Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon FR DSG LPG uygulaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konudaki bütün mesajları okudum da gülmeden edemedim açıkçası.
Öncelikle şu Türk yapmış mantığı ne demek anlamadım :)
FSI motor çıktığından beri bu motora nasıl LPG uygulanırın araştırması Avrupa'da yapılıyo. Türkiye'de değil. Ki söz konusu aracın da şemaları yurt dışından getirilmiş söylediğine göre. Kim kafasına göre FSI motora tüp takıyo Allah aşkına :)
Birde LPG'li araçların Avrupa ve Türkiye ile kıyaslanması bence çok mantıksız. Avrupa'da insanlar egzoz emisyon değerlerini düşürmek, doğaya daha az zarar vermek için LPG takıyolar. En azından devlet, vergilendirme sistemleriyle insanları buna teşvik ediyo.
Can'ın bahsettiği Turbo araca LPG uygulama ve aracı yükleme konusuna gelirsek. Daha önce bir arkadaşım Volvo S40 T4 aracına (2.0 turbo 200hp) LPG takdırdı. Orjinal halde binerken hiçbir sıkıntı yaşamadı. Ardından araca yazılım yaptırdı ve aracın silindirleri çatladı.
LPG ve benzini kıyaslarsak, evet LPG daha kaliteli bir yakıt. Gerek daha yüksek oktan değeri gerek doğayı daha az kirletmesi. Ama araçların motorları LPG ile çalışmak için değil, benzin ile çalışmak için tasarlanmış motorlar. Bu yüzden bu yakıttan %100 verimli şekilde faydalanmak mümkün değil.
Ben kesinlikle LPG sistemlerine karşı değilim. Cupra'ymış, FR'mış ıvır zıvırmış tarzı özel seri araçlar dışında bi araca LPG takılmasını da kesinlikle desteklerim. Burada tartıştığımız insanların neden 2.0 Mondeo'ya ya da 5.7 amerikana neden LPG takdırdığı değil; 2.0 TFSI FR araca neden LPG takdırdığı. Bu tür araçlar ülkemizde zaten haldır huldur satılan herkezte olan araçlar değil. Olanları da bu tür uygulamalarla ziyan etmek beni üzüyo açıkçası.
Hem performans hem ekonomi bir arada olmaz diyenler de yüklü 1.9 TDI motorlardan bi haberler galiba.

öncelikle şu Türk yapmışın açıklamasını yapayım ozaman bende sana Kayseride Adanada Antepte bu işi yapanlar Türk avrupada örneği yok diyende Can bu yüzden bu adamlar bu işi ilk yapmış sonucuna varıyoruz....

kim kafasına göre FSI a tüp takıyor allah aşkına demişsin benim gördüğüm burada takan bir yer var ve Türkiyeden bir çok ilden gelip yaptırıp giden var en yakın örneği siyami abi taktırmış Kayseride biniyor.... Avrupa bunu araştırsın dursun burada bu işi yapan adamlar çoğaldıgında siz hala yok takılmaz demeye devam edersiniz bu işi yapanlarda yaptıranlarda kar etmeye devam ederler olay bu kadar basit

Can ayrıca bahsi geçen araçlar istediği kadar FR Cupra olsun o arabayı alıp tüp taktıranda var yazık ediyor yada etmiyor sonuçta bu uygulamayı konusuyoruz adam yaptırmış ucuza gazlıyor mu gazlıyor gerisi hikaye.... sen şimdi yok FR a takılır mı yok Cupraya takılır mı onu alanlar hep şunu yapıyor bunu yapıyor 350 bg e cıkarıyor desende bu arabaların orjinal halde olanlarıda hala piyasada dolanıyor bugün FSI passatlar ellenmemiş bir şekilde dolaşıyor trafikte ve bu araçları alıp ekonomiyi performansın yanında isteyen yüzlerce kullanıcı olduguna eminim ortada somut birşey var oda şu FR Cupra hiçfarketmez LPG takılıyor ekonomi sağlanıyor gerisi boş...

