Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon FR DSG LPG uygulaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
lpg takılacak araclar sahın dogan kartal vw 1,6 8v motor bmw 1,6 bunlar kesın ıster

Valla örnek olarak 5.28 BMW'ye de LPG'siz binilmez bence.
Bana göre bu işin kriteri aracın ne amaçla alınıp, nasıl bir araç olduğu.
Her ne olursa olsun performans serisi ya da özel seri bir araca LPG takılmasına karşıyım ben.

lpg ıle performanslı kullanım ıcın kapak taslatalım,yenı conta koyalım sunu yapalım bunu yapalım :) Takana da taktırana da hayırlı olsun daha ne dıyım :)

arabaları 2-3 boy daha fazla yürütmek için 50 takla atılıyorsa....binlerce km ekonomik ve sorunsuz araç kullanmak için atılan 2 takla çok geliyor :confused:

:D:D:D

LPG'de zaten oktan benzine göre yüksektir, 95 ve 97 oktan benzine göre daha yüksek derece ateşleme avansı ile "sorunsuz" çalışması mümkündür, conta muhabbetine niye girilmiş anlamadım..
ince conta koyulursa vuruntusuz, verimli çalışabileceği ateşleme avansı daha aşağılara çekilmelidir..
aksine kalın conta konulursa sıkıştırma düşeceği için avansı biraz daha artırmak mümkündür ama düşen sıkıştırmanın verimini bikaç derece avans toplayabilir mi, bu işin bi amacı olur mu bilinmez :)
.

yüksek oktan yüzünden daha fazla avans vermeye gerek olmadığını düşünüyorum(conta yada taşlama işine girilirse) eğer "Motorlardan daha yüksek verim alabilmenin en önemli çözümlerinden bir tanesi, kompresyon oranını artırarak operasyon sıcaklığını yukarı taşımak ve ayni hacimli motordan daha yüksek verim elde etmektir.Ancak yukarıda da değinildiği üzere, yuksek kompresyon oranı, yüksek sıcaklık, kendi kendine tutuşma olasılığını gündeme getireceği için, yakıtın kimyasal yapısında iyileştirmeye gidilerek, kolayca tutuşum eğilimi daha az olan hidrokarbonların oranı artırılır" bu bilgiye dayanarak lpg nin artırılıan kompresyonla daha verimli ve sağlıklı çalışacağıdır....bizzat denediğimiz bir husus tecrübe ile de sabittir bu söylemlerim :eek:key:

ya beyler turbo diyorsunuz. turbo motorlu araçlarda lpgnin ne işi var. tasarrufmu alsana tasarruf demişsinizki ankarada lpgnin fiyatı 1.6 liralarda istanbulda da sanırım 2.03 olması lazım ortalama kullanım koşullarına göre aracın yakıtı ankara için 160-180 krş gibi birşeyden bahsedilmişti sanırım. sayfa sayısı fazla olunca akıl karışabiliyor. istanbula göre ortalama 10 litreden hesap yaparsan kmde bu araba 200 krş yakarki bu pek karlı bir tasarruf şekli değil. bir de anlamadığım nokta yine benzine para vermek zorundasın çunku ilk marş yapıldığında benzinle çalışıyor olması gerekir. ben sadece şunu söylicem. bende 2008 1.9 tdı seat leon vardı ve inanmayabilirsiniz ama şehir içi yakıtım 170krş şehir dışında yol yaptığımda örn. akfırat bahçeşehir gidiş dönuş 30 tl mazotla ortalama 115krş idi. tasarrufmu diyorsunuz buyrun size tasarrufun ağa babası lpg neymiş. lpg kuru yakıttır. için yağ veya bilimum motora yardımcı birleşen bulunmaz ve motorun ömrunu yuzde 50 azaltır. enjektorlerin ve pompanın canına okur. enjektorler en fazla lpgli bir araçta 100.000km gider motor blok ve sekmanları en fazla 150.000kmye kadar dayanır. lpgnin oksitleştirici özelliği yuzunden eksoz borunuz ve katalizörunuzu çok kolay şekilde bozacaktır. daha bir çok zararı var burdan yazmaya devam edersem ohooo alır başını gider. bunların açacakları masraflar bu gune kadar yapılan sözum ona tasarrufla karşılaştırıldığında hatta en basıtı yarım motor yaptırmaya kalktığında 4 tane enjektor kutuğu ile beraber 20.000tl civarını bulacağını var sayarsak hani tasarruf nerde kaldı. dizel arabanın ne olursa olsun en baba enjektorleri 1000tl komple piston yatakları dahil motor yapılması 4000 tlye mal olursa buyrun siz karşılaştırın. gelelim sevgili seat kullanıcısı dostumuza ben kendi şahsi fikrimi söylicem öyle bir arabaya madem binmeki gibi bir niyetiniz vardı keşke böyle bir işleme girişmeseydiniz. sevgili seatınızı kendi elleriniz ile katletmişsiniz. uzuldum. belki sivri bir çıkış oldu ama lutfen bağışlayın. teşekkur ederim.

