Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Volkswagen BORA vs Seat TOLEDO

cancım güzel diorsnda sana onlardaki otomatik çok sağlam bir otomatik değil performans açısından. zaten torkuda çok yüksek olmayan bir makine.

200 den sonra yanımdan ucak gıbı gecebılyo ama 200 den sonra:)

:D

sana bir örnek vereyim. 1,4 tsi passat kalkışta çok rahat 2,0 otomatik accord alabiliyor (son kasa) ve aynen dediğin gibi oldukça yüksek hızdan sonra accord öne geçebilyor. hacim her zaman etken değil sen benden daha ii bilrisin :)

ama iş yarıştan sürüş zevkine gelince iş çok farklı olacaktır bence.

cancım güzel diorsnda sana onlardaki otomatik çok sağlam bir otomatik değil performans açısından. zaten torkuda çok yüksek olmayan bir makine.
torku da bg sı de yuksek fark yapmaz,ıstedıgı kadar da otomatık olsun araba,sanzımana bok atılamaz o kadar fazla:)arada az fark olsa bg olarak tamam derım de cıdden fazla fark var:)

ne kadar iç dıs kalite farkı olsada toledo

Atillacım çok yanlış bi yorum.Senden ricam bilmeden yorum yapma bu konuda :) Benim her zaman aklımda olan ve çoğu kişi tarafından da tartışılan 2 arabadır toledo ve bora.Benim karşılaştırmam şu şekilde:

Motor:

2001 ve 2001 öncesi bütün 1.6 motorlar 1.6 8v 102hp SR tabanlı motordur.2001 Sonrası ise 1.6 16v BCB kodlu 105hp'lik motordur.Bu motor seçenekleri boradada toledoda aynıdır.Bu yüzden değişen hiçbir şey yok.Birisinin motor kapağında Vw amblemi diğerinde Seat ambLemi vardır.Toledo yada bora hangisi alınacaksa alsın performans için en iyi motor 1.8T olacaktır bence.Ama yüksek km'ler yapılacaksa ve araba biraz zevk versin istiyorsanız kesinlikle 1.9TDI kafidir (Şekil A bizim araba :) )

Dış Tasarım:

Bu konuda bence yorum yapmaya bile gerek yok.Sokaktan 10 kişiyi çevirseniz bence 9'u toledo der.yok ben bora derim diyosanız siz o %10'luk kısımdasınız:) Toledonun dış tasarımdaki yakaladığı başarıyı bence o zamanda bu zamanda ne seat ne başka bi marka yakalayabildi.Şimdi 1P Leon'un tasarımı nolacak diyenleri duyuyor gibiyim.ßenim tasarımdan kastım sadece sportif durması değildir.Sportif bir HatchBack yapmak kolaydır.Ama toledodaki gibi agresif,sportif ve aile arabası olan bi sedan kasa üretmek çok zordur.Boraya dış görüntü bakımından ne yapılırsa yapılsın bi toledonun yay+jant'lı görünümünü hiç bi zaman yakalayamacaktır :) Şu anda 2001 model bir araba stock'ken bile herkesi döndürüp kendine baktırabiliyorsa tasarım konusunda haklıyım demektir. :)

Malzeme Kalitesi:

Seat her zaman volkswagen'in bir alt markası olmuştur.Satış politikaları yüzünden çoğu zaman seat'ın önü kesilmiştir.Malzemede ucuza kaçınılmış,donanımlar azaltılmış ve fazla seçenek sunulmamıştır.Fakat bütün bunlarda 99-2004 arasındaki toledolar istisnadır.Çünkü seat toledoda stella,signo,signum gibi donanımların hepsinde kaliteli plastik kullanılmış,donanımda vw ve audide servetler istenenler standart olarak konmuş ve en boş'u stella'yı Primeline bi boranın fiyat olarak altına satmıştır.İç mekan kalitesi bakımından göz doldurmaktadır.Çoğu boranın direksiyon simiti,vites topuzu 100.000km'leri görmeden aşınırken toledolarınki daha uzun süre dayanmaktadır. (Bkz. 270.000'deki Mayham85'in 2001 model toledosu) Araba şase bakımından da bora ve audi ile aynı altyapıya sahiptir.Kronik sorunu bu güne kadar sadece sol cam krikosu olarak bilinmektedir toledoların (Bora hakkında bilgim yok)

Sonuç:

Bütün bu özellikleriyle toledo her zaman bora'dan birkaç adım öndedir.Hatta gökhan şimşek abimin leon için söylediğini ben toledoya daha uygun görüyorum.Bütün bu donanımlara sahip bir bora almaktansa toledo almak ülkemizin milli servetine de bi katkıdır.Fiyat bakımından sonuç olarak toledo daha uygundur fiyat-donanım ilişkisinde. Keyfi olarak bakarsak kesinlikle toledo derim çünkü 4 kapılı bi arabanın bu kadar çekici olması toledoya has bişe :) Kalite bakımından kimsenin şüphesi olmasın kesinlikle her ikiside aynı.Hatta iç mekan'ın görüntüsü ve ışıklandırması bi bora ve golf'ten kat kat güzel :)

Kendi görüşlerim çerçevesindeki karşılaştırmam bu.Kesinlikle ve kesinlikle toledo derim.Asla yanlış anlaşılmasın toledo sahibi olduğumdan bunları söylemiyorum objektif yorumlarım bunlar.3 ay kadar önce 1.6 8v Stella Toledo'muz pert oldu. 120 ile duran bir arabaya arkadan girdi abim.Ve inanın arabadaki 3 kişide en ufak sıyrık bile yoktu.Burunları bile kanamadan çıktılar.Arabanın önü ön cama kadar yoktu ama içerdekilerde sıyrık yoktu.Güvenlik bence budur :) Araba pert olmadan toledo bakmaya başladık olunca da yine hemen toledo aldık.Şu anki aracımız 1.9TDI Signo :) Her yönüyle memnunum.Signo olması da bi ayrıcalık çoğu sıfır lüks arabada milyarlar verilerek alınan donanımlar mevcut :) Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

:D

sana bir örnek vereyim. 1,4 tsi passat kalkışta çok rahat 2,0 otomatik accord alabiliyor (son kasa) ve aynen dediğin gibi oldukça yüksek hızdan sonra accord öne geçebilyor. hacim her zaman etken değil sen benden daha ii bilrisin :)

ama iş yarıştan sürüş zevkine gelince iş çok farklı olacaktır bence.

emre hem kalkıs dıosun hemde otomatık dıosun:) otomatık araba zaten kaldırılamaz dgru duzgun,ayrıca tsı ın torku daha yuksek accordunkınden buna ılave olarak hacımde 2 lıtreye ındı bu karsılastırmada:D VR5 sesı dısında cıdden verımlı b motor degıl ıster otomatık ıster duz olsun

ismail yanlız atladığın yer var. boranın süspansiyonu daha konforsuz :D

şaka bir yana mehmetin borasına sık sık binip kıyaslama şansı olan birisi olarak yazmışsn ama borayıda o kadar yerme onlarda çok güzel araçlar. tasarm mantalitesi çok farklı ikisnn.

---------- Post added at 20:14 ---------- Previous post was at 20:11 ----------

emre hem kalkıs dıosun hemde otomatık dıosun:) otomatık araba zaten kaldırılamaz dgru duzgun,ayrıca tsı ın torku daha yuksek accordunkınden buna ılave olarak hacımde 2 lıtreye ındı bu karsılastırmada:D VR5 sesı dısında cıdden verımlı b motor degıl ıster otomatık ıster duz olsun

198 e 200 değilmi torklar :)

yani anlatmak istediğim aktarma kaybı gibi etkenler. ha o motor da vardır bir eksik bir şey diyemem ama standart bir 1,6 dan çok daha üstün sürüş zevki verecektir diyorum.

ismail yanlız atladığın yer var. boranın süspansiyonu daha konforsuz :D

şaka bir yana mehmetin borasına sık sık binip kıyaslama şansı olan birisi olarak yazmışsn ama borayıda o kadar yerme onlarda çok güzel araçlar. tasarm mantalitesi çok farklı ikisnn.

Evet toledodan çok bora ile geziyoruz yazın :) Benimkisi borayı o kadar yerme felan değil.Bora sınıfında güzel bi araba.Ama bence toledo ile arasında bütün bu saydığım farklar var.Tasarım kişiseldir sen borayı beğenirsin ben toledoyu.Ama genel kanı olarak toledo kat kat güzeldir :) Konfor konusunda ise ben konuşamıyorum.Çünkü arabamda 17'' Jant 225/45/17 lastik ve 5cm yay var :) Karayollarının bütün hatalarını araba sürerken içinde hissedebiliyosun :) Çakıl taşlarının üzerinden geçip sayıları hakkında tahmin yürütebilmek güzel bişe bizim arabada :D

Bu aralar toledo 1.9 tdı ve bora 1.9 tdı bakıorum bu karsılastırma guzel oldu,bunun yanında bora alcak olursam sadece Statıon alırım o da German spec yapmak ıcın:)Toledo alırsamda hem omercandan ozendıgımden hemde eskı arabamın sedanı oldugu ıcın:)
bu arada boranın konsola Double dın cok rahat takılyo toledoda mumkun deıl :D

Bu aralar toledo 1.9 tdı ve bora 1.9 tdı bakıorum bu karsılastırma guzel oldu,bunun yanında bora alcak olursam sadece Statıon alırım o da German spec yapmak ıcın:)Toledo alırsamda hem omercandan ozendıgımden hemde eskı arabamın sedanı oldugu ıcın:)
bu arada boranın konsola Double dın cok rahat takılyo toledoda mumkun deıl :D

:D ilginç bir bakış açısı :) ama bir şey var ki oda boradaki mavi aydınlatmalar bayılıyorum ona :)

Geri
Üst Alt