• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

OGS ve ceza gelmedi

- 48 -

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Tem 2010
Mesajlar
1,969
Beğeniler
633
Yaş
49
#1
Rock'n Coke çalıştığım dönem...
catalca çıkışında Ogs mi ters tutmuş ve vaun vaun diye ötemesine sebebiyet vermiştim..
arabayı durdurdum ve koşarak geri gttim ogs yi okutup devam ettim..işe yarar mı yaramaz mı bilmiyorum..

pazartesi de gittim diğer aracıma kayıtlı olan OGS mi bu aracımın üzerine kayıt ettirdim...
üstüne 2 hafta geçti bugün MTV öderken ceza gelmiş diye baktım hali hazırda plakama yansıyan bir ceza yoktu..

cezadan yırttık mı..bilmiyorum am şimdilik rahat bir nefes aldım...
inşeALLAH ceza gelmez..
 

PORO

Kayıtlı Üye
Katılım
28 Eyl 2010
Mesajlar
2,438
Beğeniler
371
Yaş
31
#3
2 ay önce bende kaçak geçtim Varol abi.hala ceza gelmedi...ama arkada plaka yok bilyosun..
 

marcelleus

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Şub 2011
Mesajlar
30
Beğeniler
4
#5
ogs arabaya isli ise eger okutmadan gecsende kontrol ediyorlar. Arabayi ilk aldigimda yapistirmamistim ogs yi gectim giselerden ottu 134 tl yazdi :D sonra bankayi aradim onlar duzeltiyorlar dedi ve ceza gelmedi.
 

etarkin

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Tem 2011
Mesajlar
5
Beğeniler
0
Yaş
38
#6
Bu.arada.şimdi.denk.geldi.İnternet.haberde.bu.bilgiye.ulaştım.ve.paylaşmak.istedim

Vatandaş sordu trafik dairesi yanıtladı
Hız ihlali yapan araç, MOBESE sistemi tarafından 50 metre ile 1000 metre arasında tespit edilebiliyor
18:06 | 03 Ağustos 2011
Emniyet Genel Müdürlüğüne internet mesajıyla ulaşan çok sayıda sürücü, trafikle ilgili merak ettiği soruların cevabını istiyor. Sorularda MOBESE ilk sırada yer alıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, sürücüler en fazla trafik cezaları ve MOBESE sistemiyle ilgili soru yöneltiyor. Sürücülerin en fazla sordukları bazı sorular ile cevapları şöyle:
7 gün 24 saat kayıtta
- "MOBESE Sisteminde hız ihlali yapan araç, radar tarafından ne kadar uzaklıktan tespit edilebiliyor, tüm ihlallere ceza yazılıyor mu?"
Hız ihlali yapan araç, MOBESE sistemi tarafından 50 metre ile 1000 metre arasında tespit edilebiliyor. Tespit edilen tüm ihlallere ceza veriliyor.
- "MOBESE Sisteminde kırmızı ışık yanarken trafik polisinin müdahalesiyle geçen araçlara ceza yazılıyor mu?"
Polis, müdahaleden önce telsizle MOBESE merkezine bilgi veriyor. MOBESE yetkilileri de görüntüleri izleyerek polis müdahalesiyle hareket eden sürücülere herhangi bir ceza uygulamıyor.
- "MOBESE Sisteminde ambulans ve itfaiye araçlarına yol verenlerin trafik kurallarını ihlal etmesi sonucu nasıl bir yaptırım uygulanıyor?"
Tepe Lambasının açık olması durumunda ambulans ve itfaiyeye yol verirken kural ihlali yapan araçlara ceza uygulanmıyor.
- "MOBESE Sisteminde ceza uygulamaları günün hangi saatlerinde yapılıyor?"
Haftanın 7 günü, 24 saat sistem faal olarak çalışıyor, günün her saatinde ceza uygulanabiliyor.
Hız artınca ceza katlanır
- "Hız sınırını çok az geçtim ceza alır mıyım?"
Hız sınırını yüzde 10 oranında aşan sürücüye ceza verilmez. Sınırı yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücüye, 130 TL ceza ve 10 ceza puanı verilir, sınırı yüzde 30'dan fazla aşanlar 270 TL ve 15 puan ceza alır. Hız sınırı geriye doğru bir yıl içinde 5 defa yüzde 30'dan fazla aşılırsa sürücünün ehliyeti 1 yıl süre ile geri alınır. Bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılan sürücülere belgeleri iade edilir.
ceza puanı ve ehliyet
- "100 ceza puanını dolduran sürücülere yapılan işlemler nelerdir?"
Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin, birinci defada 2 ay süre ile sürücü belgesi geri alınır ve sürücü trafik ve çevre bilgisi eğitimi için kursa gönderilir. Kursu başarı ile tamamladığını belgeleyenlerin sürücü belgesi 2 aylık süre bitiminde iade edilir.
İkinci defada 4 ay süre ile sürücü belgesi geri alınır ve psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Muayene sonunda sürücü belgelerinin geri verilmesinde sakınca olmayanlara ait sürücü belgeleri 4 aylık süre bitiminde iade edilir.
Üçüncü defada ise sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir.
İtiraz trafik mahkemesine
- "Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?"
Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz, o ilde bulunan trafik mahkemesine, bunların bulunmadığı yerlerde ise sulh ceza mahkemesine yapılır.
- "Trafik cezalarını nereden sorgulayabilirim?"
Sürücü belgelerine uygulanan trafik ceza kaydına E-Devlet Portalı olarak hizmet verenwww.turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Araç tescil plakasına uygulanıp tahsilatı yapılamayan ihbarlı trafik cezaları www.gib.gov.tr adresindeki İnternet Vergi Dairesi ekranından sorgulanabilir.

-DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR-
Emniyet yetkilileri, sürücüleri halk arasında doğru bilinen bazı yanlışlara karşı da uyardı.
- YANLIŞ 1: "Şehir içinde ya da kısa mesafelerde emniyet kemeri takmak gerekmez."
50 kilometre hızla kafa kafaya çarpışmada sürücünün karşılaştığı kuvvet yaklaşık 4 tondur. Ölümlü kazaların yüzde 35’i şehir içinde ve günlük güzergahlar üzerinde meydana geliyor. Emniyet kemeri, ölümleri yüzde 45, ağır yaralanmaları yüzde 50 oranında azaltır.
- YANLIŞ 2: "Arkada oturanların emniyet kemeri takmasına gerek yok"
Kaza anında yolcular, aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder. Bu yüzden arkada oturanların da emniyet kemerlerini takmaları gerekir.
- YANLIŞ 3: "Lastik havaları düşük olursa araç yola daha iyi tutunur"
Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. Lastik hava basıncı düşükken kayma çok daha düşük hızlarda başlar, fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır.
- YANLIŞ 4: "Sıcak havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir."
Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak olması değil, lastik hava basıncının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.
- YANLIŞ 4: "Yağmurda inik lastik daha az kayar."
Hava basıncı düşük lastikte su boşaltma kanalları kapandığı için yağmur suyunu çok daha az boşaltır. Hatta boşaltamaz ve su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma çok daha düşük hızlarda başlar.
- YANLIŞ 5: "Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak daha kısa mesafede dururuz"
En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren sırasında motor devre dışı bırakılarak,motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.
- YANLIŞ: "Doğru takip mesafesi hızın yarısıdır."
Bu yöntem kullanışlı olmamakla birlikte, hata payı yüksektir. İdeal takip mesafesi kuru havada 2 saniye arkadan takip etmektir. Yağışlı havalarda veya yük durumunda bu süre 3-4 saniyeye çıkarılmalıdır.
 

Anarchist

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Nis 2010
Mesajlar
2,843
Beğeniler
201
Yaş
33
#7
5 Yanlışı saçmalamışlar... Çok hızlıysa araç bu seferde aracın ağırlıyla akıcak debriaja basarsak... bence yine mantıklık olan frenle başlayıp arac devrinden düşünce debriyaja basmak...
 
Üst Alt