Olay tamamen ekonomik amaclarla yaklasılmıstır; fr dsg tdi 58000 lira ve arac yok 2 ay sonra siparişle geliyor ve fiyat sabitleme yapmıyorlar; 1.4 tsi 2008 2008 sunroof+bluetooth 2.elde 34 den assa bulamadım; 2.0 arac hemde sadece 10 000 lira farkla ve en onemlisi Can gibi arac konusunda hassasiyetine guvendigim bir insanin aracını satın almak cazip geldi.Zaten fr cupra gibi aracların fabrika cıkısı haliyle(burda yanlıs anlasılma olmasın ama her ne kadar bu işi profesyonelce yaptıran arkadaslarımız olsada sanayide her onune gelen adama iş yaptıran insanlarda var bu memlekette) 2. elde bulmanın imkansızlıgını az cok arastıranlar biliyordur; yani ozetle 20 000 lira ucuza Leon FR DSG ye biniyorum.

evet bu cevap neden Fr TDI almadığına güzel bir cevap olmuş. Eğer lpg sorun çıkarmazsa aracında gayet mantıklı bir iş yapmışsın bence. ben yapmaya cesaret edemezdim. en azından şu anda. yarın bir gün 1.4 tsi araçlar için büyük bir referans olabilirsin :D

Tebrık edıyorum duz mantıgın dıbıne vuruldugu b nokta konunun ıcerıgı resmen.Sorarım benzının sogutucu ozellıgı varken LPG nın varmıdır.98 model 2 lıtre atmosferık arabanın teknolojısı ıle TFSİ ın teknolojısı aynımıdır ? Vw 1.6 ya lpg yı kendısı takarken neden Tfsi da lpg takıp daha cok musterı cekmek ıstemez acaba? musterısıne "Tfsi alın Lpg takın hem daha fazla gazlayın dolasın hemde daha ucuza arabanızı kullanmıs olun" demez ? Lpg performansı etkılemeyen b yakıt turu olsaydı bugun 400-500bg lık yuklu arabalara gıdıp lpg takar adamlar hem daha ucuza gazlar hemde az yakarlardı,ama 20-30bın dolar verıp araba modıfıye eden adam bunu dusunememıs yada parası cok gelmıs olcakkı lpg takmamıs arabasına.Tfsı teknolojısını ıyıce ınceleyelım lpg nın ne kadar verımlı calıscagını ogrenelım bu sıstemde ona gore yazalım cızelım

can yazdıklarına hepsıne katılıyorum tek bır noktaya cevap verıcem lpg depoda sıvı halde oldugu halde kullanırken soguyarak gaz halıne gecer hemde bayagı bır soguk oluyor.Performans kaybına gelırsen fabrıka cıkısı lpg aracın kıtapcıgında %5-10 arası guc kaybından bahsedılıyor artı parcalarda asınma hızlı oluyor dıye bır ıbare okumustum

Tamam zıt şeyler ise, ekonominin sıfır olduğu 4-5 litrelik Amerikanlara geçelim. Uğraşmayalım turboydu superchargerdı.

Ayrıca yurtdışında TDi'lara performans için LPG takılıyor.

o amerıkanın yıllık vergısını ode ben benzın masrafını odeyeyım

Lpg lı araba hayalı kurmanın geregı yok bundan 5 sene sonrası ıcın,adamlar elektrıklı araba uretıyorlar haldır haldır :)
hala sunu kımse anlamıyo heralde var olan sısteme bırsey uydurmak yerıne baslı basına lpg ıle calısacak sekılde uretılmıs b motor soz konusu degıl burdakı heleki Tfsi ottan boktan nem kapan b motorken hala lpg ıle uyumlulugu sorunsuz olcagı savunulyo onu anlamıyorum :)
Sitede Tfsi ına lpg takma nıyetınde baska kac kısı var cok merak edıyorum:)

elektrık motorlarında sorunsuz olarak 160,000 d/d yapabılırsın benzınlılere gore torku cok fazladır

öncelikle şu Türk yapmışın açıklamasını yapayım ozaman bende sana Kayseride Adanada Antepte bu işi yapanlar Türk avrupada örneği yok diyende Can bu yüzden bu adamlar bu işi ilk yapmış sonucuna varıyoruz....

kim kafasına göre FSI a tüp takıyor allah aşkına demişsin benim gördüğüm burada takan bir yer var ve Türkiyeden bir çok ilden gelip yaptırıp giden var en yakın örneği siyami abi taktırmış Kayseride biniyor.... Avrupa bunu araştırsın dursun burada bu işi yapan adamlar çoğaldıgında siz hala yok takılmaz demeye devam edersiniz bu işi yapanlarda yaptıranlarda kar etmeye devam ederler olay bu kadar basit

Can ayrıca bahsi geçen araçlar istediği kadar FR Cupra olsun o arabayı alıp tüp taktıranda var yazık ediyor yada etmiyor sonuçta bu uygulamayı konusuyoruz adam yaptırmış ucuza gazlıyor mu gazlıyor gerisi hikaye.... sen şimdi yok FR a takılır mı yok Cupraya takılır mı onu alanlar hep şunu yapıyor bunu yapıyor 350 bg e cıkarıyor desende bu arabaların orjinal halde olanlarıda hala piyasada dolanıyor bugün FSI passatlar ellenmemiş bir şekilde dolaşıyor trafikte ve bu araçları alıp ekonomiyi performansın yanında isteyen yüzlerce kullanıcı olduguna eminim ortada somut birşey var oda şu FR Cupra hiçfarketmez LPG takılıyor ekonomi sağlanıyor gerisi boş...

Can'ın her dediğini doğru olarak kabul ediyosan, FR'a Cupra'ya LPG takılmaz konusunda niye zıtlaşıyosunuz ki :) ?
Ben Can'ın öyle bişey söylediğini zannetmiyorum. Olmayan şeylerin üzerine de yorum yapmanın alemi yok. Siyami Abi taktırmış, nasıl taktırdığını da açıklamış, şemaları nereden alınmış vs. LPG'ci kendi kendine icad etmiyo nasıl takıldığını. Markalar mühendislerine bulduruyo, bayilerde bunları uyguluyo.
Ben zaten 1.6 FSI'mış, 2.0 FSI'mış, bu tür araçlara LPG takılmasına karşı değilim. Özel seri performans araçlarında LPG'ye karşıyım. Can'ın bahsettiği de bu zaten. Performans beklentisi için alınan bi arabaya neden LPG takılıyo diyo adam ki haklı. O kadar ekonomi hastasıysa insanlar tonla araba var piyasada ekonomi sunan hemde giden.
Ekonomi sağlanıyo gerisi boş bakış açılısıyla bakılırsa zaten FR ya da Cupra gibi araçları tartışmak boş. Bu arabaları alıp binmek isteyen varsa ekonomi hayal. LPG takılabilir mi? Evet. Bana göre araca yazık olur başkasına göre olmaz. Herkesin kendi aracı. Herkesin kendi fikri. İsteyen piknik tüpüyle biner, isteyen benzin döker yakar. Bizde sadece fikirlerimizi söyleriz.

akşam iş çıkışı köprü trafiğindeki yakıt tüketiminide wersene aynı araçla ...

3 ayda 10,000 km yaptım ve hala aracım benzınlı ve benzınlı kalacak takı ne zaman kadar lpg demode olup cng gelınceye kadar hangının zararlı hangısının zararsız oldugunu arastır lpg de %40 tasarruf varsa cng de tasarruf %80 ıstersen arastır nıye hala mılletı lpgye cekmeye çalışıyorlar avrupa ve amerıkada cng daha yogun ve cevrecı bır yakıt turkıyede nıye yok mılletı lpgye doyursunlar daha sonra cng cıkacak cng cıkarsa mıllet evden bıle doldurabılecek hıkaye uzar

ya arkadaşlar eğer araba yürüyorsa niye FR veya Cupraya lpg takılmasın? 100.000 km az gitsin motoru ne olacak. 400 hp değilde stock binsin lpg de binsin ne olacak. ben cupraya binmek istiyorum gücüm de anca yetiyor diyelim benzini karşılamakta zorlanıyorsam niye lpg takmıyım

ya arkadaşlar eğer araba yürüyorsa niye FR veya Cupraya lpg takılmasın? 100.000 km az gitsin motoru ne olacak. 400 hp değilde stock binsin lpg de binsin ne olacak. ben cupraya binmek istiyorum gücüm de anca yetiyor diyelim benzini karşılamakta zorlanıyorsam niye lpg takmıyım

Binerken ettiğin kar, satarken sana zarar olarak döner o yüzden boşuna LPG taktırma Mehmet Abi :D

adas ayberkın volvo s40 t4 hakkında yazdıklarını ıyı oku bence atlamıssın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt