Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

istanbultramvayiniseciyor.com

Logical_Election

Kayıtlı Üye
İstanbullular kendi tramvayını kendi seçecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)yapımı planlanan yeni tramvayların tasarımı konusunda İstanbulluların kendi tramvayını kendilerinin seçeceği bir süreç izleneceğini açıkladı.Güncelleme:03 Ocak 2011 17:14
İBB’den yapılan açıklamada tasarım ve mühendisliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTANBUL ULAŞIM AŞ. tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’de üretilen, 2 farklı modeldeki “İstanbul Tramvayı”nın, İstanbulluların oylarıyla seçilerek belirleneceği bildirildi.

Buna göre,İstanbullular http://www.istanbultramvayiniseciyor.com/ adresinden açılan sayfada, A ve B Modeli olarak isimlendirilen her iki tramvay aracına ait teknik bilgiler ve görsellere ulaşarak seçimde bulunabilecek ve 31 Ocak 2011 tarihine kadar oylamaya katılabilecekler.

A ve B Modeli olarak iki farklı tasarımda üretilen tramvayların İstanbulluların seçeceği endüstriyel tasarım konseptine göre seri olarak üretileceği belirtilen açıklamada, tasarımların İstanbul’un hem Raylı Sistem Hatlarında, hem de yüksek tabanlı olmaları nedeniyle Hafif Metro Hatlarında kullanılabileceği kaydedildi.

-“KENT SİLÜETİNİ YANSITACAK VE ÇOK KİMLİKLİ OLACAK”-

Açıklamada, mühendislik ve endüstriyel tasarım çalışmaları yapılarak iki farklı dış görünüm konsept alternatifi sunulan araçlarda temel olarak İstanbul’un kent silüetini oluşturan çok kimlikli ve aynı zamanda bütün kimlik göstergelerinin tek potada eridiği kavramsal yaklaşımlar kullanıldığı vurgulandı. Tasarlanmakta olan araçların hem “Yüksek Tabanlı Tramvay Aracı” olarak hem de, Hafif Metro Aracı olarak hizmet vereceği hatırlatılan açıklamada,İstanbul’un raylı taşımacılık sistemi içinde önemli görevler üstlenecek olan bu tramvayların dış görünüm konsepti seçiminin bu nedenle daha önemli hale geldiği belirtildi. Açıklamada“Oluşturulan dış görünüm konseptlerinde bir yandan İstanbul’un geçmiş ile bugünü buluşurken, diğer yandan araçların sahip olduğu ileri teknoloji ve mühendislik bilgisi de örnek araçlara yansıtıldı” denildi.

-TEKNİK ÖZELLİKLER-

Araç boyu:25 metre

Araç boş ağırlığı: 30 ton

Araç dolu ağırlığı: 50 ton

Oturan yolcu sayısı :40

Ayakta yolcu sayı : 245

Toplam yolcu sayısı:285

Maksimum hız : 80 km/h

Maksimum İşletme Hızı: 50 kmh

Motor gücü: 120kW

ANKA

Ben B ye verdim.Vermemin sebebide A daki tramwayın yollarda gördügüm far yapısına gıcık oldugum Karsan ın ürettigi minibüslerin ön far yapısına benzemesinden :) B biraz daha sanki modern gözüktü gözüme.

b yerlerıne gırsın yenı tramvayları,suankıler zaten yenı gorunumlu daha kac sene oldu da yenılıyorlar acaba,mılletın parasını verdıgı vergıyı gereksız yere harcıyorlar baska bsey degıl.bugun bındıgım de ıs yapıyor yarın yenısını getırıp koycakları da ıs yapcak ama para gıdıcek cebımızden.

İstanbulda yaşamanın bir bedeli var Can.Nasıl dünyanın metropol şehirlerinde ulaşım ve diğer yönlerden yenilikler takip ediliyorsa İstanbulda buna mecbur.Yeni dediğin metrolar;mesela havaalanı-aksaray hattı ? Benim bildigim çokta yeni değil bazı eksiklikler var tramwaylarda ve metrolarda cctv mesela.Sadece iş görmesini istiyorsak taksim tramwayı gibi kalsaydı hepsi :) Ayrıca eminim bunlarda eski iett otobüsleri gibi satılıyordur.

bi ara vapurda seçiyorduk

yeni vapurlar gelmedi ki
ben hiç görmedim

İstanbulda yaşamanın bir bedeli var Can.Nasıl dünyanın metropol şehirlerinde ulaşım ve diğer yönlerden yenilikler takip ediliyorsa İstanbulda buna mecbur.Yeni dediğin metrolar;mesela havaalanı-aksaray hattı ? Benim bildigim çokta yeni değil bazı eksiklikler var tramwaylarda ve metrolarda cctv mesela.Sadece iş görmesini istiyorsak taksim tramwayı gibi kalsaydı hepsi :) Ayrıca eminim bunlarda eski iett otobüsleri gibi satılıyordur.

tımur 24 senedır fındıkzadede oturyorum,tramvayı da cokca kullandım ve kullanmaya devam edıyorum,b oncekı tramvayları kaldırıp suankılerı getırdıklerınde modelınden dolayı mecburen durakları da degıstırdıler.ordan b masrafı dayadılar hadı guzel tıplı modern model geldı dedık yere yakın flan.sımdı yıne yenısı gelcek ve yıne b masraf kapısı acılcak.ıslev olarak ne degıscek ? hıc bsey.ıkısı de a noktasından b noktasına goturuyor.Isın komık yanı kullananlar bılırler ne kadar raylı sıstem de olsa gectıgı yerlerde trafıgın yer yer tramvay yoluna verılmesı yuzunden trafıge de takılabılıyor:) Dunyada ıstanbul dısındada metropoller var ama ıstanbul kadar gereksız para harcanan sureklı bseylerı degıstırme derdınde olan b metropol yoktur.Guncel modelın hayatımıza gırısı en fazla 4-5 sene oncesıne dayanırkı bakıldıgında ben ıstanbulluyu mahcup edıcek bsey goremıyorum :)
b de sen metro hattı demıssın eskı olarak havaalanı-aksaray hattını kastedıp ama tramvayı degıstırmekten bahsedıyor bu adamlar yanı zeytınburnu-kabatas hattındakını.Metrobus konusundada aynı seyı yaptılar cok ucuz oyuncaklarmıs gıbı hollanda ıcın uretılmıs modellerı alıp getırdıler tek tek bozuldu aletler.ne oldu yıne mılletın parasına olan oldu.Istanbulda ne gereksız paralar harcandıgı her kosesınde 1-2 sene ara ıle bellı oluyor zaten.

Geri
Üst Alt