Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

SCW,aracını park edince el freni çekip,arabasını viteste mi bırakıyor..?

burda baya baya boşta bırakanları okuyorum. babam araba boşta bırakılmaz gibi şeyler söylerdi küçükken ama ...

aracı viteste bırakıp el freni çekilmezse ufak bi eğim olsa bile şanzımana zararı yok mudur yahu. ??

aracı viteste bırakıp el freni çekilmezse ufak bi eğim olsa bile şanzımana zararı yok mudur yahu. ??

bildiğim kadarı ile yok :)

en azından son 50 yılda ağır vasıta şöförlüğü meslekli ailemde hiç şanzıman dağıtan yada yolda kalan olmamış :)

araç viteste bırakıldığında ileri geri dişlide sallanması bence pek de güzel bişi değil ya..

teknik olarak bi bilgi sahibi olmasa bile el freni çekmeden viteste bırakmak(eğimin olduğu yerlerde) bütün baskının şanzıman üstünde olması demektir.uzun vadede sıkıntı yaratabilir.ayağınızı ilk debriyaja bastığınızdada o sertliği hissedersiniz...dişlilere zarar verebilir buda uzun vadede...

araç viteste bırakıldığında ileri geri dişlide sallanması bence pek de güzel bişi değil ya..

hiç bir kanıtlanmış zararı yok yiğit. hatta ağır vasıtalar frende değil viteste bırakılır emniyet için. ayrıca bir sıkıntı olsa genelde vites küçülterek frenleme yapan ve sadece %90 viteste bırakan birisiyim. bizim toledonun şanzımanının şimdiye kadar bu kadar kmde sorun çıkarması gerekirdi.

merak ettiğim bi konu daha var hep merak ettiğim hiç araştırmadım araya kaynamaması için farklı bi konu açıcam..merak edenler vardır mühtemelen çünkü.. :)

---------- Post added at 18:47 ---------- Previous post was at 18:46 ----------

hiç bir kanıtlanmış zararı yok yiğit. hatta ağır vasıtalar frende değil viteste bırakılır emniyet için. ayrıca bir sıkıntı olsa genelde vites küçülterek frenleme yapan ve sadece %90 viteste bırakan birisiyim. bizim toledonun şanzımanının şimdiye kadar bu kadar kmde sorun çıkarması gerekirdi.

yavru onların şanzımanları da motorları da bizimkilerden epey kaslı ve adını unuttum motor frenleri çıtır çıtır ayarlanabiliyo sonuçta..o noktada ayrılıyo bence normal araçlardan..

merak ettiğim bi konu daha var hep merak ettiğim hiç araştırmadım araya kaynamaması için farklı bi konu açıcam..merak edenler vardır mühtemelen çünkü.. :)

---------- Post added at 18:47 ---------- Previous post was at 18:46 ----------

yavru onların şanzımanları da motorları da bizimkilerden epey kaslı ve adını unuttum motor frenleri çıtır çıtır ayarlanabiliyo sonuçta..o noktada ayrılıyo bence normal araçlardan..

yiğit hadi diyelim onlar ağır vasıta. adamlar o 40 ton kapasiteli tırı 80 ton yükle 15 derece eğimde 1 ay yatacak şekilde yapmamışlardır değilmi :) 10 senedir bu şekilde kullanılıyor ve 84 model tırın üzerinde halen orjinal şanzıman var.

yavru ama o şanzıman tonlarca yükü motorla birlikte bayaa bi yavaşlata da biliyo..
benim arabamda yok öyle bi özellik valla.. :)

Geri
Üst Alt