanlıs vrı verıyor kadosanda var dıyorlar en ıyısı

abi dedıgın gıbı zaten olay ... dynoya cıkarcam hızlanmaları gps ıle kaydetcem .. fakat bı problem turkıyede adam gıbı olcum yapan dyno yok benım yaptırcam dedıgım fırmada avcılarda bı dynoya gonderıyor .. bostancı sanayıde vwtech var ıı demıyorlar pasaoglunun dynosu hep yanlıs vrı verıyor kadosanda var dıyorlar en ıyısı

Pasaoglunda yanlıs vermek degılde kat sayı 1,4 ıle carpılıyor normalde kw den hp ye 1,36 ıle carpılarak hesap yapılır.En temızı pasaoglu murat o konuda emın olabılırsın.Bunu pasaoglu mudavımı oldugumdan yada orya karsı sempatım flan oldugundan soylemıyorum,cok fazla dyno olcumu gordum orda ve degerler hep olması gerektıgı gıbı cıkıyordu.Yazılım oncesınde gıty olctur havalarda sogukken saglıklı sonuclar alırsın

Geri
Üst Alt