Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yuksek yakit tuketimi

Eski günlerimi hatırladım... Nereden nereye hatırlamıyorum ama İstanbul Şehir içiydi, iş çıkışı hatta. 1.4 TSI 125 Leon FR Manuel. Rekorumdur :)

1628054840643.png

Bir ara az yaktırma işini takıntı haline getirmiştim...

1628055092044.png

Şu Side - İstanbul idi (Konya üzerinden, hazır o taraftayken diyip akraba ziyaretine uğramıştık)
1628055255056.png

Yani kağıt üstünde DSG manuelden az yakıyor ama gerçekte öyle olmayabilir. Gerçi 1.2 TSI DSG Golf ile de İstanbul'dan Bodrum'a gidip, Bodrum'da dolanıp geri dönüş yolunun 100. KM'sinde falan bir daha yakıt almıştım. Tek depo 1100 KM falan yapmıştı. Ortalama tüketim 4.5 idi dönüş yoluna çıkarken.

Bu arada hayatımda aracın klimasını kapatmışlığım yoktur, her zaman auto modda 20-22 derece arasında çalışır. Sürüş tarzı en büyük etken fakat ekonomik sürmek de çok yorucu. Sürekli ön görülü sürmek gerekiyor. Ani hareketlerden sürekli kaçınmak gerekiyor. O kadar düşünmek de hem sürüş zevkini öldürüyor hem de insanı yoruyor. Şimdiki aracım zaten ne yaparsam yapayım 8litrenin altına inmiyor. Ben de uğraşmıyorum pek. Genelde 9.5 - 10 arasındayız, Leon en kötü şartlarda 7.5 falan yakıyordu. :)

Eski günlerimi hatırladım... Nereden nereye hatırlamıyorum ama İstanbul Şehir içiydi, iş çıkışı hatta. 1.4 TSI 125 Leon FR Manuel. Rekorumdur :)

Ekli dosyayı görüntüle 22466

Bir ara az yaktırma işini takıntı haline getirmiştim...

Ekli dosyayı görüntüle 22467

Şu Side - İstanbul idi (Konya üzerinden, hazır o taraftayken diyip akraba ziyaretine uğramıştık)
Ekli dosyayı görüntüle 22468

Yani kağıt üstünde DSG manuelden az yakıyor ama gerçekte öyle olmayabilir. Gerçi 1.2 TSI DSG Golf ile de İstanbul'dan Bodrum'a gidip, Bodrum'da dolanıp geri dönüş yolunun 100. KM'sinde falan bir daha yakıt almıştım. Tek depo 1100 KM falan yapmıştı. Ortalama tüketim 4.5 idi dönüş yoluna çıkarken.

Bu arada hayatımda aracın klimasını kapatmışlığım yoktur, her zaman auto modda 20-22 derece arasında çalışır. Sürüş tarzı en büyük etken fakat ekonomik sürmek de çok yorucu. Sürekli ön görülü sürmek gerekiyor. Ani hareketlerden sürekli kaçınmak gerekiyor. O kadar düşünmek de hem sürüş zevkini öldürüyor hem de insanı yoruyor. Şimdiki aracım zaten ne yaparsam yapayım 8litrenin altına inmiyor. Ben de uğraşmıyorum pek. Genelde 9.5 - 10 arasındayız, Leon en kötü şartlarda 7.5 falan yakıyordu. :)

Ben 6.2 den aşağısını göremedim 1.4 leon az yakıyormuş.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Bende hiç normal de göstergeye bakmam kaç litre yaktı diye ama geçen uzun yol da hesapladım 60-61 kuruş yaktı ki bence yeni nesil bir araç için ideal rakam. litre bazlı bakınca karışıyor her şey ben km de kaç yaktığına bakarım. Babamın 2004 model lpg li vectrası bile 40 falan yaktığı yerde 2020 model aracın 60 kuruşu bana ideal geldi. İstanbul trafiğinde parçalanıyoruz ona yapacak bir şey yok zaten kabullendik :)

Arkadaşlar,
Neden her çalıştırmada ortalama tüketim 30 lu rakamlardan başlıyor? Birde, benim aracım arona 1.0 dsg, 2000km oldu alalı, ankara trafiğinde tüketim 9-10 lt gösteriyor. Gayette sakin kullanıyorum. Şehir dışı ank ist 6.5 lt ile gittim geldim. Bu değerler normal midir? Bana biraz yüksek geldi. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
Merhaba Bende Yeni makyajli Ibiza 1.0 EcoTSI 110hp DSG kullaniyorum 3000km ye geldim ve yakit tuketiminden acikcasi rahatsizim gaza yuklenmeden sakin kullanmama ragmen 6.5-6.0 lt leri goremiyorum bile biraz bassam direk 7.0-7.5 lara cikiyor onceki aracim Ibiza 1.2 TSi 90hp Manuel idi ve yakiti mukemmel bassaniz dahi en fazla 7.0-7.5lt ama hali hazirda kullandigim Ibiza cok performansli ve yavas gitmek icin buyuk caba gostermeniz lazim bilemiyorum gercekten sanirim tuketim dusmeyecek gibi geliyor

Merhaba Bende Yeni makyajli Ibiza 1.0 EcoTSI 110hp DSG kullaniyorum 3000km ye geldim ve yakit tuketiminden acikcasi rahatsizim gaza yuklenmeden sakin kullanmama ragmen 6.5-6.0 lt leri goremiyorum bile biraz bassam direk 7.0-7.5 lara cikiyor onceki aracim Ibiza 1.2 TSi 90hp Manuel idi ve yakiti mukemmel bassaniz dahi en fazla 7.0-7.5lt ama hali hazirda kullandigim Ibiza cok performansli ve yavas gitmek icin buyuk caba gostermeniz lazim bilemiyorum gercekten sanirim tuketim dusmeyecek gibi geliyor

Haklısınız yapacak birşey yok seat da 110 luk piston vw de 90 lık pistın kullanılıyor buda bir bilgi olsun benden size yakıt tüketiminide en çok bu etkiliyor.Performans olarak seat vw den üstün .İyi geceler.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Açıkçası 7-7.5 lara razı olduk. birde yapılan km alınan yakıt tan hesaplama yapacam. Bakalım ne çıkacak...

Birisi yazmisti yeni araclarda klimanin yakita etkisi 0.2 lt diye. Buyrun klimanin yakita etkisine yuzde 50 uzerinde gozukuyor.

Ekli dosyalar

• 20210804_115351.jpg
    20210804_115351.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 36
Geri
Üst Alt