Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip Tuning

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

modifiyepit

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar chip tuning hakkında nasıl yapıldığından,olumlu ve olumsuz yanlarından ve kendi yaptığımız işlemlerden biraz bahsetmek gerekirse;
Chip tuning yeni nesil otomobillerde artık eskisi gibi kolay bir işlem değil sebebine gelince bu otomobillerin artık bir çoğu can bus sistemi üzerinden devre tamamlayarak çalışıyor.Aynı yazılım üzerinden aracın her bir elektronik noktasına hükmetmekte.Yani yanlış bir yazılım yüklendiğinde eskiden devir saatinde düzensizlik,üst devirlerde titremeler aşırı yakıt sarfiyatı gibi sorunlarla karşılasılıyorken,bugun yeni nesil araçlarda bu sorunların yanına yenileride eklenmekte.Can bus sisteminin arac içerisinde dolaşan bir atar damar gibi düşünürsek elektrik giden her kısma farklı sinyaller gönderir ve can bus sistemide bu yapılan yazılım ile beraber çalışır.Yapılan yanlış bir yazılımla araçta sadece motor ile alakalı bölümlerde değil aksesuarlarla alakalı sorunlarda çıkabilir (camlar açılıp kapanmayabilir,sinyal çalışmaz , far arızası verir vs.)Araca özel hazırlanan yazılımlarda ise bu bahsettiğim sorunlar yaşanmaz aksine doğru yazılım yapıldığı zaman hem güç artışı sağlarken normal kullanımlarda da yakıt sarfiyatında da azalma gayet doğaldır.Biz araçlara yazılım yaparken aracın orjinal yazılımını kopyaladıktan sonra çalışımış olduğumuz firmaya yolluyoruz ve firma bizim yazılımımızın oynanabilir hale gelmesini sağlıyor, doğru performans için hangi bölümlerde değişiklikler yapmamız gerektiğini söylüyor ve onun üzerinden bizde değişiklikleri yaparak tekrar firmaya yolluyoruz , aracın kendi şase numarasına göre bu yazılım doğrulanıyor ve belli başlı bir takım protokolleri yerine getirerek yüklendiğinde problem çıkmicak şekilde çalışmasını sağlayarak tekrar bize yolluyor yüklemeyi yapıyoruz.Yaptığımız yazılımlarda hiçbir zaman aracın motorunu turbosunu zorlicak ve riske edilecek şekilde değil optimum derecede değerlerde değişiklikler yapılıyor ve uzun süre sağlıklı çalışması sağlanıyor.Bu güne kadar yapmış olduğumuz hiç bir aracta en ufak bir sorun yaşamadık çünkü hiç bir zaman paket program yada bir başka aracın yazılımını alıp diğerine kopyalamadık.Her seferinde yeni yazılım satın aldık ve hazırladık.Yazılımımızın ne kadar fark ettirdiğini ise dyno üzerinde öncesi ve sonrası şeklinde görmek mümkün.Ancak yeni nesil aracların birçoğunu artık dinomometrede ölçmek mümkün değil.Sebebine gelince arac üzerinde bulunun ESP-DSC-ASC-VSA gibi yol tutuş sistemlerini her nekadar devre dışı bıraksakta %20 -%30 oranında o sistem çalışmaya devam etmekte.Dolayısı ile dyno üzerinde aracın 4 lastiği de dönmediğinden kayıyormuş hissine kapılıp erken kesebiliyor ve ölçüm yapılamıyor.Önümüzdeki 1 hafta içerisinde RACE LOGIC marka GPS ile çalışan bir ölçüm cihazımız geliyor ve her aracın 0-100 ve 100-200 değerini ölçebilicez bu işlemi yazılım öncesi ve sonrasında yaptığımızda bu zamanların ne kadar daraldığını görerek ne kadar güç aldığımızı çok rahat ve sadece %1 oranında bir sapma ile aracın kaç beygir olduğunu tespit edebilicez.Bizim bu güne kadar yapmış olduğumuz bir çok araç pistlerde yarıştı ve bir çoğu birincilik aldı.Bu aracların bazılarını aramızda bilen arkadaşlarımız var mesela 2009 model bir Mercedes C63 AMG hazırladık 451 beygirden 585 beygire çıkardık ve bu araç atmosferik bir motora sahip olmasına rağmen bu fark elde edildi.En son yaptığımız örnek aracımız ise BMW E46 M3 standartında 345 beygir bu arac ölçüm yaptık 327 beygir çıktı enjektörleri temizlendi,bujileri değişti ve hava filtresi temizlendikten sonra yeni yazılımını yükledik ve sonuç 394 beygir oldu.Bu sonuç atmosferik bir motorda bu güne kadar bu araçta alınabilmiş en iyi sonuçtur.Mesela Seat Leon 1.6 102 beygirlik olan bir aracı sadece yazılımla filtre egzost olmadan 122 beygire çıkardık ve araç yaklaşık 2 senedir sorunsuz geziyor.Tsi ve dizel motorlarda da alınabilecek en sağlıklı sonuçları çok iyi bir şekilde araca zarar vermeden alabiliyoruz.Modifiyepit olarak aynı zamanda taşımacılık veya farklı işlerde kullanılan tırlara da yazılımlar yapıyoruz.Bu araclar ayda ortalama 15000 km yol yapıyorlar ve yazılım yapılan araç ile yapılmayan arac aynı zamanlarda servise giriyor aynı dönemlerde torbosu değişiyor ve pompa bakımı yapılıyor.Sadece aralarındaki fark yazılımlı olan arac her 100 km de ortalama 35 litre yakıt tüketiyorken 31 litre tüketmeye başlıyor.Şöyle söylemek gerekirse araca özel hazırlanmış custom bir yazılımın hiç bir zararı olmamasından ziyade ileri derecede faydasını da görmek mümkün.

