Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

The Seat Cordoba WRC specs(Evo 2, tarmac)

kurtbil

Kayıtlı Üye
The Seat Cordoba WRC specs(Evo 2, tarmac)

Engine

Cast aluminum block and head construction, front transversally mounted.

1995 cm3 , water cooled turbo charged. Bore: 83mm, stroke: 92.1mm. 2 OHC belt driven and solid tappets. 4 valves per cylinder positioned in V at 25°. Oil radiator. Compression ratio: 8.1:1

Engine output: 315Bhp @ 5300rpm. Engine torque: 520Nm @ 3500rpm. Garrett/Allied Signal TR 30R turbo charger Magneti-Marelli Step 9 engine management (the previous version was using a Marelli MR3 ECU)

Transmission

Full time four wheel drive. Prodrive active/hydro-electronically controlled front, center and rear differentials. 50%-50% F-R torque distribution. Six speed Hewland/Prodrive/Seat reworked non synchronized, sequential shift gear box transversally mounted. Carbon triple plate clutch hydraulically actuated.
High ratio rack and pinion, power assisted steering.

Suspension

Front: Independent McPherson struts lower wishbone, coil springs and Öhlins gas shock absorbers, cabin adjustable antiroll bar.

Rear: Independent McPherson struts lower wishbone, coil springs and Öhlins gas shock absorbers, cabin adjustable antiroll bar.

Brakes

Front: 380mm vented disks fixed 6 pot water cooled aluminum calipers.
Rear: 304mm vented disks fixed 4 pot aluminum calipers.

Chassis

Monocoque, steel construction.

Wheels/Tires

8"x18" wheels, Pirelli 225x650/18
Dimensions
Length: 4172mm
Width: 1770mm
Height: 1500mm
Wheelbase: 2443mm
Front track: 1520mm
Rear track: 1520mm
Laden weight: 1230Kg (FIA homologation minimum)

seatcordobawrc111024.jpg

img0075r.jpg

img0114jq.jpg

seatcordobawrc101152.jpg

seatcordobawrc011024.jpg

seatcordobawrc03.jpg

seatcordobawrc071024.jpg

seatcordobawrc09.jpg

Heralde konuyu dogru yere acmısımdır

Yavrum benim. İntercoolerın üstünde SEAT bile yazıyor :D

bu tarz jantlar çok hoşuma gidiyor.özellikle ömercanınkiler şahane.
bu arada paylaşım içinde teşekkürler Can.sayenizde teknik konularıda öğreniyorum artık

bu tarz jantlar çok hoşuma gidiyor.özellikle ömercanınkiler şahane.
bu arada paylaşım içinde teşekkürler Can.sayenizde teknik konularıda öğreniyorum artık

Hayrını gorun aybars bunlar canavar modellerden bılmemız lazım seatcılar olarak :)

315 hp. i görünce çok şok olmadım ama 520 tork baya iyiymiş

Can kardeşim,böyle bir motor üretimi varmıydı seatın veya vw grubun 99 veya 2000 yıllarında.Hiç rastlamadım.Sanırım özel yapım bir motor.Teşekkürler.

Can kardeşim,böyle bir motor üretimi varmıydı seatın veya vw grubun 99 veya 2000 yıllarında.Hiç rastlamadım.Sanırım özel yapım bir motor.Teşekkürler.

Tamamen WRC ıcın uretılmıs bır motor tekın abi zaten,cadde kullanımı ıcın uretılmedı ama aynı arabanın cadde ıcın yapılmıs 1.8 t 150 hp lık versıyonu da bulunmakta.Malum satılıklar sıtesınde b tane gormustum ama genel olarak gırısı yapılmadı heralde

Geri
Üst Alt