Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSI mı Yoksa 1.6 TDI mı ?

dsg sorunlu, satılmaması dogusun seat üzerindeki prestiji için artı. Dizelde dsg var diyenler olabilir. Bilindigi üzere çogu sorunlu ve tsi motorda şanzıman biraz zorlandı mı arıza veriyor. Dizel alan arabayı fazla zorlamaz diye düşünüyor olabilirler veya dizele de dsg koymasalar 1.2ye de dsg koymasalar seatta otomatik yok, seat otomatik araba mı yapamıyor gibi bilgisiz yorumlar oluşmasın marka deger kaybetmesin diye düşünmüş de olabilirler.

Sana katılmıyorum kardeşim bu konuda çünkü DSG şu piyasada yapılmış en iyi seri üretim şanzumanların başında geliyor... Koskoca VW gibi bir marka böyle bir endişesi olsa piyasaya sürmezdi zaten...

DSG den yana şüphem yok kesin DSG model seçeceğim fakat 1.2 mi 1.6 mı (= asıl sorumuz konumuz buydu !
Fakat ben 1.6tdi dsg ye kararımı verdim en kralı öyle olacak gibi geliyor bana :seat

Sana katılmıyorum kardeşim bu konuda çünkü DSG şu piyasada yapılmış en iyi seri üretim şanzumanların başında geliyor... Koskoca VW gibi bir marka böyle bir endişesi olsa piyasaya sürmezdi zaten...

Abicim DSG şanzıman en iyi şanzımanların başında katılıyorum. Bunun yanında en sorunlu şanzıman aynı zamanda. VW bir sıkıntı görmüş ki geri çagırmış yağ degişimi için zaten. Ayrıca ben VW için degil Dogusun Seat üzerindeki imajı hakkındaki hamlesinden bahsettim. Şunu söyleyeyim. Hiçbir marka üretim yapıp piyasaya sürdügü üründen sakınmaz. Sakıncak olsa piyasaya sürmezdi fakat piyasa sürüldükten sonra birçok markada bu tarz sıkıntılar olabiliyor.
Mercedes zamanında bunu yaşadı, Toyota yaşadı hatta yanılmıyorsam iki sefer. VW yıllardır dsg şanzımandan sıkıntı yaşıyor. Öyle ki Dogus oto hiçbir konuda kullanıcının yanında olmaktan çekinirken, dsg konusunda çok yardımcılar.
DSG şanzıman çok güzel şanzıman. Performasnlı, ekonomik ve çok hızlı bir şanzıman fakat aynı zamanda sorunlu bir şanzıman da.
Biraz araştırsak, dsglerde kavramanın degistigini, sorunun tekrarlayıp mekatronik degisime gittiginin çok yaşandıgını biliyoruz. Geçen arabamının bakımı için Doğuştaydım. Bu konu yine geçti maalesef dsgde bu sorunlar var. Umarım ki dsg şanzımanda bu sorunlar ortadan kalkar. Ben aileme zorla manuel aldırttım İstanbulda olmalarına ragmen. Umarım dsg sorunsuz bir şanzıman haline gelir ve sonraki araçlarımız dsgli olur. Ben çok begeniyorum ama açtıgı sorunlar yüzünden çekimseri. Kendi ustam da şu aşamada kesinlikle dsgden kaçman iyi olmuş diyor. Kullanlar umarım sorunla karşılaşmazlar.
Ibiza 1.2 tsi kullandım bir hafta. dsg şanzımandı. kalkışlarda titreme yapıyordu ve araç daha 9bindeydi. 50binlerde ne yapar ben merak ediyorum.