ALL TIME DİESEL ENGİNE.

Bu tür araçlardaki 2. el piyasasından bir örnek. İlanda yazılanlara göre normalde kusursuz bir araç. Ama araç LPG'li ve neredeyse 3 senedir satılık. Araç 2 yaşındayken ilan koyulmuş, şimdi 5 yaşına girmek üzere.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...op-tan-50-000-km-de-hic-hatasiz-orjinal/detay
Aynı kategorideki araçların ilan tarihleriyle bu aracınkini bi kıyaslayın derim.
http://www.sahibinden.com/search.php?b[search]=2-5-wrx-sti&c=95960

bu tuplu ımpreza tanıdık ben bındım valla hıc bısı fareketmıyo gıdısınde falan ha benzın ha tup ama ben olsam yapmam.ılanda bayadır duruyo ama araba cok dırı guzel ama fıyat ucmus durumda

ya beyler turbo diyorsunuz. turbo motorlu araçlarda lpgnin ne işi var. tasarrufmu alsana tasarruf demişsinizki ankarada lpgnin fiyatı 1.6 liralarda istanbulda da sanırım 2.03 olması lazım ortalama kullanım koşullarına göre aracın yakıtı ankara için 160-180 krş gibi birşeyden bahsedilmişti sanırım. sayfa sayısı fazla olunca akıl karışabiliyor. istanbula göre ortalama 10 litreden hesap yaparsan kmde bu araba 200 krş yakarki bu pek karlı bir tasarruf şekli değil. bir de anlamadığım nokta yine benzine para vermek zorundasın çunku ilk marş yapıldığında benzinle çalışıyor olması gerekir. ben sadece şunu söylicem. bende 2008 1.9 tdı seat leon vardı ve inanmayabilirsiniz ama şehir içi yakıtım 170krş şehir dışında yol yaptığımda örn. akfırat bahçeşehir gidiş dönuş 30 tl mazotla ortalama 115krş idi. tasarrufmu diyorsunuz buyrun size tasarrufun ağa babası lpg neymiş. lpg kuru yakıttır. için yağ veya bilimum motora yardımcı birleşen bulunmaz ve motorun ömrunu yuzde 50 azaltır. enjektorlerin ve pompanın canına okur. enjektorler en fazla lpgli bir araçta 100.000km gider motor blok ve sekmanları en fazla 150.000kmye kadar dayanır. lpgnin oksitleştirici özelliği yuzunden eksoz borunuz ve katalizörunuzu çok kolay şekilde bozacaktır. daha bir çok zararı var burdan yazmaya devam edersem ohooo alır başını gider. bunların açacakları masraflar bu gune kadar yapılan sözum ona tasarrufla karşılaştırıldığında hatta en basıtı yarım motor yaptırmaya kalktığında 4 tane enjektor kutuğu ile beraber 20.000tl civarını bulacağını var sayarsak hani tasarruf nerde kaldı. dizel arabanın ne olursa olsun en baba enjektorleri 1000tl komple piston yatakları dahil motor yapılması 4000 tlye mal olursa buyrun siz karşılaştırın. gelelim sevgili seat kullanıcısı dostumuza ben kendi şahsi fikrimi söylicem öyle bir arabaya madem binmeki gibi bir niyetiniz vardı keşke böyle bir işleme girişmeseydiniz. sevgili seatınızı kendi elleriniz ile katletmişsiniz. uzuldum. belki sivri bir çıkış oldu ama lutfen bağışlayın. teşekkur ederim.

ALL TIME DİESEL ENGİNE.

motor yenileme maliyetleri duruma göre değişebilir...20 bine mal olacak benzinli motor yenileme...bazı firmaların tabiri caiz ise düdüklemesi ile olur :D...m3 motoru bile takribi 14-15 bine revize edilebiliyor.... dizel motor yenileme 4000 tl nin çok yukarısına mal olur tam anlamı ile yapılırsa ....misal benim 99 model mondeomun sandıkta motoru 3,5 bin tl(sakarya pehlivanoto)...enjektör takımı 240 cc magnetti marellilerin 400 tl civarında...lpg nin motor ömrünü yanlış montaj ve ayar haricinde kısalttığına dair net bir bilgi şu an için bulunmamakta :eek:key:

Bu tür araçlardaki 2. el piyasasından bir örnek. İlanda yazılanlara göre normalde kusursuz bir araç. Ama araç LPG'li ve neredeyse 3 senedir satılık. Araç 2 yaşındayken ilan koyulmuş, şimdi 5 yaşına girmek üzere.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...op-tan-50-000-km-de-hic-hatasiz-orjinal/detay
Aynı kategorideki araçların ilan tarihleriyle bu aracınkini bi kıyaslayın derim.
http://www.sahibinden.com/search.php?b[search]=2-5-wrx-sti&c=95960

Yazık etmiş, üzüldüm valla :(

arabaları 2-3 boy daha fazla yürütmek için 50 takla atılıyorsa....binlerce km ekonomik ve sorunsuz araç kullanmak için atılan 2 takla çok geliyor :confused:

daha ekonomik ve sorunsuz olmuyor tecrübe ile sabit. benzinde 1 sorun çıkıyorsa lpg de 3 sorun çıkıyor. sonu yok. arabanın orjinalinde olmayan o arabayı o şekilde çalışır şekilde tasarlanmamış makineyi ona uyduran sistemler asla sorunsuz olmaz ve olamaz.

ayrıca ağırlaşan hiç bir araba ağırlaşmadığı zamanki performansını aynı yakıt ayarı ile vermez.

buda tecrübe ile sabit.

aşırı ekonomi isteniyorsa gidilir dizel alınır. lpg nin miladı doldu.

senın dedıklerını 106 tayfası yapıyor sanayı ustaları ıle bırlıkte kapak taslatıp consan dan conta alıp takarak.Performanslı araba ıcın 10 takla atmana da gerek yok bolt-on turbo kıtlerı ,hatta atmosferık arabalar ıcın bıle turbo kıtlerı var enjektorunden,manıfolduna,turbosuna yag hortumlarına kadar gereklı ne varsa.Bunları yaparken de kapak flan taslatıp motorun orjınallıgını bozmuyosun.Lpg ıle performanslı kullancan dıye proje arabası hazırlar gıbı kapak taslatıp uygun conta uydurmaya calıstın mı mıllet b yerlerı ıle guler adama:)
ayrıca demıssın kı sıkıstırma arttırılır daha fazla performans saglanır flan,atmosferık araba yapmıyosun turbolu araba yapıyosun.Kafasına 1 bar basınc yıyen turbo motor sıkıstırılması arttırıldımı ne olur acep ? Turbo arabaların sıkıstırma oranlarına bakarsan anlarsın demek ıstedıgımi ve lpg ıcın boyle bsey yapılamıcagını .ayrıca sıkıstırılması degıstırılmıs motor ıcın yenıden yazılım yapılması gerekır,hadı bunu yaptık sımdı lpg yı baglayalım ayarını cekelım gezelım dıyemezsın.He ılllakı avans acmak ıstıyosan egt dusurmek ıstıyosan methanol baglarsın yenı map yazarsın arabaya lpg yı de ona gore kalıpre etmeye calısırsın ki araba benzınlıdekı avans ayarını lpg de farklı gordugunde beyın kendı ıstedıgı degerlere cekıyor arabayı ve yıne hıc bsey yapmamıs gıbı ılk basladıgın noktaya donuyorsun.Senın anlattıgın ıs sanayı mantıgıyla ısleyıp husranla sonuclanır.

Lpg den performans alamazsın,lpg ıle daha az yakamazsın normalınden sadece lıtre fıyatı benzınden ucuz oldugu ıcın daha fazla doldurursun deponu her defasında bu sekılde ekonomı yaparsın.Bunu da dızel b araba ıle karsılastırcak olursak dızel arabada ucuza mazot alırsın bol performanslı kullanırsın az yakarsın,lpg ye gore mutlak yıne karda olursun arabanı satarken bagajı actıgında lpg de olabılcegı gıbı kımseyı gerı cevırmezsın.Yıne tekrarlıyorum performans yoksunu hacımlı ve hacımsız atmosferık motorlarda lpg kullanırım ama turbo araba ıster FR olsun ıster Cupra ıster S3 olsun ıster 200sx olsun ne olursa olsun kıme neye gore ozel oldugu onemsız olmakla lpg flan takmam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt