Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2017 leon led far sorunu

Bana göre de dediklerinizin olmuş olma ihtimali vardır.Seat markası bende kısa vadede maalesef birçok soru işareti bıraktı...Keşke daha profesyonelce ve müşteri memnuniyeti odaklı hareket etselerdi..

Hocam sıkıntınızı anlıyorum ama 0 araç almamışsınız, aracın öncesinde ne yaşadığını ya da nasıl kullanıldığını bilemeyebilirsiniz. Sadece Seat için değil herhangi bir araç için geçerli olabilecek bazı sorunlar yaşıyorsunuz. Aynı zamanda aldığınız araç üretimden sıkıntılı da çıkmış olabilir, bazı araçlar bir türlü dikiş tutmazlar. Eski iş yerimde bir Focus vardı şirket aracı (şahsa ait, havuzda değil, hiç kaza yapmadı), ayda 2 kere yetkili servise girmediğinde şaşırıyorduk, araç teslim edildiğinde ABS sensör kabloları bile takılı değildi ve bu şekilde fabrikadan çıkmış, teslim öncesi denetlemeden geçmiş, müşteriye teslim edilmiş. Teslimi böyle başladı, kullanıldığı 2 sene boyunca da her çeşit sorunu çıkardı. Herkes Focus'ları sorunsuz, rahat kullanımlı araçlar olarak görür, ama o aracın sahibi olsaydınız Focus'tan da Ford'dan da nefret ederdiniz, son derece de haklı olarak.

İyi niyet garantisi diye tabir edilen şey de aslında resmi bir konu değil, distribütör insiyatifinde ve bir çeşit pazarlama stratejisi. DSG'li araçlar dünya çapında çoğaldıkça ilk nesillerin yarattığı problemler yüzünden VAG bir çok ülkede ciddi yasal sorunlar yaşamaya başladı. Bazı ülkeler satışını yasaklamakla tehdit ettiler, bu yüzden şanzıman garantisi uzatıldı, yani araçlar gene 1-2 yıl garantili ama şanzıman 7-10 yıl garantiliydi. Türkiyede bu iş bu şekilde lanse edilmek yerine iyi niyet garantisi diye bir konsept çıkarıldı, aslında uzatılmış şanzıman garantisine verilmiş bir isimdi ama distribütör bunun altında DSG ile alakalı olmayan bazı sorunları da servis bakımlı araçlar için çözmeye başlayınca herşey yapılırmış gibi bir algı oluştu. Bu sayede çok daha fazla aracın düzenli olarak yetkili serviste bakım yaptırması da sağlandı.

Aslında baktıkları şey şu, bu araç servise gelirse ben ne kadar kazanıyorum, bu işlemi ücretsiz yapıp müşteriyi memnun eder ve servise en az 2-3 kere daha gelmesini sağlarsam ne kadar kazanacağım. Kar ediyor muyum? Evet ise işlem yapılır, hayır ise işlem reddedilir. Tabii ki bu kadar basit değil ama fikir vermesi açısından.

Bir de şöyle düşünün 2 yıl garantisi olan bir telefon/televizyon 3. yılında bozuldu yetkili servise götürdünüz ve sorunun çözümü için ücret talep edildi, buna karşı çıkar mısınız? Ya ücreti karşılığı işlemi yaptırırsınız ya da gider yenisini alırsınız. Sizin aracınız da 2 yıl garantili ve garanti süresi geçmiş, aslında değişen birşey yok.

Bu arada Seat'ı savunuyorum gibi anlamayın, içinde bulunduğunuz durumu biraz aydınlatmak istedim sadece. Çok sinir bozucu bir durum ama firmalar şu anda kanuni olarak yanlış bir hareket yapmıyorlar, müşteri memnuniyetini de maliyetinden dolayı göz ardı etmişler gibi duruyor.

Öncelikle geçmiş olsun ancak ben ERYA'da değişen farın neden fotoğraflarda işlem görmüş gibi olduğunu anlayamadım. Aracımı 2. bakıma ERYA servise götürecektim şu an düşünce içerisindeyim.

öyle radikal değişiklikler yapılacağı sırada mutlaka size haber verirler.Arıza tespit yapıldığında da size haber verirler. Çünkü bunlar ekstraya girer ve ücrete yansır, yaptırıp yaptırmamak size kalmış.

Öncelikle geçmiş olsun ancak ben ERYA'da değişen farın neden fotoğraflarda işlem görmüş gibi olduğunu anlayamadım. Aracımı 2. bakıma ERYA servise götürecektim şu an düşünce içerisindeyim.
Gidebilirsiniz. Bakım konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Buradaki olay çok daha farklı bir kapsamda olan bir oraya. Enteresan bir durum açıkcası.

• Beğen
Reaksiyonlar: ACK
öyle radikal değişiklikler yapılacağı sırada mutlaka size haber verirler.Arıza tespit yapıldığında da size haber verirler. Çünkü bunlar ekstraya girer ve ücrete yansır, yaptırıp yaptırmamak size kalmış.
-Gene Erya için demiyorum, başka yerde başıma geldi-

Araç garantiliyse sormayabiliyorlar, bir de yanlış yapıp ellerindeki son parçayı harcayıp 3 gün arabanı serviste tutuyorlar, katil oluyorsun.

Satin aldiginiz adam soyleseydi islemlerini hic olmazsa daha temkinli olurdunuz insanlar niye soylemekten kaciniyor anlammiyorum sanki cikma parca taktiriyorsun serviste takilmis soyle bilinsin yaa

-Gene Erya için demiyorum, başka yerde başıma geldi-

Araç garantiliyse sormayabiliyorlar, bir de yanlış yapıp ellerindeki son parçayı harcayıp 3 gün arabanı serviste tutuyorlar, katil oluyorsun.

sendeki olay ustanın usta olmayışından kaynaklı bir durum, kendi hatasını ört-pas edebilmek için kimsenin haberi olmadan halletmeye çalışmış kendince. geçmiş olsun.

Hocam sıkıntınızı anlıyorum ama 0 araç almamışsınız, aracın öncesinde ne yaşadığını ya da nasıl kullanıldığını bilemeyebilirsiniz. Sadece Seat için değil herhangi bir araç için geçerli olabilecek bazı sorunlar yaşıyorsunuz. Aynı zamanda aldığınız araç üretimden sıkıntılı da çıkmış olabilir, bazı araçlar bir türlü dikiş tutmazlar. Eski iş yerimde bir Focus vardı şirket aracı (şahsa ait, havuzda değil, hiç kaza yapmadı), ayda 2 kere yetkili servise girmediğinde şaşırıyorduk, araç teslim edildiğinde ABS sensör kabloları bile takılı değildi ve bu şekilde fabrikadan çıkmış, teslim öncesi denetlemeden geçmiş, müşteriye teslim edilmiş. Teslimi böyle başladı, kullanıldığı 2 sene boyunca da her çeşit sorunu çıkardı. Herkes Focus'ları sorunsuz, rahat kullanımlı araçlar olarak görür, ama o aracın sahibi olsaydınız Focus'tan da Ford'dan da nefret ederdiniz, son derece de haklı olarak.

İyi niyet garantisi diye tabir edilen şey de aslında resmi bir konu değil, distribütör insiyatifinde ve bir çeşit pazarlama stratejisi. DSG'li araçlar dünya çapında çoğaldıkça ilk nesillerin yarattığı problemler yüzünden VAG bir çok ülkede ciddi yasal sorunlar yaşamaya başladı. Bazı ülkeler satışını yasaklamakla tehdit ettiler, bu yüzden şanzıman garantisi uzatıldı, yani araçlar gene 1-2 yıl garantili ama şanzıman 7-10 yıl garantiliydi. Türkiyede bu iş bu şekilde lanse edilmek yerine iyi niyet garantisi diye bir konsept çıkarıldı, aslında uzatılmış şanzıman garantisine verilmiş bir isimdi ama distribütör bunun altında DSG ile alakalı olmayan bazı sorunları da servis bakımlı araçlar için çözmeye başlayınca herşey yapılırmış gibi bir algı oluştu. Bu sayede çok daha fazla aracın düzenli olarak yetkili serviste bakım yaptırması da sağlandı.

Aslında baktıkları şey şu, bu araç servise gelirse ben ne kadar kazanıyorum, bu işlemi ücretsiz yapıp müşteriyi memnun eder ve servise en az 2-3 kere daha gelmesini sağlarsam ne kadar kazanacağım. Kar ediyor muyum? Evet ise işlem yapılır, hayır ise işlem reddedilir. Tabii ki bu kadar basit değil ama fikir vermesi açısından.

Bir de şöyle düşünün 2 yıl garantisi olan bir telefon/televizyon 3. yılında bozuldu yetkili servise götürdünüz ve sorunun çözümü için ücret talep edildi, buna karşı çıkar mısınız? Ya ücreti karşılığı işlemi yaptırırsınız ya da gider yenisini alırsınız. Sizin aracınız da 2 yıl garantili ve garanti süresi geçmiş, aslında değişen birşey yok.

Bu arada Seat'ı savunuyorum gibi anlamayın, içinde bulunduğunuz durumu biraz aydınlatmak istedim sadece. Çok sinir bozucu bir durum ama firmalar şu anda kanuni olarak yanlış bir hareket yapmıyorlar, müşteri memnuniyetini de maliyetinden dolayı göz ardı etmişler gibi duruyor.

Uzun uzun yazmışsınız teşekkürler,ancak bizler bu araçlara markasına güvenerek bir kucak dolusu paralar yatırıyoruz takdir edersiniz ki.İşin bu kısmını da geçecek olursak,buradaki asıl konu yapılan incelemelerin sonucunda ,neden bu kadar kısa sürede aynı yerin sürekli arızaya geçmesi ile alakalı tarafıma açıklayıcı bilgilendirme yapılmamasıdır,defalarca sormama rağmen...Buradaki konu elektriksel birşeymi var,üretici firmanın farımı ayıplıdır bana bunu söyleyin akadaşım..
Ne dediniz ne yazıştınız ne şekilde dönüş yapıldı diye soruyorum çıt yok??
E peki o zaman bende soruyorum,bu noktada bu konudan nasıl bir çıkarım yapmam gerekiyor sizce?
Tüketiciye dersiniz ki,bu parça şu kadar ömre sahiptir,şu şu sebeplerden dolayı bu durum bu şekilde gelişmiştir ve maalesef size ne garanti ne de iyi niyetten yardımcı olamıyoruz.Kafalarda birsürü soru işaretleri bırakmak sizce doğrumu?
Ben konuyu kendi şahsım adıma yazıp çizmiyorum sadece,tüm kullanıcılar adına aslında bu durumların doğru olmadığını,müşteri memnuniyeti anlamında ilgili firmanın yetersizliğinden bahsetmeye de çalışıyorum..
Ebetteki sıfır araç almadım farkındayım ancak,far ğroblemim dışında araçtaki sarsıntılı motor çalışması problemi “volan problemi” araçtaki trim sesi problemleri birçok kullanıcıda nükseden kronik sorunlardır.Bu bahsettiğim 2 konunun kullanıcı ile alakalı bir bağı varmıdır?
Saygılar

Satin aldiginiz adam soyleseydi islemlerini hic olmazsa daha temkinli olurdunuz insanlar niye soylemekten kaciniyor anlammiyorum sanki cikma parca taktiriyorsun serviste takilmis soyle bilinsin yaa

bu da ayrı bir boyutu zaten..Her ne olursa olsun,ister servisten orjinal parça değişmiş olsun ister siz birşey yapmış olun aracınıza,her konusunu aktarmalısınız alıcıya ki,o kişide bir sonraki kişiye sağlıklı bir aktarım yapabilsin.ben şimdi bu farın kestiğini farketmeseydim,belkide aracı satana kadar hiçbir şekilde bu durumdan haberdar olmayacaktım..Ben örneğin kendi aracımda,orjinal olarak servisinden ön camımın dahi taş çatlatması sonucu 1 kez servisinde değişim gördüğünü iletmiştim,ki logolu cam herşeyi ile orjinal nerden anlıcak dersiniz ama yinede içim rahat etmez ve aktardım konuyu.
ufak ayrıntılar ve bilgi sahibi olmak,mağdur olmamaya vesile olur her zaman..

Uzun uzun yazmışsınız teşekkürler,ancak bizler bu araçlara markasına güvenerek bir kucak dolusu paralar yatırıyoruz takdir edersiniz ki.İşin bu kısmını da geçecek olursak,buradaki asıl konu yapılan incelemelerin sonucunda ,neden bu kadar kısa sürede aynı yerin sürekli arızaya geçmesi ile alakalı tarafıma açıklayıcı bilgilendirme yapılmamasıdır,defalarca sormama rağmen...Buradaki konu elektriksel birşeymi var,üretici firmanın farımı ayıplıdır bana bunu söyleyin akadaşım..
Ne dediniz ne yazıştınız ne şekilde dönüş yapıldı diye soruyorum çıt yok??
E peki o zaman bende soruyorum,bu noktada bu konudan nasıl bir çıkarım yapmam gerekiyor sizce?
Tüketiciye dersiniz ki,bu parça şu kadar ömre sahiptir,şu şu sebeplerden dolayı bu durum bu şekilde gelişmiştir ve maalesef size ne garanti ne de iyi niyetten yardımcı olamıyoruz.Kafalarda birsürü soru işaretleri bırakmak sizce doğrumu?
Ben konuyu kendi şahsım adıma yazıp çizmiyorum sadece,tüm kullanıcılar adına aslında bu durumların doğru olmadığını,müşteri memnuniyeti anlamında ilgili firmanın yetersizliğinden bahsetmeye de çalışıyorum..
Ebetteki sıfır araç almadım farkındayım ancak,far ğroblemim dışında araçtaki sarsıntılı motor çalışması problemi “volan problemi” araçtaki trim sesi problemleri birçok kullanıcıda nükseden kronik sorunlardır.Bu bahsettiğim 2 konunun kullanıcı ile alakalı bir bağı varmıdır?
Saygılar

Daha detaylı bir açıklama yapılması konusunda tabii ki haklısınız. Gittiğiniz servis dışında bunun için 444 7328 Seat Call Center ile de görüşmeyi deneyin, aynı zamanda yetkili servisin tavrı ve bilgi vermemesi ile ilgili şikayette de bulunabilirsiniz. Aracınızla ilgili bir sorunun kaynağı ile bilgi almak en doğal hakkınız. Ama bu, servisin bu bilgiye sahip olduğu anlamına gelmiyor. Yani far mı hatalı, araç elektroniklerinde bir sorundan kaynaklı mı far bozuldu, volan fabrika çıkıştan sorunlu olabilirmi bunları araştırmamış bile olabilirler.

Trim sesi Seat'larda biraz olmakla beraber fazlası varsa evet kullanıcıdan ya da kullanım şartlarından kaynaklı olabilir. Sürekli otoyolda giden bir araçla ömrünün %70ini bozuk/çakıllı/arnavut kaldırımı yollarda geçiren araçların metal yorgunluğu, şasesindeki çok küçük oynamalar haliyle trim sesi aynı seviyede olmayacaktır. Ya da öncesinde geçirdiği bir kaza sonucunda şasede ufak bir kayma olduysa gene trim sesi normalden fazla gelecektir.

Aynı şekilde volan da ömürlü bir parçadır ve sert kullanım şartlarında ömrünü daha çabuk tamamlayacaktır. Sert demek sadece performanslı kullanım değil, acemi bir sürücü de aracı deneylimli birine göre sert kullanır örnek olarak. Ya da aracın eski sahibi yokuş bir yerde oturuyor, aracını yokuşa park ediyorsa, sırf bu manevralar bile şanzımanı fazlasıyla yoracaktır. Bir sürücüde 20.000 km giden bir baskı balata ya da volan başka bir sürücüde 80.000 km gidebilir, bu aracı ya da parçayı hatalı duruma sokmaz, ama daha önce de dediğim gibi, servisin parça hatalımı, kullanıcı kaynaklımı gibi konularda çok detaylı bir araştırma yaptığını sanmıyorum. Yapsa bile bir sonuca varabilir mi, sonuca varsa bile bunu ücretsiz gidermeyi kabul edermi, zaten bambaşka konular.

Tekrar belirtiyorum sizin aracınıza ya da size özel konuşmuyorum şu anda ama 2. el bir araç aldığınızda bazı sorunlar olabileceğini kabul etmek lazım. Ben de şu anki aracımdan önce Golf almıştım 60.000 km de tamamen servis bakımlı, bütün bu yol boyunca bir kere tık dememiş araç ben aldıktan 5.000km sonra vites dişlilerini parçaladı, bütün şanzıman değişti, mekatronik, baskı balatalar, DSG beyni yenilendi. Ben aracı aldığımda o güne kadar bindiğim en sessiz araçken, sattığımda bir sürü trim sesi vardı, işe gidip geldiğim yol çok bozuk olduğundan dolayı. Benden önceki sahibini de yakınen tanıdığım ve kullanım şartlarını bildiğim için trim seslerinin benden kaynaklı olduğunu biliyorum örneğin.

Bu arada far ömrü konusunda kullanım kılavuzunda araç raf ömrüne eşdeğer olduğu (arabalar için 10-15 sene gibi birşey olması lazım) ve bakım gerektirmeyeceği yazıyor diye hatırlıyorum. Bu noktada tüketici mahkemesine gidip ayıplı mal üzerinden işlemin ücretsiz yapılması için talepte bulunabilirsiniz. Biraz uzun sürer ama en azından kesin sonuca bu şekilde ulaşabilirsiniz. Ürün ayıplı kabul edilir ve servis tarafından işlem yapılırsa, atıyorum 10 ay sonra tekrar far arıza yaparsa ayıp tekrarı/ayıbın giderilmemesinden aracın konuyla ilgili bütün işlemlerinin de ücretsiz yapılması sağlanabilir.

Davamın arkasından gitmeye devam ediyorum.Kabul etmiyorlar kusurları ürünlerini.Doğuş oto ile de 2 hafta önce kayıt açtırdım görüşüp,bugün ne oldu diye geri aradım,saolsunlar onların arayacağı yoktu.Sonuç yine aynı,değişmiyeceğiz diyorlar.Serviste ne incelenmiş neye istinaden far değişmesi gerekiyor diye servis raporunu istedim bana artıkları şeye bakın.
“Sağ far değişmesi gerekiyor” sadece bu kadar açıklama var.
Bayramdan sonra ilk iş tüketici heyetine bu rapor ile birlikte..
Aynı şekilde arabada titreme var,volan değişmesi gerekiyor.Ama neden ve ne için?kullanıcı hatasımı malın ayıplı oluşumu,fabrikasyon hatasımı ,hangisi...

C0B429C0-206E-4243-9E3E-72338CA5F655.jpeg

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt