Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon EDL

abi mekanik kilit olmadan nasıl yapacak peki gücü aktarmayı? sonuçta diferansiyelde mekanik bir kilit yok arazi araçlarındaki gibi.
Ya Emre kardeşim şimdiki araçlarda hatta bırak araçları aklına gelen tüm makinaların hepsi elektronik veya elektronik destekli.Mekanik olayı yakında bitecek.Eskiden dişli çarklar,şanzımanlar, zincir tahrikli dişliler,variatörler hepsi şimdi bitmiş durumda.Emre sana bir şey soracam.Senin araçda esp yok bildiğim kadarı ile.Dolayısı ile butonuda yoktur.Yerine ne butonu koymuşlar veya boşmu duruyor yeri?

Ya Emre kardeşim şimdiki araçlarda hatta bırak araçları aklına gelen tüm makinaların hepsi elektronik veya elektronik destekli.Mekanik olayı yakında bitecek.Eskiden dişli çarklar,şanzımanlar, zincir tahrikli dişliler,variatörler hepsi şimdi bitmiş durumda.Emre sana bir şey soracam.Senin araçda esp yok bildiğim kadarı ile.Dolayısı ile butonuda yoktur.Yerine ne butonu koymuşlar veya boşmu duruyor yeri?

tcs var. golftede esp yoktu yerine asr vardı.

yanlız mekanik aktarma olmadan elektronik tek başına bir şey yapamaz abi.

Yunus o gördüğün olay kilitten değil açık diff.'ten kaynaklanıyo..

EDL benim arabamda var ('09) EDL..
videoda DSR olarak gözüküyo ama ayni videoda EDL olarak görüneni bulamadım..
EDL düşündüğün işlevden çok farklı zemin üzerindeki lastiklerin koordinasyonunu sağlıyo..
makyajlılarda çakallık yapmışlar elektronik sistemlerde..

http://www.youtube.com/watch?v=1zBKumd8JyE

yiğit o zaman leondaki toledodaki edl gibi değil. yani çok farklı bir sistem.

senin bildiğin EDL'yi anlatır mısın Yunus'um..

benim bildiğim EDL yukarıda yazdığım gibi. eğer senin lastikleri değişirken yaptığın gibi bir şeyi benim toledoda yapsaydık krikoyu yıkar hareket ederdi araç ki nitekim geçmişte bir kere bu durumu yaşadım.

bildiğin kilit yani EDL dediğin senin için..
kilitli dif.i kolay kolay FWD arabalara koymazlar ama RWD'lere bile koymuyolar G35 tarzı bi araç değilse elbet..

yiğit zaten diferansiyelde mekanik kilit yok.

şöyle düşün. diferansiyele gelen güç öncelikle daha az yükte olan daha kolay çevirebileceği tekere yönelir. mekanik kilit bu gücü mekanik olarak yayar. elektronik diferansiyel kilidi ise bir tekere frenleme yaptırır ona yük bindirerek diğer tekerin daha az yükte kalmasını ve dif. ona gücü aktarmasını sağlar. bizim toledoda aynen bu şekilde çalışıyor. golftede bu şekilde idi. yani gaza bastığın an havadaki teker durur yerdeki döner senin durumunda :)

ancak leonda dediğinize göre frenleme yaptırmıyr.

benim bundan anladığım kadarı ile EDL özelliği varsa bile eskisi kadar etkili bir sistem değil daha pasif bir sistem ve görevini diğer elektronik sistemlere bir nebze bırakmış bir sistem var sizinkilerde.

Geri
Üst Alt