Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip tuning hakkında ?

söle acıklayım motor hacmı ıle alakası yok bu olayın bıde bu 1.5 dci o bılınen meganelarla aynı motor degıl 1600 cc hacmınde eskısı gıbı 1500 cc degıl . zıncırlı sıstem var . bu motora tunıng yapan fırmalar zaten cıkarıor bu guclerı 110 hp arac 1.5 dci 120 hp ı gecmeyeım dıye bıse yok .. 1.5 cdti astradan orjınal 90 hp ı 120 hp yaptık gayet memnunuz hıc bı problemıde yok aracın

1,5 cdti ne zaman çıktı. 1,3 değilmi arslanın aracı :)
ayrıca madem motor 1,6 neden 1,5 diye satılıyor. ne kadar yüksek güce çıkarsan o kadar kısaltırsn bu basit bir gerçek. motoruna bişi dediğimiz yok yani.

arada T5 lerdeki 1,9 lar gibi motorlar çıkıyor ama sonuçta ağır kullanım için tasarlanmış bir motor muhtemelen malzemeler farklıdır bineklerdekinden ve tolerans yüksektir.

3.viteste falan mı ölçülmüş o. ??
ilk defa bu kadar düşük viteste ölçüm gördüm..

Emre bu olabilir mi dyno kağıdı?

t5chip.jpg

muhtemelen ama ben çok incelemedim pek ilgimi çekmiyordu o ara.

söle acıklayım motor hacmı ıle alakası yok bu olayın bıde bu 1.5 dci o bılınen meganelarla aynı motor degıl 1600 cc hacmınde eskısı gıbı 1500 cc degıl . zıncırlı sıstem var . bu motora tunıng yapan fırmalar zaten cıkarıor bu guclerı 110 hp arac 1.5 dci 120 hp ı gecmeyeım dıye bıse yok .. 1.5 cdti astradan orjınal 90 hp ı 120 hp yaptık gayet memnunuz hıc bı problemıde yok aracın

Motor hacmi ile çok alakası var Murat. Turbo basıncı için iki temel şey gerekir. 1) Hacim 2) Devir

Dizellerin devir bandının az olmasının bir nedenide budur. Eğer araba kaldırabileceğinden aşırı yüklenirse Turbo lag büyük sıkıntı yaratır, kullanım zevki bırakmaz. Tabi motor ömrüde bırakmaz.

trigerin zincirli olması senin turbonun patlamasına vs. nasıl engel olucak. ??

:)

Motor hacmi ile çok alakası var Murat. Turbo basıncı için iki temel şey gerekir. 1) Hacim 2) Devir

Dizellerin devir bandının az olmasının bir nedenide budur. Eğer araba kaldırabileceğinden aşırı yüklenirse Turbo lag büyük sıkıntı yaratır, kullanım zevki bırakmaz. Tabi motor ömrüde bırakmaz.

dizelin devir bandının kısa olması uzun devir bandınsa sahip dizel yakıtla çalışacak motor yapmaya uygun teknolojinin varsa bile aşırı pahalı olmasından alp. mtor devrini turboya göre değil turboyu motor devrine göre ayarlarlar.

1.3 yazcaktım yanls yazmısım .... ozaman 1.4 tsi kullananlar araclarını çöpe atsın ..... 1.2 tsi üretilmesin bile yanı ... ben ole bı alaka bahsetmedım zaten en azından normal trıgere gore dayanıklı oldugunu solemeye calıstım nereye cekılırse oraya gıder tabı .. benım bıldıgım dızeller ıcın basınc lazım yakıtın patlaması ıcın bunun ıcın turboya ıhtıyac var bu basınclı havayıda turbo saglıyor ... yanlıs olabılırım emın degılım

dizelin devir bandının kısa olması uzun devir bandınsa sahip dizel yakıtla çalışacak motor yapmaya uygun teknolojinin varsa bile aşırı pahalı olmasından alp. mtor devrini turboya göre değil turboyu motor devrine göre ayarlarlar.

Emre bahsettiğin teknolojinin mantığı nedir? Yüksek sıkıştırma oranlarını ve buna dayanacak krank mili felan mı? Bu neden o kadar pahalı olur ki? Açıklar mısın biraz?

dizelin daha az devir çevirmesinin en büyük nedeni benzinlide yanma dizelde "patlama" prensibiyle çalışmadır..kağıt üstünde aynı hacime sahip benzinli ve dizel motor arasında silindir yapısından silindirin hareket ettiği uzaklığa kadar her şeyi farklıdır..
yüksek devir demek daha çok basınç demek daha çok basınç demek daha çok patlama demek o da daha çok ısı ve yük demek..o da iyi bişi demek değil işte.. :D

---------- Post added at 00:32 ---------- Previous post was at 00:30 ----------

1.3 yazcaktım yanls yazmısım .... ozaman 1.4 tsi kullananlar araclarını çöpe atsın ..... 1.2 tsi üretilmesin bile yanı ... ben ole bı alaka bahsetmedım zaten en azından normal trıgere gore dayanıklı oldugunu solemeye calıstım nereye cekılırse oraya gıder tabı .. benım bıldıgım dızeller ıcın basınc lazım yakıtın patlaması ıcın bunun ıcın turboya ıhtıyac var bu basınclı havayıda turbo saglıyor ... yanlıs olabılırım emın degılım

TSI'larda da zincirli triger..
ancak benzinli ve dizel motorun çalışma prensibi uzaktan aynı gibi gözükse de farklıdır..biri işlenmiş petrol ürünü diğeri nerdeyse ham petrol daha kafadan fark var yani..

Geri
Üst Alt