Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Benzinli araç ile bu tüketimi yakalayan var mı ?

mehmet abi o değer anlık verisi :)

yunus emre zaten konuyu acan arkadasta anlık yakıt tuketımınden bahsedıyor zaten dızel araclar bıle sehırdısı 4-4.5 cıvarında yakıyor kaldı kı konuyu acan arkadasında anlık yakıt tuketım degerı o gostergeye dıkkatlı bak benzınlı aracı dusursen dusursen 5.5 lktnın altına ındıremezsın konu baslangıcını okursan resmı cektıkten sonra 4.3 dıyor

yunus emre zaten konuyu acan arkadasta anlık yakıt tuketımınden bahsedıyor zaten dızel araclar bıle sehırdısı 4-4.5 cıvarında yakıyor kaldı kı konuyu acan arkadasında anlık yakıt tuketım degerı o gostergeye dıkkatlı bak benzınlı aracı dusursen dusursen 5.5 lktnın altına ındıremezsın konu baslangıcını okursan resmı cektıkten sonra 4.3 dıyor

ben onu savunmuyorum. ancak bizim toledo da defalarca ortalamayı 5 lt altına indirmişliğimde var imkansız değil yeterki uygun şartlar olsn.
fsi makineye gelirsek eski golfümde ortalama şehir dışı düşürdüğüm rakam adana istanbul tek depo 986 km de 53 lt tüketim. 5,2 gibi bir değere geliyor.

ben onu savunmuyorum. ancak bizim toledo da defalarca ortalamayı 5 lt altına indirmişliğimde var imkansız değil yeterki uygun şartlar olsn.
fsi makineye gelirsek eski golfümde ortalama şehir dışı düşürdüğüm rakam adana istanbul tek depo 986 km de 53 lt tüketim. 5,2 gibi bir değere geliyor.

ben aksını soylemedım yanlız benım aracta 225*45*17 jant lastık mevcut oduna gozardı etmeyelım bahsettıgın degerlere uzun yolda sabıt hızlarda dusebılırsın yanlız cok sabırlı olman gerekıyor megane 1 de 5 lt degerını yakaladıgım zamanda oldu ama sabır lazım o kadar bırde aracın bakımlı olması lazım

ben aksını soylemedım yanlız benım aracta 225*45*17 jant lastık mevcut oduna gozardı etmeyelım bahsettıgın degerlere uzun yolda sabıt hızlarda dusebılırsın yanlız cok sabırlı olman gerekıyor megane 1 de 5 lt degerını yakaladıgım zamanda oldu ama sabır lazım o kadar bırde aracın bakımlı olması lazım

aynen dediğin gibi abi. birde en büyük etken uygun tork bandında kullanılması.

bnugn skoda forumnda okudum hatta faruk abiyede link atmıştım okusun diye malum ikimizde eko spec olduğumuz için :D

her motorn uygun tork verdiği devire göre vitesi ve hızı ayarlarsak işte o zaman tüketim minimum oluyor. yani aracı kafamızdaki hıza göre değilde kafamızdaki uygn devire göre ayarlarsak (özellikle anlık yol bilgisayarı verisini kullanmak bu konuda daha etkili) işte o zaman bu değerler yakalanıyor.

hatta o metnin birazını ekleyeyim buraya.

---------- Post added at 23:47 ---------- Previous post was at 23:45 ----------

hakanerdogan' Alıntı:
Arkadaşlar dün arabamızla fabrika verilerini yerle bir ettik, yıktık geçtik...

Arabada babam ve ben vardık. boştu diyebiliriz. Ankarayı bilenler için yazayım, Akköprü Varlık mahallesinden, Eryaman 6. Etap a kadar olan yolda (istanbul yolu+ayaş yolu) dün bir tarih yazdık kendi çapımızda.

Hava hafif yağmurlu idi. babam sürüyordu (az yaktığına göre bunu zaten ben başaramazdım )

evin önüne geldiğimizde yol bilgisayarı ortalama tüketim değeri 3.3 litre idi...

