Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

95 oktan - 97 oktan

yok be abicim, bence yakıt olarak bakarsan seyrinde gidiyor hala.

Benzinde oktan artınca performans artışı olmaz arkadaşlar.
Oktan benzinin çabuk tutuşmasını önleyen bir maddedir. Daha çok motorda oluşan vuruntuyu azaltmak için tavsiye edilir.
Yani bir üretici araç için minumum oktan miktarını belirlerken testlerde o motorun vuruntusuz ve en performanslı değerlerini baz alır.
Kısaca TSI için fabrikanın önerdiği min. 95 oktan o araçtan alacağınız en iyi performanslı benzinin değeridir.
Daha geniş bilgi için. wikipedia
Genelde herkeste oluyor bu oktan artınca dahamı hızlı gidiyor acaba diye ama kendimde test ettiğimde tamamen piskolojik olduğunu anladım.. :)

Benzinde oktan artınca performans artışı olmaz arkadaşlar.
Oktan benzinin çabuk tutuşmasını önleyen bir maddedir. Daha çok motorda oluşan vuruntuyu azaltmak için tavsiye edilir.
Yani bir üretici araç için minumum oktan miktarını belirlerken testlerde o motorun vuruntusuz ve en performanslı değerlerini baz alır.
Kısaca TSI için fabrikanın önerdiği min. 95 oktan o araçtan alacağınız en iyi performanslı benzinin değeridir.
Daha geniş bilgi için. wikipedia
Genelde herkeste oluyor bu oktan artınca dahamı hızlı gidiyor acaba diye ama kendimde test ettiğimde tamamen piskolojik olduğunu anladım.. :)

ben zaten daha hızlı gidiyor demedim dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

ayrıca minimum 95 demek EN AZ 95 oktan kullanılmalı demek. en iyi 95 oktanda demek deil.

ben zaten daha hızlı gidiyor demedim dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

ayrıca minimum 95 demek EN AZ 95 oktan kullanılmalı demek. en iyi 95 oktanda demek deil.

Yunus Emre, sen öyle dedin diye yazmadım onu insanlarda ki genel kanı bu şekilde bu yüzden öyle dedim.
Ve min. 95 olayını şu şekilde açıklayım. Az öncede dediğim gibi Oktan benzinin yanıcılığını azaltan bir maddedir.
Benzin daha az yandığında daha mı fazla performans alırsınız hayır? Tabiki daha fazla yanması gerekli fakat normalden fazla olan patlamada uzun vadede motora zarar vericektir oradaki min. 95 limiti bu yüzden belirlenmiştir. ;)

Yunus Emre, sen öyle dedin diye yazmadım onu insanlarda ki genel kanı bu şekilde bu yüzden öyle dedim.
Ve min. 95 olayını şu şekilde açıklayım. Az öncede dediğim gibi Oktan benzinin yanıcılığını azaltan bir maddedir.
Benzin daha az yandığında daha mı fazla performans alırsınız hayır? Tabiki daha fazla yanması gerekli fakat normalden fazla olan patlamada uzun vadede motora zarar vericektir oradaki min. 95 limiti bu yüzden belirlenmiştir. ;)

zaten farkta oradan çıkıyor. yani daha yüksek oktanlı yakıtla tsi daha rahat çalışıyor. ama atıyorm 1,6 8v de hiç bir etksi olmuyordur.

Benim aracımda 09 Leon Stylance (makyajsız) Ben 97 oktanı ilk denediğimde performansta çok dikkat etmeme rağmen bir artış görmedim ama hazır benzinim bitti senin için yarın 97 alıp tekrar bir bakıcam düşük viteslerdeki duruma ve titreşime.. :)

tamam bekliyorum :)

yanlız depo boşken al yoksa 95 le karışır yakıt özelliğini kaybedebilir.

Geri
Üst Alt