Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon da 1.2 Tsi devri başladı

lpgli 1.6 ile kıyaslayalım 1,2 yi.

http://www.seat.com/static/su/com/SEAT/site/2009/leon/engines/1_6_75LPG.html

bu linkte fabrika çıkışı lpgli 1,6 nın verileri var.

PERFORMANCE

Maximum speed (km/h) 181
Acceleration 0-100 km/h (s) 12.6
Accel. 80-120 Km/h (s) in V max. gear 15.7
Acceleration 1000 m (s) 34.4
FUEL CONSUMPTION
City driving (l/100 km) 12.9
Extra city driving (l/100 km) 7.4
Ponderable consumption (l/100 km) 9.5

bu veriye göre aynı standartlardaki ölçümde bu motor 12,9 lt gaz yakıyor.

Maximum speed (km/h) 187
Acceleration 0-100 km/h (s) 10.9
Accel. 80-120 Km/h (s) in V max. gear 13.6
Acceleration 1000 m (s) 32.6
FUEL CONSUMPTION
City driving (l/100 km) 7.1
Extra city driving (l/100 km) 4.9
Ponderable consumption (l/100 km) 5.7

bunlarda 1,2 değerleri.

7,1 lt benzinde bu motor yakıyor.

7,1 * 3,66 = 25.986 tl 100 kmde.

12,9 * 2 tl (yaklaşık-) = 26 tl yaklaşık :)
Aynı hesabın ortalama yakıt tüketimi ile yapılan kıyaslaması:
5.7 * 3,75 = 21.375TL 100 kmde
9.5 * 1.99 = 18.905TL 100 kmde
Yani 100km başına 2.470TL kar.
Bu da ayda ortalama 1000km yapan birisi için 24.7TL kar yapar.
Ayda ortalama 2000km yapan birisi için 49.4TL kar yapar. Senede 592.8TL kar yapar.
Araca yaklaşık 4 sene binildiğini varsayarsak, 2371.2TL kar yapar. Buda bakım hariç, sadece yakıttan edilen kar.

1.6 nın devrinin bittiği yok genel anlamda bakın avrupada 1.6 8v ve 1.6 fsı kaynıyor TSIlerden daha fazla

1.6 102 hp motoru bırakmaları iyi olmuş, ben GOlf umu o verimsiz motor yüzünden sattım, darısı VW arabaların başına, hatta 1.2 1.4 derken bide 1.6 TSI çıkarsınlar :)

8v motor niye batıyor insanlara anlamıyorum, zorlamı satıyolar? Yok dayanıklı değil yok gitmiyor yok çok yakıyor. Ayrıca 1.2 tsi ile niye 8v karşılaştırılıyor? 8v in misyonunu tamamladığını herkes biliyor, 14 senedir piyasada yaklaşık 20 modelde kullanılmış bi motora hala bok atılmaya çalışılıyor, anlamıyorum. Görevini yaptı ve devri bitti bu kadar... daha kasmaaya gerek yok.

yok bok atma degil aldik kullandik denedik izlenimlerim uzerine soyluyorum begenmedik ama araba bnm diye bende bu motor war diyede kullanirken dahi hic bir sawunma yapmadim tarafsiz olarak rezaletti onu anlatmaya calisiyorum we kalkmasinda sewindim o kadar :)

Aynı hesabın ortalama yakıt tüketimi ile yapılan kıyaslaması:
5.7 * 3,75 = 21.375TL 100 kmde
9.5 * 1.99 = 18.905TL 100 kmde
Yani 100km başına 2.470TL kar.
Bu da ayda ortalama 1000km yapan birisi için 24.7TL kar yapar.
Ayda ortalama 2000km yapan birisi için 49.4TL kar yapar. Senede 592.8TL kar yapar.
Araca yaklaşık 4 sene binildiğini varsayarsak, 2371.2TL kar yapar. Buda bakım hariç, sadece yakıttan edilen kar.

lpgde sadece lpg yakmaz benzinde yakar.. yakmaz lpg kitinin bakımıydı bilmemneyiydi derken zaten o fark geçersiz olur. benim toledoya ayda 20 25 liralık benzin koyuyorum mesela.

artı olark 1,2 nin vergiside daha düşük. her şekilde 1.2 daha iyi. hem ekonomide hem sürüş zevkinde hem vergisinde. 1,6 + lpg tarih olur sadece maldan anlamayan boş adamlar .bu saatten sonra 1,6 lpgli istiyorum diye yırtınır.

yazın mersinden gelirken kardeşimle arka arkaya geldik. onda toledo bende leon. ben ortalama 21 22 kuruş yaktım o yaktı 18 kuurş. amaonun 3 le çıktığı rampayı ben 5 le çıkıyor virajlara 120 nin altında girmiyordum. birde o araç 1,8 o rampalarda aynı yükle aynı sürüşle lpgli 1,6 2 ye kadar düşer. bu tsi motorlar varken lpg mpg hikaye.

herkesin düşüncesi kendine emre ne demek maldan anlamayan boş adamlar bu saatten sonra 1,6 lpgli istiyorum diye yırtınır.
yeni tartışmadan ziyade sidik yarışı olmasın sakın bu konu

maldan anlamayan boş adamlar ne demek emre ? yanlış bir cümle kullanmışsın.belki aramızdan birisi veya ailemizden birisi kendine göre onu mantıklı bulur onu alır.bu onun maldan anlamayan boş adam olduğunu göstermez.boş adam olmak için bir kıstas değil bu.eleştri yaparken biraz daha dikkatli konuşmakta fayda var.
ki ben yazana kadar cezmi abi de yazmış.kimse bi yorum yapmadığı için yazdım amaç tartışma değil.

Burada tartıştığımız malzemenin ne olduğu neye dayandığı değil. Ki, otomobil motorları ne kadar kompleks hale gelirse, o kadar bozulabilir hale gelir. Basit bi sensör arızasından kontak açılmaz hale gelir.
1.6 8V, TSI'a göre çok daha sade bir motor. 2 aracı bi düzlükten eşit koşullarda salsak ilk duran tartışmasız TSI olur. Neden tartışmasız? 1.6 8V'nin geçmişine bakmak yeterli.
Turbo'nunda debriyajla kıyaslanması mantıksız. Debriyajı biten araba, kontağa bastığın zaman çalışmamazlık yapmaz. Bu yüzden motor bozuldu demezsin. Ama Turbo'yu patlattığın zaman taklacı güvercini gibi ses çıkarır aracın ve çalışmaz. Motor bozuldu denmesinin sebebi belki de budur.
Birde şöyle bi durum var. Aracını sürekli tapagaz süren insanlar. Bunu da uzun yola çıkıp 40 derece sıcağın altında zorlanan aşırı beslemeli ve atmosferik beslemeli 2 aracı yanyana koyduğun zaman anlarsın, hangisinin daha sorunsuz bi sistem olduğunu.
Turbo beslemeli araçların motorları, atmosferiklerden çok daha sağlam yapılır gibi bir genelleme de doğru değildir. Yine Japonlardan bir örnek vereyim. Hemde aracı bilmeyen yoktur. İstanbul'daki Hulk. Standart K20 motoruyla 600 üstü güçlere çıkıp 20.000km civarı bindiler araca. Hangi TSI koldur pistondur değiştirmeden bu güçlerde kullanılabiliyo acaba..
Haa, 200 küsürlerde kullanılan TSI'ları da gördük :) Yağa benzin karıştırır, şakır şukur subapları vurur.. TSI'ı bu kadar büyütmeyin gözünüzde. Düşük hacimden yüksek güç almak yeni bişey değil. VW grubu için yeni bişey.

hulkun malzeme lıstesınden haberın yok motor kırdıklarından hıc haberın yok galıba yenı malzeme lıstesı cıkartmıslar bıraz daha arastır
Saglamlık anlayısın 20,000 km ıse bılemem

Saglam dıye ornek verdıgın araclar 3,000-5,000 km aralıgında sanayıde dolasıyorlar kaldı kı bunlarda turbo yok mazaret aracın ayarı kacmıs Arabayı yukleyeceksın 3,000 kmde bır ayarı bozulacak kacacak ondan sonra saglam olacak

Sorunlu motor yoktur sorumsuz surucu vardır.Aracın motorunun omrunun ne olacagı kullanan kısı ıle dogru orantılı bır dıger nokta bakım faktoru bakımı kım nasıl ve kıme yaptırıyor daha bır cok etken var

Geri
Üst Alt