İyi geceler.
Hızlanma değerleri ile, aracın gücünün nası değiştiğini nasıl hesaplıyosunuz?
Birde Leon'un aldığı güç çok dikkatimi çekti. 1.6 8V 102hp'lik motordan dünya üzerinde sadece yazılım ile 122hp alan başka bir tuning firması gerçekten bilmiyorum. Çok güzel bir değer.
Düşündüm ki o motor 20hp alıyorsa, kendi aracım 30hp-40hp gibi bir değer alır. Sizin yapacağınız yazılım sonucu aracım kaç hp olur? Araç 2.0 16V ABF motor. Şu an yaklaşık 160hp - 165hp civarı güç üretiyor ve motor bahsettiğiniz kriterlere göre fazlasıyla sağlıklı. Düz boru, cai birde Walbro benzin pompası var araçta. Yapacağınız yazılım ile kaç hp güce çıkabilir aracım?

aynı ölçüm cihazını gectiğimiz sene ortasında kullandım fakat çarpım değerleri su anda aklımda değil 1 haftaya kadar gelicek ve ivmelenme üzerinden yapılan bir hesabı var.122 beygiri açıklamak gerekirse bu aracın motoru gercekten çok iyi durumdaydı ve bilirsinizki aynı banttan 100 arac çıkıyorsa hepsinin motor gücü aynı olamayabiliyor 102 değilde 98 cıkabilir yada tam tersi 105 olabilir.ama o aractan ortalama bugun en düşük alıcağımız sonuç 118 beygir olur buda doğru bir yazılımla itopik bir artış değil.sizin araca gelince standartı bildiğim kadarı ile 150 beygir o aracın yazılım yapıldığında ise ortalama 30-35 beygir vermesi normaldir.

Aracımlar ilgili çok araştırma yaptım. Yabancı bi forum sitesinde bi Cupra2 buldum. Araçta dereceli egzantrik, VR6 debriyaj seti, cai, düz boru ve custom yazılım var. Ve bu işlemlerle araç tam olarak 190.2hp güç almış. Sorumu yanlış anlamazsanız , bu güce sadece yazılımla nasıl ulaşıyorsunuz?

Superchips gibi dünyaca tanınan bir chip tuning firması BSE motor için 5hp ve ABF motor için 10hp verirken BSE motordan 15-20 hp alma sözü vermeniz ve ABF motordan 35hp alma sözü vermeniz bana çok inandırıcı gelmedi açıkçası. Dersenizki onlar paket yazılım custom yazılım değil, custom yazılımla BSE motordan alacağınız max. değer 7-8, ABF motordan alacağınız max. değer 12-13 hp yi geç(e)mez düşüncesindeyim..

http://www.superchips.co.uk/index.php?option=com_frontpage&task=searchcat&Itemid=134

http://www.superchips.co.uk/index.php?option=com_frontpage&task=searchcat&Itemid=134

Aklıma 2 şey takıldı.

1. C63 Amg atmosferik motoruyla nasıl 134 hp aldı ?
2. 2.0 Atmosferik 16V ABF motor nasıl 35 hp alıyor ? Benim Aracımda chipli fakat firma bana Max.15 hp alırsın dedi eğer 35 hp alıyorsa durmuyalım bizde yaptıralım.

Aklıma 2 şey takıldı.

1. C63 Amg atmosferik motoruyla nasıl 134 hp aldı ?
2. 2.0 Atmosferik 16V ABF motor nasıl 35 hp alıyor ? Benim Aracımda chipli fakat firma bana Max.15 hp alırsın dedi eğer 35 hp alıyorsa durmuyalım bizde yaptıralım.

C63 AMG chip tuning ile 134 hp alsıın gözümün önünde, hayatım boyunca arabaya binmem bisiklete binerim.

not: Superchips C63 AMG için 19hp diyor :)

hazır yazılım kullanıyosunuz yani..

bi ara kesin uğramayı düşünüyorum zaten mekanınıza ama..
ben de ilk defa duydum 1.6 8V'ten 20hp alınabiliyo olmasını ve çok şaşırdım..

benim aracım 1.4 TSI..
ben optimumunda sorunsuz +30-31hp ve 52-53nm arası tork alabildiğim..

şu zamana kadar yaptığınız en güçlü 122hp'lik TSI kaç hp oldu acaba. ??

Yanlıs anlamayın ama burdakı arkadaslarımın yazınıza karsı tepsının olması yada soru yagmuruna tutmasının tek nedenı atmosferık motorlardakı normalın ustundekı artıslardan bahsetmenız.Bence bahsettıgınız degerlerını dogrulugunu kanıtlamak ıcın oncesı sonrası dyno olcumlerını eklersenız b anlamda bızımde merakımızı gıdermıs olursunuz.Tekrardan yanlıs anlamamanız dılegımle belırtmek ıstemıyorumkı burdakı cogu kısı en basıtınden 1.6 8V lı Akl motordan yazılım fıltre egsozla 122bg alınamıcagını bılıyor.Bahsettıgınız arabada ne derecelı egzantırık var ne daha genıs emme manıfoldu var ne buyuk enjektor var ne de daha buyuk benzın pompası.Ayrıca Abf motordan sadece yazılımla yada ustune egsoz fıltre ıle 30-45 bg alınıyor olsaydı,bugun pıyasada heralde gazlayalım mantıklı her ınsan golf 3 Gti yada Cupra2 alır az malıyetle ucak gıbı arabalara bınerdı.Turbo arabalarda bu kadar guc artısı alınabılıyorken atmosferıkte aynı basarıyı saglayan calıstıgınız fırmanın adı nedır acaba ? Bu custom yazılımları yaparken acaba arabayı sureklı log alarak mı tune edıyosunuz yada Wideband baglıyormusunuz duzgun Af degelerı ıcın ? Bende eskı arabama yazılım yaptırdım,1.6 16V mk1 loenumda Fıltre,son susturucu,Wimmer-Rst yazılım mevcuttu ve dogru carpım ıle 118bg 161nm aldı.16V lık bcb motordan bayagı b eksıgı olan Akl motorun 20 bg alması cıdden cok cok utopık geldı bana.Dedıgım gıbı oncesı sonrası olcumlerını ve dynonun carpanının da ne oldugunu yazarsanız cok memnun olurum.

cordoba 1.4 TDI 80ps 195nm bunu sizin yazılımınızla max kaç ps güç üretir hale getirebilirsiniz ve maliyeti nedir sadece yazılımlamı yapacaksınız bu işi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt