Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aracım LPG' de yığılma yapıyor

Arkadaşlar aracı sanayide gösterdim bugün. Önce LPG servisine götürdüm. Emmegas çok çok nadir bulunan bir marka olduğundan her ilde servisi yokmuş. Memleketim olan Konya da buldum bir tane gösterdim. Koca konya da tek servis :) Çok iç açıcı bir durum değil mi ?

Enjektörler temizlendi. Filtre değişti. Çok enteresan bir durum ortaya çıktı. Meğerse araç 1050 devirin altına indiğinde benzin yakıyormuş. Bilgisayardan ona göre ayarlanmış. Yani trafik ışığında beklerken benzin kullanıyor.Bende diyorum bu benzin neden sürekli bitiyor. Neyse ayarı sürekli LPG olacak şekilde değiştirdi. Bu sefer böyle yapınca araç saçmalamaya başladı. Devir 500 le 1000 arasında dans ediyor, ama nebiçim. Stop edecek gibi oluyor. Tekrar 1050 devir altına benzin ayarladı ve boğaz kelebeğini temizletmemi söyledi.

Bu boğaz kelebeğide günah keçisi resmen. Benzinde sorun yok, LPG de var. Suçlu boğaz kelebeği.

Neyse gittim VW ciye. Tamamen temizlemek 5-6 saat alır dedi ki işi vardı benden önce çünkü. Vaktim yok deyince yüzeysel temizleriz dedi. Çalışırken sprey sıkıp adaptasyon yaptı. Aracın rolanti devri 1000 yerine yine 600 gibi bir değer göstermeye devam etti yalnız. 1000 devirde sorunsuz sabitlenmesi için tamamen temizlememiz lazım dedi.

Bu işlemlerden sonra araba biraz rahatladı ama tam netice yok. Hala ara ara titriyor.

VW ciden sonra tekrar LPG ciye gittim. Tekrar 1050 devir altını LPG yaptı. Yine titriyordu ama daha küçük aralıklarla ve daha yavaş. Daha rahat çalışıyor. Ama LPG ci usta yinede tam olmamış, aracın beynine zarar verebilir bu durum, böyle kullan tam temizlettirinciye kadar dedi.

Biraz uzun oldu ama kafama takılan sorular var.
1- Acaba kelebek adaptasyonu araç 1000 devir altı da LPG yakarken mi yapılmalıydı. Yeni LPG taktıran arkadaşlar, takım işinden sonra kelebek adaptasyonu yaptırdılar mı ? Burası çok önemli. Çünkü adaptasyon rolantide yapıldığı için benimki benzinde yapılmış oldu.
2- Birde LPG ci dediki araç sürekli LPG-Benzin geçişi yaptığı için, geçiş sırasında sallantı yapabilir. Bu bana mantıklı geldi, siz nedersiniz?
3- İlk iş olarak kelebeği tam temizlettirmeyi düşünüyorum, daha sonra Konya ya bidaha gittiğimde 1050 devir altını LPG ye ayarlattıracağım.Sizce de öyle mi yapmalıyım ?

Bu arada adamlarda esnaflık yok. Sebebi ise bölgenin tek Emmegas servisi olması. Bu da canımı sıkan bir başka mevzu. Ben taktırsaydım kesinlikle yaygın olan bir marka tercih ederdim ama adam taktırmış işte.

Çok çok uzun oldu, özür diliyorum, içimi döktüm resmen. Yardım lütfen ne yapayım.

1- adaptasyon falan yapılmadı bana senin beyin farklı olabilir benzinde çalışıp sıcaklık 50 yi biraz geçince otomatik geçiyor. rolantide benzin yakmıyor. bendeki aldesa marka bütün parçalar atiker beyin aldesa sorunsuz.
2- kışın soğuklarda bile çok aşırı bi sallantı olmuyor ama hafiften hissediyosun geçtiğini. tam geçerken ışıktan falan kalkarken biraz tekliyomuş gibi oluyo
3- boğaz kelebeği çok mu kirliydi? o kadar fark edeceğini sanmıyorum geçen ben kendim temizledim sökmeden konusu vardı o taraflarda iyi ustası olan kimse yok mu forumdan yardımcı olsunlar

1- adaptasyon falan yapılmadı bana senin beyin farklı olabilir benzinde çalışıp sıcaklık 50 yi biraz geçince otomatik geçiyor. rolantide benzin yakmıyor. bendeki aldesa marka bütün parçalar atiker beyin aldesa sorunsuz.
2- kışın soğuklarda bile çok aşırı bi sallantı olmuyor ama hafiften hissediyosun geçtiğini. tam geçerken ışıktan falan kalkarken biraz tekliyomuş gibi oluyo
3- boğaz kelebeği çok mu kirliydi? o kadar fark edeceğini sanmıyorum geçen ben kendim temizledim sökmeden konusu vardı o taraflarda iyi ustası olan kimse yok mu forumdan yardımcı olsunlar

Benimkinde böyle bir ayar var nedense. Araç 1050 nin altında benzin yakıyor dediğim gibi.

Boğaz dışardan anlaşılmıyor pek. Ama sen nasıl kendin temizledin ki. Ne sürersen sür arabanın dengesi bozuluyor, adaptasyon istiyor. Benim usta balata spreyini çalışırken bi sıktı devir ibresi dans etmeye arabada ona göre sallanmaya başladı. Lambda uyarı lambası yanıp sönmeye başladı. Adaptasyondan sonra normale döndü..

çok teşekkür ederim konuyla ilgilendiğiniz için.benimkinide sökmeden temizledi ama dediğim gibi oldu. belkide çalışır vaziyette temizlediği içindir. belki de araçlarımızın özelliği farklıdır.

benim merak ettiğim konu benim gibi var mı başka 1000 devir altı benzin yakan veya LPG taktırdıktan sonra adaptasyon yaptıran.

Lpg takıldığında eğer sıkıntı yoksa adaptasyona göndermıyorlar ama illaki biryerde patlat verince doğru adaptasyona gidiyosun..
boğaz kelebeğinin sökülüp temizlenmesi 5 dakikalık bir iş.. adaptasyon süreside arabanın kabul etmesine göre 10-15dk sürüyor..
senınkiler biraz abartmış yada ellerini sürmek istememişler muhtemelen adaptasyon yapamamaktan korktular..

1000 devir altında benzin yakıyor diye bişey ilk kez duydum bugün özellikle lpgcime gidip bu olayı anlatıcam..
benim arabamın rolantisi lpg de sabit 700
aynı arabayı kullanıyoruz benım öyle bir sıkıntım yok 30 liralık benzin bana 1 ay gidiyor evet zamanla benzin azalıyor bunun nedeni
depodaki atmosfer deliği ordanda çok az bir uçuş yapıyor diğeride ilk çalışmaların sarfiyatı zaten yaz ayındayız çok hızlı geçiş yapar.

Araba sürekli benzin - lpg arası gidip gelior demiş senın usta öyle bir türkü yok lpgye geçtikten sonra benzine tekrar geçmiş yapmaz..
Lpg sonrası benzine tekrar atması için
1- Lpg nin bitmesi lazım
2- Senın Lpg yi kapatman lazım
3- Bazı çok bilmişler 6500devirden sonra araba lpgyi yemiyor sistem otomatik benzine atıyor der ama ben 7000 devirinde üzerine çıktım
hiçbir şekilde benzine atmadı bu teori biraz uyduruk geliyor bana..

Bütün sıkıntın lpg ayarlarında ben sana söyleyım kesinlikle arabaanın mekaniğinde bişey yok
özellikle bugün senın konuyu soracam çok kafama takıldı

Lpg takıldığında eğer sıkıntı yoksa adaptasyona göndermıyorlar ama illaki biryerde patlat verince doğru adaptasyona gidiyosun..
boğaz kelebeğinin sökülüp temizlenmesi 5 dakikalık bir iş.. adaptasyon süreside arabanın kabul etmesine göre 10-15dk sürüyor..
senınkiler biraz abartmış yada ellerini sürmek istememişler muhtemelen adaptasyon yapamamaktan korktular..

1000 devir altında benzin yakıyor diye bişey ilk kez duydum bugün özellikle lpgcime gidip bu olayı anlatıcam..
benim arabamın rolantisi lpg de sabit 700
aynı arabayı kullanıyoruz benım öyle bir sıkıntım yok 30 liralık benzin bana 1 ay gidiyor evet zamanla benzin azalıyor bunun nedeni
depodaki atmosfer deliği ordanda çok az bir uçuş yapıyor diğeride ilk çalışmaların sarfiyatı zaten yaz ayındayız çok hızlı geçiş yapar.

Araba sürekli benzin - lpg arası gidip gelior demiş senın usta öyle bir türkü yok lpgye geçtikten sonra benzine tekrar geçmiş yapmaz..
Lpg sonrası benzine tekrar atması için
1- Lpg nin bitmesi lazım
2- Senın Lpg yi kapatman lazım
3- Bazı çok bilmişler 6500devirden sonra araba lpgyi yemiyor sistem otomatik benzine atıyor der ama ben 7000 devirinde üzerine çıktım
hiçbir şekilde benzine atmadı bu teori biraz uyduruk geliyor bana..

Bütün sıkıntın lpg ayarlarında ben sana söyleyım kesinlikle arabaanın mekaniğinde bişey yok
özellikle bugün senın konuyu soracam çok kafama takıldı

vallaha kardeşim minnettar olurum ustan iyi ise. ama eminim benimki 1000 devir altı benzin yakıyor. adam lpg ye aldı motor hoplamaya başladı. yüksek devirde sıkıntı yok.

birde sorarmısın, bu Emmegas dan kurtulmam için LPG nin sadece beynimi değişmesi lazım yoksa motor aksamı komplemi.

bu arada boğaz kelebeğini spreyle sökmeden temizlettim ve adam adaptasyon yaptı. bana 4-5 saat çekmesinin sebebi elinde benden önce iş çoktu.

bir de benzindede uzun denemeler yaptım dün benzindede biraz sallantı var gibi. onun için ilk iş kelebeği temizlettirmek.

rolanti konusuna gelince benimki bi kontak çevirdiğimde 1000 oluyor, bi çevirdiğimde 600, bi çevirdiğimde 700..

bu arada Serbay, bir kez daha teşekkürler..

boğaz kelebeğini kesinlikle temizllettir sen ali kardeşim devirde sürekli oynama yapması bununla alakalı
akşam yazarım sana tesisat değşimi beyin artı hortumlar diye biliyorum tank farketmiyor ben buunu da sorarım
ustam çok iyi merak etme

Lpg ile ilgili sabit bir bölüm oluşturulmasındaki talebinden dolayı ve yönetimin buna yardımcı olmasından dolayıda
herkese teşekkür ederim

tamam kardeşim, sağol. sor bakalım bi ne diyecek.

Geri
Üst Alt