Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip Tuning ???

125lik tsi doğru usulünce yapılıyor ama uçak da olmuyor çok fazla bir şey beklemeyin. ha tatmin eder etmez o kişiye göre değişir, performans kısmen beni tatmin etti ama artan tork değerleri ve güçle alt normal devir kullanımlarda yakıtın düşer yorumları malesef geçerli değil, yakıt öncekine oranla normal kullanımlarda aynı değerlerde kaldı performansta 1,5lt kadar yükseldi.hacim ve sahip olduğu teknoloji ile 1,4 tsiler için ben tekrar chip yaptırmayı düşünmüyorum. Şu anda sorunum yok bu haliyle devam ederim, yakıt zaten benim için büyük sorun teşkil etmiyor. İş harici araca nerdeyse günlük 4km yol yapıyorum, hafta sonu gezdiğimi de düşünürsen en fazla olacağı 60km olur.

bu yazılımın nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişir
sanırım oldukça soft bir yazılım yapılmış
diğer taraftan beklentiniz çok yüksekde olabilir...

yakıtın düşmesinde etkenler yada şartlar farklıdır.
4 km yolda...motor doğru düzgün ısınmaz bile.
düz yol boş yol ile rampalı dur kalkı bir yol da aynı olmasını bekleyemezsiniz.
sürücü faktörü aracın durumu...lastiğinin birinin dahi havasının az olması bile yakıtı etkiler.
hava filtresinin tıkanmış olması
yakıtın kötü olması bile çekişi ve yakıtı etkiler
en önemlisi yazılım ne şekilde hazırlandı ?? güç ağırlık mı yakıt ağırlıklı mı ?
normalde yakıtın düşmesi lazım..düşmüyorsa başka nedenler vardır...

size bir örnek...ustamız ankarada şentepede ikamet eder. işyeri de ivedikte. sabahları yokuş aşağı boşta iniyor gaza nerdeyse basmıyor. akşam çıkarken ise yarım gazla çıkıyor. ama çıkarken ekrande 30-40 litre yazıyor. 2 ye bölüyoruz yine 15-20 litreye geliyor ortalaması. biz ne yaparsak yapalım bu araç bu yolda ekonomi yapmaz.
ancak aynı yazılımla yaklaşık 180-190hp...ankara-alanyada ..yazılımlı olarak 5.1-5.5 l/100km yaptı...

ama şehir içinde ev-işyeri arasında yakıtı düşüremiyoruz...

yine bir müşterimiz yakıtım düşmedi dedi...nerde oturuyon ?? dikmende..işyeri nerede ?? ayrancı da... yokuş..trafik...düşerse mucize olur...

ya bu chip olayını bende düşünüyorum ama bi yandan da böyle arıza çıkarıyor falan yorumları duyunca vaz geçiyorum şu işi en iyi şekilde yapan bilen kim var arkadaşlar istanbulda :(

arıza falan çıkarmaz yeterki aracın bakımlarını aksatmatın kontak açma kapamaya dikkat edin..yazılım adam gibi yapılırsa hiç bir sorun çıkmaz...

Bunca farklı ülkedeki otomotiv Ar-ge sindekilere boşuna maaş veriliyor... Motorun beygirlerini artırırken, emisyonu düşürmeyi beceremiyorlar.

üreticiler ...beygir artırırken emisyon düşürmeden ziyade...farklı alternatifler sunmak zorundalar...

amaç en yüksek beygiri en düşük emisyonu almak değil...

bir motordan 3-5 farklı güç elde edip...ona göre emisyon hazırlamak...ve piyasaya sunmak...dileyen parasına göre kesesine göre zevkine göre...dilediğini alır

avrupada...beygir gücü sigorta primini etkiliyor....oysa türkiyede henüz bu sistem yok

beygir - yaş - kilo - motor hacmi bunlara göre sigorta ödüyorsun...

misal ülker ...aynı zamanda halk markasını da üretiyor...neden ?? ucuzuda var pahalısıda ürün portföyünü artırıyor...

bu tarz örnekler piyasada bolca mevcut...

bir araca bakıyorsun...donanım eklemiş hp değiştirmiş..al sana farklı model diyor...

basit bir örnek...bazı turbo dizel araçların emme manifold borularının 2si dar 2si biraz daha geniştir...bu dar olanları yada manifoldu komple olarak geniş modele çevirirsen...%10 fazladan hp araca katıyor....

acaba bunu ar-ge ciler bilmiyor mu ?? yoksa beygiri daha düşük tutabilmek için kasten 2sini dar 2sini geniş koymuşlar ???

pejo partner tepe 1.6 hdi 90hp ile citroen berlingo 1.6 110hp...yazılımları bire bir aynı...ama aralarında 20hp fark var...o fark nerden geliyor ??? berlingonun turbosu farklı...o turboyu partnere tak 90hp araç olsun sana 110hp...

Geri
Üst Alt