Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

195/55/15 yerine 195/60/15 olurmu?

ne alaka yakit artar o zmn ufak yanak takalim azalirmi :) bir sey olmaz 5 mm yuksek oluor 55 yanakdan konforunda acik yolunda acik olsun

O zaman yol bilgisayarı yanlış yazıyor..?Ben her zaman kullandığım şekilde tarzda ve hızda üstelik aynı yollarda yaptığım denemelerde ortalamam en agresif kullanımda bile 10 u geçmezken şimdi nerdeyse 10 un altına inmiyor gibi bişey...Ortalamam 6-7 yi geçmezken şimdi en sakin kullanımda bu rakamları görümüyorum diyebilirimm..?Bana bunu açıklarmısın o halde..?Neden lastik ebatını değiştirdikten sonra böyle oldu..?

O zaman yol bilgisayarı yanlış yazıyor..?Ben her zaman kullandığım şekilde tarzda ve hızda üstelik aynı yollarda yaptığım denemelerde ortalamam en agresif kullanımda bile 10 u geçmezken şimdi nerdeyse 10 un altına inmiyor gibi bişey...Ortalamam 6-7 yi geçmezken şimdi en sakin kullanımda bu rakamları görümüyorum diyebilirimm..?Bana bunu açıklarmısın o halde..?Neden lastik ebatını değiştirdikten sonra böyle oldu..?
kullandığın standart lastik ebatların nelerdi ne ile değiştirdiğini açıklarsan daha güzel olur. Ama 6-7 lt yakarken 10 unun altına düşmemesinin sanırım baska sebepleride olması lazım yaklasık %50 yakıt sarfiyatın artmıs bunun çeşitli sebepleri olabilir araştırsan iyi olur sadece lastik ebatının değişiminden olacağını sanmıyorum!

yol tutuşu zayıflar performans düşer 60 yanakta. Ve 60 yanağı taktıgında araba bariz yüksek gelir gözüne 55 yanak pahalı diye çoğu insan 60 yanak alıyor yol tutuşu önemli değilse ucuza gidilebilir ama 55 yanak tavsiye ederim hatta hankook yanak korumalı modellerden tavsiye derim

mehmet olmaz.olurda olmaz ..yani yaparsın olurda..olmamalı...mühendislerin hesaplamaları şaşar...
tekerin çemberi dairesinin ölçüsü var ve bu hesaba göre..yani dönüşüne göre hesap yapıyor km...aldığı mesafe bunun sayesinde belli oluyor..eğer büyürse daha km yazar küçülürse daha çok...
ibredeki hız farklılık gösterir büyünce sen gördüğünden daha yavaş gidersin aslında...
küçülünce daha hızlı gider araç ama sen km de göremezsin kmh de sapma olur ve radar'a yakalanırsın aslında gitmediğini düşünürsün..
bunun dışında sade düşük hızlarda çukurlarda keyif yaşarsın
yüksek hızlarda ise esneme yaşarsın bu tutuşda fark eder..
60 yanak için jantı küçültmelisin
orantılı şekilde lastik büyürse jan küçülecek tavsiye edilmez..jant büyürse yanak küçülecek...

mehmet olmaz.olurda olmaz ..yani yaparsın olurda..olmamalı...mühendislerin hesaplamaları şaşar...
tekerin çemberi dairesinin ölçüsü var ve bu hesaba göre..yani dönüşüne göre hesap yapıyor km...aldığı mesafe bunun sayesinde belli oluyor..eğer büyürse daha km yazar küçülürse daha çok...
ibredeki hız farklılık gösterir büyünce sen gördüğünden daha yavaş gidersin aslında...
küçülünce daha hızlı gider araç ama sen km de göremezsin kmh de sapma olur ve radar'a yakalanırsın aslında gitmediğini düşünürsün..
bunun dışında sade düşük hızlarda çukurlarda keyif yaşarsın
yüksek hızlarda ise esneme yaşarsın bu tutuşda fark eder..
60 yanak için jantı küçültmelisin
orantılı şekilde lastik büyürse jan küçülecek tavsiye edilmez..jant büyürse yanak küçülecek...

Aynen Öyle; Yanak büyürse jantı küçültmek gerek, Jant Büyürse Yanağı Küçültmek Gerek..

Varol abi, Görkem kardeş yorumlarınız için teşekkürler.. Dediğiniz gibi standart ölçülerin dışına çıkmayayım bari, 60 yanak takmak istememin tek nedeni yol sesini ve şu çukurlarda vurma sesini azaltmaktı.. Dün gece bir çukurda öyle bir vurdu ki araba kırılıyor sandım içim acıdı.. Bu sesler çok canımı sıkmaya başladı artık, bozuk yolda hertaraftan ayrı bir ses geliyor.. Artık 60 yanak yerine 55 yanak ama en azından sesi azaltması için yumuşak bir lastik bakacağım.. Sizin tavsiye edeceğiniz yumuşak lastik markası varmı bildiğiniz? Ben Nokian düşünüyorum, aslında Michelin energy saver düşünüyordum ama Türkiye şartlarına pek uygun değil sanırım lastik balon yapabiliyormuş çok yumuşak olduğu için...

öyle diyosun da dostum benim ibizanın kitapçığında da 195/65 r15 91t yazıyo (kitapçık ingilizce anladığım kadarıyla yeni lastik ebatları) gerçi ben arabayı aldığımda (2. el) üzerinde 195/55/15 vardı ve stepneye baktım geçenlerde o da 195/55/15 di ve orjinal stepneydi ne iş anlamadım

bu arada geçen gün bir ibizanın lastikleri dikkatimi çekti (yeni lastik almam lazımda hep lastiklere bakıyorum bu ara) adam 14 jant takmış ve 195/65/14 lastik takmış 6j ye acaba neden dedim içimden sizce de neden acaba????

orjinalinde 195 55 15 olculeri kitapcik bendede vardi hic bakmadim ama orjinali bu olduguna adim kadar eminim :)

Aracın önden gelen küüüüüt sesinden bahsediyorsan onu hiçbirşekilde 60 yanak değil 80 yanak bile çözemiyor:) o direkt süspansiyonla alakalı... bu arada hankook alabilirsin yeni serileri baya yumuşak kumhodan uzak dur derim ben aldım pişmanım çok sertleşti ama benim şahsi şöyle bir görüşüm var michelin alıp dünyanın parasını vereceğime yarı parasına alınacak markalara bakarım yarısı kadar km yaparım yenilerim tekrar :)

Varol abi, Görkem kardeş yorumlarınız için teşekkürler.. Dediğiniz gibi standart ölçülerin dışına çıkmayayım bari, 60 yanak takmak istememin tek nedeni yol sesini ve şu çukurlarda vurma sesini azaltmaktı.. Dün gece bir çukurda öyle bir vurdu ki araba kırılıyor sandım içim acıdı.. Bu sesler çok canımı sıkmaya başladı artık, bozuk yolda hertaraftan ayrı bir ses geliyor.. Artık 60 yanak yerine 55 yanak ama en azından sesi azaltması için yumuşak bir lastik bakacağım.. Sizin tavsiye edeceğiniz yumuşak lastik markası varmı bildiğiniz? Ben Nokian düşünüyorum, aslında Michelin energy saver düşünüyordum ama Türkiye şartlarına pek uygun değil sanırım lastik balon yapabiliyormuş çok yumuşak olduğu için...

ne demek mehmet..ben derdini anladım ama görkemin dediği gibi..biraz da süspansiyon ile ilgili o olay çoooooo yumuşak yay ve amortisör takacaksın bu da amortisörlerin patlamasına sebep olut yüksek hızlarda esneme özellikle virajlarda yapar..orjinal iyidir..
lastiğe gelince en yumuşağı michelin ama ondad dikkat etmek gerek yarılmasın diye..
çok para vermem diyorsan üretim tarihine bakarak michelinin kardeşini de alabilirsin nexen...ama daha iyileri de vardır..

Geri
Üst Alt