Abicim DSG şanzıman en iyi şanzımanların başında katılıyorum. Bunun yanında en sorunlu şanzıman aynı zamanda. VW bir sıkıntı görmüş ki geri çagırmış yağ degişimi için zaten. Ayrıca ben VW için degil Dogusun Seat üzerindeki imajı hakkındaki hamlesinden bahsettim. Şunu söyleyeyim. Hiçbir marka üretim yapıp piyasaya sürdügü üründen sakınmaz. Sakıncak olsa piyasaya sürmezdi fakat piyasa sürüldükten sonra birçok markada bu tarz sıkıntılar olabiliyor.
Mercedes zamanında bunu yaşadı, Toyota yaşadı hatta yanılmıyorsam iki sefer. VW yıllardır dsg şanzımandan sıkıntı yaşıyor. Öyle ki Dogus oto hiçbir konuda kullanıcının yanında olmaktan çekinirken, dsg konusunda çok yardımcılar.
DSG şanzıman çok güzel şanzıman. Performasnlı, ekonomik ve çok hızlı bir şanzıman fakat aynı zamanda sorunlu bir şanzıman da.
Biraz araştırsak, dsglerde kavramanın degistigini, sorunun tekrarlayıp mekatronik degisime gittiginin çok yaşandıgını biliyoruz. Geçen arabamının bakımı için Doğuştaydım. Bu konu yine geçti maalesef dsgde bu sorunlar var. Umarım ki dsg şanzımanda bu sorunlar ortadan kalkar. Ben aileme zorla manuel aldırttım İstanbulda olmalarına ragmen. Umarım dsg sorunsuz bir şanzıman haline gelir ve sonraki araçlarımız dsgli olur. Ben çok begeniyorum ama açtıgı sorunlar yüzünden çekimseri. Kendi ustam da şu aşamada kesinlikle dsgden kaçman iyi olmuş diyor. Kullanlar umarım sorunla karşılaşmazlar.
Ibiza 1.2 tsi kullandım bir hafta. dsg şanzımandı. kalkışlarda titreme yapıyordu ve araç daha 9bindeydi. 50binlerde ne yapar ben merak ediyorum.

DSG şanzımanda sorun konusunu bende duymuştum ve yeni DSG'lerden almadan önce baya bir araştırmıştım, hatta eski arabam golf'ün 6 ileri dsg olan modeliydi ve konu hakkında az çok tecrübe sahibiydim. (2 yıl kullandım)

Açıkça söylemek gerekirse 7 ileri DSG'ler 6 ileri olanlara göre oldukça seri ve sorunsuz (en azından benim arabam öyle diyebilirim), aldığınız ürünün sorunlu çıkabilme ihtimali aldığınız herşeyde olabiliyor, açıkçası bu yüzden istanbul gibi bir yerde manuel'i tercih etmezdim.

Evet o titreme olayını bende yaşadım yeni leon daha o kadar km bile yok test aracı kalkışlarda bi titreme yapıyordu. Bu arada aklıma şu geldi dsg vw, audi, seat gibi bi kaç markada kullanıldığı için dünya çapında ki dsg şanzıman sayısı çok fazla bu sorunu aslında diğer markaların sorunları ile oranlayıp bakılırsa durum değişir gibi geliyor bana. Demek istediğim tr de her 5 araçtan 2 yada 3 dsg kullanıyor haliyle de sorun çıkma olasılığı da artıyor ( bu son yazdığım örnek olarak yazdım rakamları salladım)

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

DSG şanzımanda sorun konusunu bende duymuştum ve yeni DSG'lerden almadan önce baya bir araştırmıştım, hatta eski arabam golf'ün 6 ileri dsg olan modeliydi ve konu hakkında az çok tecrübe sahibiydim. (2 yıl kullandım)

Açıkça söylemek gerekirse 7 ileri DSG'ler 6 ileri olanlara göre oldukça seri ve sorunsuz (en azından benim arabam öyle diyebilirim), aldığınız ürünün sorunlu çıkabilme ihtimali aldığınız herşeyde olabiliyor, açıkçası bu yüzden istanbul gibi bir yerde manuel'i tercih etmezdim.

Bende ankara da olduğum için dsg istiyorum memlekette (uşak) olsam manuel alırdım küçük yerde triptonik ihitiyacı çok da olmuyor.

Tabi ki haklı olabilirsin kardeşim... 9binde bir araç öyle titreme yapıyorsa ilginç bir durum... benim aracım da şua n 9bine yakın... şimdiye kadar bir problem yaşamadım DSG de umarım da yaşamam... anlattığın gibi ise çok insanın canı yanar gibi... çünkü kullanımla da alakalı ben ce DSG deki sorunlar bence...

büyük oranda kullanımla alakalı aslında, otomatik diye sürekli D de kullanmak bir problemdir mesela, çok dur kalklı aşırı sıkışık trafiklerde aracı manuele alıp 1. vitesten çıkmamasını sağlama, ihtiyaç duyduğunda 2 ye atmak gerçekten ömrünü uzatır. sonuçta bu parçaların belirli bir ömrü var, atıyorum 1 milyon vites değişimi destekliyor, siz 5km yolda 250 kere 1-2-3 arasında geçiş yaptırırsanız araca ömrünü çabuk yersiniz, onun yerine manuelde tutup 20 kere vites değişimi yaptırırsanız ömrünü misal olarak 12.5 kat arttırmış olursunuz, ya da başka bir örnek, kırmızı ışıkta dururken (bu dediğim tam otomatikler için geçerli ama DSG'nin de farklı olacağını sanmıyorum) 20 saniyeden uzun duracaksa araç N'ye alarak hem şanzımana hem de motora binen anlamsız yükü ortadan kaldırabilirsiniz.

P'ye almadan önce daima N'ye alınıp el frene çekilip fren bırakılmalı, araç el frenini yükü üstüne bindikten sonra P'ye alınmalıdır, bu da park esnasında aracın 1-2 cm de olsa yerinden kaymasından kaynaklı şanzımanın kilit sistemine binen yükü ortadan kaldırır ve tekrar çalıştırırken P'den çıkardığınız esnada oluşan sarsıntıyı ve zor geçme problemini ortadan kaldırır.

bunlara dikkat etmezseniz tabii ki şanzımanın sorun çıkarması mümkün olabilir, ayrıca bir de chip tuning ve modifiye meselesi var, bu şanzımanların normalde bir tork dayanımı vardır, atıyorum leon tdi'da kullanılan malzeme 300 Tork dayanımlı ise (çok yüksek rakamlar beklemeyin, modifiye firmalar tarafından ön görülen bir durum değildir) siz aracı modifiye ederek 450 NM torka çıkarırsanız bu şanzıman çok büyük oranda aşırı stres altında çalışıp bir noktadan sonra dağılacaktır ve aracın fiyatının yarısı kadar da bir masraf çıkaracaktır.

tabi bunlar benim doğru bildiğim, otomatik aracımda uyguladığım ve hiç bir zararını görmediğim bilgiler, katılıp katılmamak sizlere kalmış :)

kırmızı ışıkta dururken (bu dediğim tam otomatikler için geçerli ama DSG'nin de farklı olacağını sanmıyorum) 20 saniyeden uzun duracaksa araç N'ye alarak hem şanzımana hem de motora binen anlamsız yükü ortadan kaldırabilirsiniz.

Dsg şanzımanlar, araç durdugu sırada ayak frende ise kendiliginden boşa atıyor vitesi ve vitesteki yükü hafifletiyor. Yani ışıklarda durdunuz, ayagınız frende. Bu durumda siz N'ye alsanız da almasanızda farketmez, şanzıman zaten kendini N konumuna otomatik olarak alıyor.

Yeni bilgiler güzel öğrenmek lazım böyle şeyleri :)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dsg şanzımanlar, araç durdugu sırada ayak frende ise kendiliginden boşa atıyor vitesi ve vitesteki yükü hafifletiyor. Yani ışıklarda durdunuz, ayagınız frende. Bu durumda siz N'ye alsanız da almasanızda farketmez, şanzıman zaten kendini N konumuna otomatik olarak alıyor.

Dediğim gibi o noktada bir bilgim olmadığı için varsayım yaptım ama diğer bilgiler tüm otomatiklerde faydası görülebilecek şeyler bence,bir de aslında DSG yapısı gereği tiptroniklere daha yakın olmasına rağmen bence tam otomatik gibi kullanımı düşünülmesi gereken bir şanzıman, bazı küçük detaylara dikkat edilirse çok uzun yıllar sorunsuz da binilir, evet adı çıkmıştır DSG sorunlu diye (hatta sırf kafamda onu aşamadığım için şu anda 1.2 Style yerine FR kullanıyorum :p) ama gerçekten sorunlu olsa VAG bu kadar büyük bir risk alıp da inatla üstüne gitmez, en azından bir süreliğine piyasadan çekerler falan, yani aslında güvenle kullanılabilir ama ben arabayı alana kadar emin olamamıştım, bir de bu sefer düz alacağım dedim, pişman da değilim ayrı mesele :)

Geri
Üst Alt