30 km lik yolda motor çalıştı, ısındı yola çıktı hızlandı, alt geçitleri indi çıktı vs... tam 3.3 litre ortalama tüketimle getirdi bizim peder efendi. anahtarı da avcuma naber evlat !!! diyerek şak diye yapıştırdı. ağzım açık kalmıştı.

neyse ailevi şeyleri geçelim, siz TDI cılara tavsiyem şu ki,

babam hiç 5 e almadı arabayı. hep 4 tü. yokuş inişlerde falan gaz kesmedi, tırmanışlarda gaz vermedi. gerektiği zamanlarda bile 3 e aldı.

genel olarak 4.viteste 1750 d/d de idi. bi kez olsun 2000 devri görmedi.

vites yükseltirken (1-2-3) 2000 devirde yaptı takip ettim. sizde deneyin...

unutmayın, 4. vites 1750 devir... mucize kombinasyon hız biraz düşük ama tüketim yok denecek kadar... km de 0.79 kuruş eder. yani 79 bin.

dün çok büyük ders aldım. baba en son şöle dedi;

bu arabaya az yaktırmak istiyosan 5 e alma istanbul yolunda, 3-4 viteslerde 1750 devri koru, gaz pedalına bi basış derinliği belirle ve hiç onu aşma. yok ya sen beceremezsin şimdi motoru neyim yorarsın, az yaktırayım diye kaza maza yaparsın nası biliyosan öle sür delikanlı adamsın sen anlamazsın!

dedi....

dediğim konudan alıntı.

FSI tiptronic Golf ile İstanbul-Selimpaşa-İstanbul arası 5,5lt yakmıştım.

Hiç 100ü geçmedim hep 80-90 arası hızlarda gittim. Her türlü şebekliği yaptım bu değer için. Yokuşun başına gelmeden önce gazı biraz fazla vermeler yokuş biterken ayagını gezdan çekmeler vs vs.

Hiç zevki olmuyo. 6,5-7 lt yaksın zevk alıyım en güzel o :)

edit:Bu arada asıl demek istediğimi söylemeyi unutmuşum. Rakım b u işlerde çok önemli. Yani Ankaradan istanbula dönerken farklı yakar, giderken farklı. O yuzden ikisinin ortalamasını almak lazım. FSI jetta ile de 500kmlik bir yolda rakım farkı yoksa 4,4lt yakmak çok zor.

Hiç 100ü geçmedim hep 80-90 arası hızlarda gittim. Her türlü şebekliği yaptım bu değer için. Yokuşun başına gelmeden önce gazı biraz fazla vermeler yokuş biterken ayagını gezdan çekmeler vs vs.

edit:Bu arada asıl demek istediğimi söylemeyi unutmuşum. Rakım b u işlerde çok önemli. Yani Ankaradan istanbula dönerken farklı yakar, giderken farklı. O yuzden ikisinin ortalamasını almak lazım. FSI jetta ile de 500kmlik bir yolda rakım farkı yoksa 4,4lt yakmak çok zor.

melih benim dediğim 5,2 nin içinde 200 e çıktığımız yerde var 100 le sbit gittiğimizde çok kasmadan yani :) buda manuel farkı oluyor :D

selımpasa ıstanbul arası tas catlasın 50 km

az yaksın diye 1750 li devirde vitesmi değiştirilir ya ŞAKA gibi , 3 ler 4 ler gibi ortalamalardan bahsediliyo ilginç nasıl bir zevk alma şeklidir anlamadım , yok bu ekonomi yapma şekli derseniz bunun yolu tüp ve dizel yakıtlardır , bu kadar kasmaya gerek varmı??

az yaksın diye 1750 li devirde vitesmi değiştirilir ya ŞAKA gibi , 3 ler 4 ler gibi ortalamalardan bahsediliyo ilginç nasıl bir zevk alma şeklidir anlamadım , yok bu ekonomi yapma şekli derseniz bunun yolu tüp ve dizel yakıtlardır , bu kadar kasmaya gerek varmı??

araç dizel :) ayrıca vites değiştirmiyor orada o devri sabit tutacak şekilde gidiyor. nitekim torkuda o devirde. mesela benim leonda ben 2500 devirde vites yükselttiğim zaman tam tork bandında kalıyor devir alet hiç zorlanmıyor bu sayede şehir içi 6 lt değerine iniyor :)

bence her zaman kasmaya gerek var. yakıt konusnda dışa bağımlılığımız bitmediği sürece kasmaya gerek var. biz zevkimiz için soyulacak kadar zengin değiliz.

Geri
Üst Alt