Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Megane 1.4T 130hp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
tsi kadar verimli olacağını sanmıyorum. ama megane ın kasasında iş yapar.

not: yiğit teknik veriye göre yorum yapıyor alp. senin modlu modeline göre değil. teknik veriside 1500 -4000 arası bizim motorlarda. 2250 devir aşırı geç ki oda turbo lag deyimi ile eş anlamlı oluyor.

ya bizim 1.8tsi 1500de mak torkunu veriyo ama 1500devirde 3.viteste gazı kökleyin hiç de aniden yapıştırmıyo. 2000 devir gibi tam toparlıyo. Acaba VW'nin katalog verileri mi abartılı?

Yiğit'in dyno'da da 2000küsürde max torkunu verdiğini söylüyo yiğit mesela

yavru süperşarj olmadan 1500 gibi bi devirde turbolu bi araç bu kadar düşük devirlerde max. torkunu vermesi bana inandırıcı gelmiyo..velakin eskiden Seat'ın ya da VW'nin sitesinde de farklı yazıyodu makyajlılar çıkmadan önce..arabam stock haldeyken de değilken de 3214 defa dyno'ya çıktı hepsinde de max. tork 2250 ila 2550 arasında görünüyodu..bence VW artık tork/rpm aralıklarını yuvarlamaya başladı..en son 2L TFSI ile ilgili bi .pdf'e bakıyodum orda da benzer bi ifade vardı..
arabamı güncelleştirmek için yazılımı sildirip stockken son ölçümde 215.5nm çıkmıştı ama ölçüm yapmandan önce devir fazla düşmüş bildiğim kadarıyla herhalde o nedenle gerekenden fazla çıkmış..bu da bi miktar max. tork'un yerini de değiştirir..

93747_yco_122_68lo.jpg

bak mavi olan tork eğrisi..
bütün dyno kağıtlarında böyle benim arabam için stock ya da yazılımlı..
ya vakti zamanında VW yalan söylüyodu ya da şimdi ya da bi ihtimal daha var bana bozuk mal verdiler.. :D

önceki haritalardan..

94568_yco2_122_86lo.jpg

94572_yco3_122_69lo.jpg

twin TSI'larda dediğin gibi 1750rpm'de..

2L TFSI'da VW artık senin söylediğin gibi yazıyo ama tekrar söylüyorum bana inandırıcı gelmiyo..

94930_2tfsi_122_174lo.jpg

ama öyle ya da böyle eski kağıtları ararken kaybettiğimi düşündüğüm şeyleri buldum bu bahaneyle iyi oldu.. :D :D

---------- Post added at 20:30 ---------- Previous post was at 20:25 ----------

dediğim gibi bundan 1.5 sene önce 1650-1750'de torkun %70-80'ni verir diyolardı dyno'da da aynen öyle çıktı şu zamana kadar hep..

tsi kadar verimli olacağını sanmıyorum. Ama megane ın kasasında iş yapar.

Not: Yiğit teknik veriye göre yorum yapıyor alp. Senin modlu modeline göre değil. Teknik veriside 1500 -4000 arası bizim motorlarda. 2250 devir aşırı geç ki oda turbo lag deyimi ile eş anlamlı oluyor.

+99999

ya bizim 1.8tsi 1500de mak torkunu veriyo ama 1500devirde 3.viteste gazı kökleyin hiç de aniden yapıştırmıyo. 2000 devir gibi tam toparlıyo. Acaba VW'nin katalog verileri mi abartılı?

Yiğit'in dyno'da da 2000küsürde max torkunu verdiğini söylüyo yiğit mesela

melih o devirde o torku veriyor ama o devirdeki bg gücü ve devir sayısı o vites oranına yetmiyor. aynı olay meşhur insignia örneğimden vereyim. o motorda yanlışm yoksa renonun motoru ile aynı devirde vermeye başlıyor torkunu ama 2700 3000 gibi devirlere kadar turbo lag oluşuyor alette. anlatmaya çalıştığımızda bu. yani senin 2000 devirde bahsettiğin olay bunlarda çok daha yukarıda başlıyor. :)

zaten bu yüzdende alet daha fazla yakar ki teknik tüketim verileride bu görüşümü doğruluyor.

yahu max. tork 2250rpm geç bi değer değil..
zaten max. torka gelmeden dediğim gibi TSI da 1750'lerde %70-80 veriyo..bu da 1700'lerde 160-170nm tork demek..dyno'da sende de aynı değer çıkar muhtemelen Yunus'um çıksan..

mesela bu bi önceki nesil Ibiza Cupra tdi dynosu stock..
bi turbo dizelin torku söylediğinizin üstünde geliyosa bi benzinli nasıl bunu geçebilir. ??

seria_bpx.jpg

http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=49506

yiğit aynı çıkmaz. standart motor gibi tork vermiyor işte bizim makinelerin farkı orada. adam sana o bandda bu torku verdiğini söylüyor sne daha ne kasıorsn. ayrıca 1,9 lar torkunu geniş bir bandda sbit değil tek anlık bir devirde verir. iksini kıyaslayamazsın bile.

Yunus'um Insignia'nın turbosu daha büyük doğal olarak..
turboyu güç istemeden önce hiç doldurmazsan zaten gitmez ki..
bi defa kısa süreliğine devir çevirip kısa bi süre sonra gaza asıldığında gayet de güzel gidiyo Insignia..hele devirli kullanırken çok keyifli.. :)

yiğit aynı çıkmaz. standart motor gibi tork vermiyor işte bizim makinelerin farkı orada. adam sana o bandda bu torku verdiğini söylüyor sne daha ne kasıorsn. ayrıca 1,9 lar torkunu geniş bir bandda sbit değil tek anlık bir devirde verir. iksini kıyaslayamazsın bile.

Aynen öyle..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt