Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon da 1.2 Tsi devri başladı

2 seneden fazladır 1.6 8v leon kullanıyorum ve sırf rengi yüzünden tsi almamıştım.tabi o zaman arabadan motordan hiç anlamıyordum görüntü dışında..hayatımda bundan daha berbat bi karar vermemiştim herhalde...300000 km rahat gider belki 1000000 km bile gidebilirim ona birşey diyemem de aramızda kaç kişi 0 km-300000 400000 km kullanıyor ki aracını allah aşkına..en az 2000cc kadar çok yakan ve bir o kadar da gitmeyen bir araba 1.6 8v leon..1 2 ve 3. vitesin yarısına kadar performansı aslında gayet iyi ama o sırada 14 15 lt ortalamaya çıkıyor araba :) arkadaşımın 2.0T abt chipli 275 hp a5 i benimle aynı performansta(arabayı sonuna kadar zorladığında) kullandığında 7 8 lt yakıyor benim ki 15 16..kuzenimin 3.25 i 10-11 lt..hadi bunlar güçlü ve iddialı markaların kendileri kadar iddialı motorları diyelim..arkadaşımın 2005 mazda 3 ü (otomatik) 10 lt yakıyor..bunlar karşısında ne anladım ben uzun ömürlü motordan.
şuan leon um olmasaydı ve bir leon alıcak olsaydım bu bilgimle arada 20 milyar fark olsa bile 1.6 almam.en azından psikolojim rahat olur

yiğitcim niye muhattab alıyorusn bu tarz adamları :) sorduğuna bile değmez anca çamur atmayı bilir onlar.

basit bir soru dünyada yüzbinlerce km yapan 1,2 tdi lar var. sadece türkiyede benim bindiğim kullandığım 450 bn km yi aşmiş zibille 1,4 tdi var. düşük hacimden güç ve özellikle tork üretmek yeni bir şey değil vw için. bu motorlarda o tdi lerdeki tecrübeler ve teknolojiler kullanılıyor zaten.

1.2 ye gelirsek. bir sürü 80 bg -100 bg civarında 1,2 1,3 motor var piyasada. bu motorun gücü 105 bg. öyle ciddi bir artış yok yeterli bir artış var. %20-25 civarında bir artış turbo için aşırı bir artış değil. zaten 1,4 lerdede aşırı artış değil. eski 1,8t lerdeki artış oranıda hemen hmen aynıdır aynı makine ile bizzat biz 450 bn yaptık alan adam 550 bne kadar anahtar vurmadı motoru elden geçirdi şimdi 650 700 bn km civarında halen biniyor o makine gidiyorsa bunlar da gider bu kadar basit.

550 bn km anahtar vurmuyorsn motora. sadece debriyajı trigeri değişir gibbi ömrü dolunca gidip turboyu değişiyorsun. bu nu tüm dünya bu şekilde görüyor bunu görememek sadece artniyetlilik ve cahilliktir.

gerisi teknolojinin gelişmesini çekemeyen artniyetli kişilerin karalaması başka hiç bir halt değil.

bugüne kadar 100 bn adetten fazla üretildi bu motor yle kısa seri üretip salla gitsin motoru değil dahada milyonlarca üretilecek öyle 50 bnde 100 binde bitermişlte yağa bilmem ne karışırmışta bunlar sadece iftira olur başka bir halt olmaz.

not: 1,2 tsi motor 8v li üstten tek egzantirikli bir motor. mekanik olarak komplike bir makine değil.

cylinder head & valvetrain
cast aluminium alloy; low-friction roller finger cam followers with automatic hydraulic valve clearance compensation
two valves per cylinder, 8 valves total, single overhead camshaft (SOHC)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_petrol_engines
Emrecim neden bu tarz adamlara üstü kapalı soru soruyosun? Doğrudan sor hepsine cevap alırsın :)
1- TDI motorlarıyla ilgili bişey söylenmedi burda. Gereksiz kendini haklı çıkarma çabalarına gerek yok :)
2- TSI motorlarda, TDI motorlarından elde edilen hangi tecrübe/sistem kullanılıyor?
3- 1.2 motor için ciddi bir artış yok mu? Hehe :D 1.2 hacim, 10.5 sıkıştırma. Bekleyip görücez azıcık yüklendiği zaman ne hale gelicek o araçlar :)
4- Bi önceki yorumumda da yazdım bunu Emre. Bir aracın ömrü birçok etkene bağlı. Mühendislik öğrencisi olan biri olarak bildiğin başlıca şeylerden biri de şudur sanırım. Bir şeyin dayanım noktasını bulmak istiyosan, o şeyi kopana - kırılana kadar sınırlarında zorlarsın. Bu şekilde o şeyin ömrü, dayanıklılığı hakkında fikir sahibi olursun.
Forumda yazdığın kadarıyla senin kullanım tarzının ömür belirleyici bi kullanım tarzı olduğunu zannetmiyorum.
Mesela Yiğit'in kullanım tarzı senden çok farklı. Bildiğim kadarıyla vakti zamanında Turbo'su da patlamış.
5- İsteyen istediğini görür, düşünür, yazar. Bunu cahillik vs. olarak görmek senin insanları nasıl gördüğünle alakalı :) Ortada ne bi kanun var, ne kanıtlanmış bi gerçek. "gerisi teknolojinin gelişmesini çekemeyen artniyetli kişilerin karalaması başka hiç bir halt değil." Şu cümle çok hoş olmuş :D
6- "kısa seri üretip salla gitsin motoru" 'na 1 örnek alabilir miyiz?
7- 10.5 sıkıştırması olan, FSI teknolojisi kullanılan, birde üstüne turboşarj takılmış bir motor nasıl oluyoda mekanik olarak komplike bi motor olamıyo onu ayrıca merak ettim. En azından komplike olmasaydı ortalık tüplü TSI kaynardı heralde.

şimdi anlayamadığım şey neyi tartışıyoruz ? aynı arabanın motor seçenekleri.1.6 motor tartışılan ve şu anda var olanların en eskisidir.kıyas tutmaya gerek bile yok.arada bi zaman ve teknoloji farkı var.bukadar fanatizm yaratmayın.bu 1.6 motorların üretildiği zamanlardaki 2.0 motorlardan bile150 hp alınabiliyordu ki bugün 1.4 lerden 160 hp gibi bi güç elde edilebiliyor.

bence burda 1.6 motorun fanatikliğini yapmak yersiz...o motorun ne "+"sı var allah aşkına...tsi a göre uzun süreli mi gidiyor?bırakın gitsin...ama bir ömür yani 300000-400000 her ne kadar gidiyorsa o pancar motoruyla bu ömür çekilmez...!isterse tsi 10000 kmde bir turbo patlatsın ister 1.6 dan çok yaksın gene de yine de tsi...ya bırakın 1.2 tsi la karşılaştırmayı kendi segmentindeki tüm 1.6 lar aldı başını gitti 115-120-125 hp oldular o hala yerinde...onun içinde tsi geldi..1.6 devri bittiii

LPG olduğu sürece bence 1.6 8V tercih edilmeye devam edecek.

ikinci elde tercih etmeye devam etsinler.

bazılarıda hayallerinde bu motorları dökülüyor olarak görmeyde devam etsinler.

bu arada beni hiç kullanırken görmeyipte nasıl kullandığım hakkınta çok yorum yapmasın bazıları. heleki bir arabayı aşırı modlayıpta aha döküldü diyerekte kıyaslamaya kalkanlar............

şu bir gerçek. vw grubunun gelecği bu motorlarda atmosferikler tarihe karıştı ve bunun için taa bu araçtan beri çalışıyor bu adamlar. çekemeyenler utansın :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Polo_G40

lpgli 1.6 ile kıyaslayalım 1,2 yi.

http://www.seat.com/static/su/com/SEAT/site/2009/leon/engines/1_6_75LPG.html

bu linkte fabrika çıkışı lpgli 1,6 nın verileri var.

PERFORMANCE

Maximum speed (km/h) 181
Acceleration 0-100 km/h (s) 12.6
Accel. 80-120 Km/h (s) in V max. gear 15.7
Acceleration 1000 m (s) 34.4
FUEL CONSUMPTION
City driving (l/100 km) 12.9
Extra city driving (l/100 km) 7.4
Ponderable consumption (l/100 km) 9.5

bu veriye göre aynı standartlardaki ölçümde bu motor 12,9 lt gaz yakıyor.

Maximum speed (km/h) 187
Acceleration 0-100 km/h (s) 10.9
Accel. 80-120 Km/h (s) in V max. gear 13.6
Acceleration 1000 m (s) 32.6
FUEL CONSUMPTION
City driving (l/100 km) 7.1
Extra city driving (l/100 km) 4.9
Ponderable consumption (l/100 km) 5.7

bunlarda 1,2 değerleri.

7,1 lt benzinde bu motor yakıyor.

7,1 * 3,66 = 25.986 tl 100 kmde.

12,9 * 2 tl (yaklaşık-) = 26 tl yaklaşık :)

Geri
Üst Alt