Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ve çılgın proje açıklandı

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
Doğal sisteme müdahale riskli
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “Kanal İstanbul Projesi”ne ilişkin olarak çevreciler doğal sisteme yapay müdahalelerin ne gibi değişimler getireceğini bilemeyeceğimiz konusunda uyardı. Bazı çevreciler de çıkan hafriyatın ne olacağı sorusunu sordu. İşte çevrecilerin görüşleri...

Su dengesi değişir
- Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam: “Doğal olarak oluşmuş bir sistemi öyle yapay müdahaleler yaparsanız, ne olacağını kestiremezsiniz. Boğazlardaki su rejimini değiştirirseniz, İstanbul’un kanalizasyon deşarj sistemini mahvedebilirsiniz. İstanbul’un kanalizasyonu boğazın altına veriliyor ve bu su Karadeniz’e gidiyor. Daha açık bir ifadeyle Karadeniz Marmara’ya bir musluktan boşalıyordu, şimdi ikinci musluğu açarsanız Karadeniz’deki su dengesini değiştirirseniz, ne olacağı kestirilemez. Balık olsun, üst akıntısı olsun, su rejimi olsun. Marmara’nın su bütçesi ile oynamaya başlarsanız sistemin nasıl cevap vereceğini hiç kestiremezsiniz.”

Hafriyatı ne olacak?
- TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir: “25 metre derinliğinde, 150 metre genişliğinde, 45 kilometre uzunluğunda bir kanal açmak demek, 168 milyon 750 bin metreküp toprak harfiyatı demek. Bu da yaklaşık 17 milyon kamyon harfiyat demek. Buradan çıkacak toprağı İstanbul’un üzerine sersen, İstanbul’un yüzölçümünü 10 santimetre yükseltirsin. Bu alanda çok ciddi ekolojik tahribat ve orman katliamı yapılacak, çok ciddi bir kentleşme problemi olacak. ”

Alternatif öneri lazım
- Orman Mühendisleri Odası Başkanı Muhammet Saçma: “Bizim önerimiz, Büyükçekmece’den, Ormanlı köyü civarına uzanacak bir güzergah. Bu da kısmen coğrafi yapısı itibariyle de kanal geçirmeye uygun bir yer. Hem mesafe daha kısa, hem de ormandan geçecek bölümü 7-8 kilometre. Bu güzergahın hem maliyeti azaltacağını, hem doğaya daha az zarar vereceğini düşünüyoruz. Bu gibi şeyler ihtiyaçsa ‘karşıyız’ demek doğru değil, alternatif öneriler sunmak lazım. ”

Ormanlar için tehlike
- Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emine Girgin: “Proje kuzey ormanları için büyük tehdit. Zaten İstanbul şu anda yaşanılabilir sınırların çok çok üzerinde. Bu şehre yeni ulaşım yerlerinin yapılmaması gerekiyor. Çünkü her yapılan beton yapıtlar şehir dokusuna zarar veriyor.”

Görüş alınmamış
- İstanbul Çevre Federasyonu Konseyi Başkanı Tunay Gürsel: “Bazı kamu ve kurumlar buna gerek duymadan projeyi yapıyor ve uyguluyor. Bu kuruluşların dışında Şehir Plancıları Odası Türkiye Mimarlar Mühendisler Birliği’nin bu projeyi nasıl değerlendireceği de önemli. Ama anlaşılan o ki hiçbir kesimin görüşü alınmamış.”

Çevre bedelini ister
- Prof. Dr. İlhan Talınlı (İTÜ Çevre Mühendisliği öğretim üyesi): “Çevre biliminde ekosistemler belirli bir taşıma kapasitesine sahip yaşanılan yerlerdir. ‘Ben yaptım oldu’ projeleriyle ortaya çıkarsanız, çevresel etkileri ne olacak diye sorma hakkı ne sizde ne de bendedir. Havada, oksijende, tuzdadır. Su olmayan bir yere ‘Ben buraya su getirip yaşayacağım’ derseniz çevre bedelini ister. Seçim arifesinde ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla söylenecek bir şey değil.

link

bu proje için haberleri dinleyince her taraftan sinir oluyorum. açlıktan ölen 3 aylık bebek Büşra'yı alet ediyorlar, devlet bakamadı çocuğa ve öldü diye. siyaseti bırakıp vicdanımın sesi ile yazacam. yahu yatacak yerin yok, Büşra gibi daha 3-4 çocuğun var, ısınamıyorsun ve alayınız aç, sen kendini ne sanıyorsun da bebek yapıyorsun be adam!!! Burada suçlu devlet mi birey mi çok tartışılır. bana kalırsa suçlu her şeyden önce birey, tamam aklın yetmiyor olabilir ve onca çaresizliğine rağmen çocuk da yapabilecek kadar gücün var. devleti devlet yapan da millettir, hayata geçirilen projeler ve vergiler. yani devlet aslında biziz, adam kalkmış devlet çocuğumu yaşatamadı diyor yahu. Hadi adam diyor neyse, üst düzey brokratlar da tutuyor bu olayı alet edip basından her koldan yayın yapıp kafamızı şişiriyorlar. Hiç kimse kusura bakmasın ama eğer yaptığın çocuğa bakacak durumun yok ve kaybediyorsan bunun bedelini başka birine atamazsın, senin çocuk yapmaya bile hakkın yok. Çocuk yaşasa da adam çocuğu yaşatmak için ölse amenna diyecem ama yokkkk. Bu olayın eğitimle cahillikle de alakası yok. Adam çocuğu yapmış cahil, hadi çocuk bu cahillikten de öldü bu da tamam, eğer hala cahilsen bu olay yüzünden sen kalkıp hukuk yoluyla neyin hakkını arayacak kadar akıllısın anlam veremiyorum. Bu tarz olayları duyunca ben insanlığımdan utanıyorum, adam çıkmış TV'ye dünyaya kendini reklam etmekten utanmıyor. Yüce Rabbim hakkında veya hakkımızda hayırslısını zaten veriyor.

ha bu arada konu neydi yahu :D:D

bu proje için haberleri dinleyince her taraftan sinir oluyorum. açlıktan ölen 3 aylık bebek Büşra'yı alet ediyorlar, devlet bakamadı çocuğa ve öldü diye. siyaseti bırakıp vicdanımın sesi ile yazacam. yahu yatacak yerin yok, Büşra gibi daha 3-4 çocuğun var, ısınamıyorsun ve alayınız aç, sen kendini ne sanıyorsun da bebek yapıyorsun be adam!!! Burada suçlu devlet mi birey mi çok tartışılır. bana kalırsa suçlu her şeyden önce birey, tamam aklın yetmiyor olabilir ve onca çaresizliğine rağmen çocuk da yapabilecek kadar gücün var. devleti devlet yapan da millettir, hayata geçirilen projeler ve vergiler. yani devlet aslında biziz, adam kalkmış devlet çocuğumu yaşatamadı diyor yahu. Hadi adam diyor neyse, üst düzey brokratlar da tutuyor bu olayı alet edip basından her koldan yayın yapıp kafamızı şişiriyorlar. Hiç kimse kusura bakmasın ama eğer yaptığın çocuğa bakacak durumun yok ve kaybediyorsan bunun bedelini başka birine atamazsın, senin çocuk yapmaya bile hakkın yok. Çocuk yaşasa da adam çocuğu yaşatmak için ölse amenna diyecem ama yokkkk. Bu olayın eğitimle cahillikle de alakası yok. Adam çocuğu yapmış cahil, hadi çocuk bu cahillikten de öldü bu da tamam, eğer hala cahilsen bu olay yüzünden sen kalkıp hukuk yoluyla neyin hakkını arayacak kadar akıllısın anlam veremiyorum. Bu tarz olayları duyunca ben insanlığımdan utanıyorum, adam çıkmış TV'ye dünyaya kendini reklam etmekten utanmıyor. Yüce Rabbim hakkında veya hakkımızda hayırslısını zaten veriyor.

süpersin faruk abim :D

ayakta alkışlıyorum abi. Bunun gibi nice sorumluluklarımız devletin sorumluluğuymuş gibi lanse ediliyor.. Millet açmış da, o kanala o kadar para yatıracakmış!!! Yahu amerikadaki "i am not hellboy" pankartıyla gezen dilencilerde aç, kapatsın obama nasayı masayı o zaman da o adama bi ev araba alıversin karnını doyursun, uzayla uğraşacağına yurdu insana dağıtsın, peh! Bizim felsefemiz Armut piş ağzıma düş.. Memur olamadım diye protesto yaparlar, olurlar sonra maaş az die protesto yaparlar!!! kardeşim bilmiyormuydun maaşınıda o kadar uğraştın gircem die! madem fazlasını hakediosun piyasada o kadar sektör var git kazan seni tutanmı var! Yani demem o ki bizlere yaranılmaz, kanal değil kanat yapıp uçursalar Türkiyeyi, vay kardeşim ne gerek vardı aşağıda iiydik, yukarısı serin oluyor, ceryan yapıyor, çocuklar üşütüyor falan deriz...

Nazif abi 3 aylık bebek diyosun gücün yoksa yapmicaksın diyosun tamam eyvallah peki soruyorum başbakan diilmiydi en az 3 çocuk yapın die başka bi 'çılgın'proje ortaya atan..
onuda geçtim iş bulamadığı için yada evine ekmek götüremediği için bunalıma girip intihar eden yada ailesini katleden insanlara ne diceksin...50 milyar dolar bu projeyi savunan ahaliye az bi rakam geliyo galiba ...bugün emekli olan bi insan 650 tl para alıyo..herkes denesn bi ay bakalım o parayla 1 ay nasıl geçinilir ...bazı arkadaşlar abd yi örnek göstermiş..
o bizi ırgalamaz ..abd ni aylık sadeece askeriyesine ayırdığı para 20 milyar dolar civarı..sadece 1 ay o parayı fakirler için kullansa abd de fakirlik ortadan kalkar

ama kullanmıyor o parayı , demekki kullanmadığının var bi sebebi.. en az 3 çocuk yapın dediyse gücü olanlar üstüne alınmalıydı, o kadar kafamızın çalışması lazım, asgari ücretle geçinsem başbakan değil, aksakallı dede girse rüyama 1 den fazla çocuk yapmam:) genele bakmak lazım, eksik gedikleri ileri sürmeyle düzelmez o dediklerin, böyle büyük projelerle kalkınır ülkeler dolayısıyla insanları.. onu yapma bunu yapma neyle doyuracaksın o açları, paramı basacaksın.. neyse bunun sonu gelmez, misyonu ve vizyonu olan bi Türkiye diliyorum, bunlar olmadan 50 yıldır artan aç sayısı artmaya devam eder..

ama kullanmıyor o parayı , demekki kullanmadığının var bi sebebi.. en az 3 çocuk yapın dediyse gücü olanlar üstüne alınmalıydı, o kadar kafamızın çalışması lazım, asgari ücretle geçinsem başbakan değil, aksakallı dede girse rüyama 1 den fazla çocuk yapmam:) genele bakmak lazım, eksik gedikleri ileri sürmeyle düzelmez o dediklerin, böyle büyük projelerle kalkınır ülkeler dolayısıyla insanları.. onu yapma bunu yapma neyle doyuracaksın o açları, paramı basacaksın.. neyse bunun sonu gelmez, misyonu ve vizyonu olan bi Türkiye diliyorum, bunlar olmadan 50 yıldır artan aç sayısı artmaya devam eder..

ben dediklerinde haksızsın demiyorum zaten Cihan tabiki yapılsın..ama öncelik denen bi şey var ...eksiğimiz çok ...hani bi laf varya parası yok yemeye ........ gerisini getirmim sen anla :)

Ben size söyleyeyim; su o tarafa kayarsa, Boğaz’ı kurutursunuz sonra...

Zırva procenin sahibinin “Turist de cezbedecek” sözü gerçekleşir sadece o zaman; çünkü turistler “Boğaz’ı nasıl kuruttunuz?” diye koşup gelirler ancak...

*

Zaten bu proce de değil...

Zırvanın sahibi, elini motoru tekleyen uçak gibi havada uçurup ölçümleri tahmini verdiğine göre, demek ki kendisi de bilmiyor neyin ne olduğunu...

Nitekim kanalı kazdıkça çıkan toprağı ne yapacağını da bilmediğinden “Birazını çukur yerlere dolduracağını” müjdeledi...

Aslında eni, uzunluğu olmadığı gibi, yeri de zaten belli değil...

Onun için yerini televizyoncular buldular...

İsmini ise twitterdaki dostlarım:

CebeliTayyip

*

Ama filmini yapmışlar...

Procesi yok ama kenarındaki şatafat gözüküyor, yersen...

Masmavi bir kanal, gemiler gelip geçiyor; iki taraf orman, metalik gökdelenler, kuleler yükseliyor simülasyonda...

Bir tek külahlı bir oğlan ile türbanlı bir kız görüntüsü yok, kanal kenarında, hatim indirmeye gidiyorlar...

*

Proce sahibi her ne kadar “Hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dediyse de...

Allah kızacak bu işe...

Kendi yarattığı yeryüzünün en güzel boğazını rezil edip yanına kendisi boğaz yapmaya kalkanı ne yapar bilemeyiz...

Hesap vakti sorar belki:

“Kim kuruttu Boğaz’ı?..”

*

Peki bu ne?..

Parayı bol bulup kumdan palmiye biçiminde ada yapan görgüsüz Arap emirlerinin kültürüdür...

Biliyorsunuzdur; yaptıkları adalar denize batmaya başladı, oradan villa alanlar paralarını geri istiyorlar...

Bence çılgınlık tehlikelidir...

Cahilin çılgınlığı daha da tehlikelidir...

*

İşin en matrak yanı; arkadaşın procesini beğenmeyenler, korkularından beğenmediklerini de söyleyemiyorlar...

Bence telefonda da söylemeyin bir şey...

Neme lazım, dinliyordur...

Yalaka için ise bulunmaz fırsat...

Uzun süre ekranlarda “Bulunmaz dâhi ile çılgın procesini” dinleyeceksiniz...

*

Bence durdurun bu adamı...

Yazık İstanbul’a...

Günah...

B.Coşkun

Geri
Üst Alt