Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon savurma problemi?

Yiğidim bu senin verdiğin değerler önden çekiş için mi? Yani bunu bmw ye uygulayacak olursak tam tersi mi olur?

Natan'ım bu Leon 1.4 TSI için..bu konuda en güzel bilgiyi arabanın kullanım kılavuzu verir..
bazı markalar arkayı daha sert istiyo..BMW için emin değilim bi arkadaşım öyle kullanıyodu ön 3-4psi daha düşüktü..ön 30 arka 34 gibi..116i'nin ağırlık dağılımı 50-50 olması lazım zaten..
kılavuzda ne yazıyosa ya da BMW ne öneriyosa o doğrudur kardeşim.. :)

ESP tamamen sigortadır, en azından trafikte gördüğümüz araçlar için , O bahsedilen kademeli esp falan 300-400.000 bin dolarlık araçlarda görebileceğimiz sistemdir bence.

Standart esp li bi araç hiç bir zaman vriajda performans sağlamaz. Çok profesyonelim diyorsanız virajda kapatırsınız esp yi , 0 hatayla çıkmaya çalışırsınız. ama yok ben kendime güvenmiyorum diyorsan açarsın esp'ni istediğin hatayla istediğin manevrayla girersin.

Bide viraj performansı ;

Kimine göre ne kadar güvenli girip çıkabildiğin.

Kimine göre de ne kadar sürede girip çıkabildiğindir.

Önce buna cevap aranmalı...

Esp li leonla devamlı girdiğim viraja, aynı hızda focusla girdim arka savruldu ve bir daha o hızla o viraja girmiyorum.:) Focusda esp yok.:mad: Yalnız lastikleride sert.Bundan sonra alacağım araç asla esp siz olmayacak.

dediğim şekilde ayarlayın basınçları aradaki farkı anlarsınız..
velakin her aracın bi limiti vardır..biraz daha yüksek hızda aynı virajda yine kafadan, arkadan ya da 4 tekerden kayabilir araç..bu aracı kötülemez..F1 araçları için bile durum aynı..

girer.. :)
nasıl yine ABS sensörü kullanan ESP'nin yaptğını 1 adım ilersindeki brake steer sistemiyle..McLaren MP4-12C'de bu sistem var..kafadan kayarken içteki arka tekeri yavaşlatarak vs. yapar..yeni bi teknoloji de değil..yol otomobili için yeni..

yukardaki videonun 50.sn'de gösteriyo dediğim olayı..
ESP sadece arkadan kaymalarda müdahale etmez kafadan kayarken de aynı yöntemlerle kafayı olması gereken yere çeker..geçmişte kafadan kaymalarda ESP ve ESP'siz videolarını paylaşmıştım canlı örnek olarak..aynı araç aynı viraj olarak..

ESP aracı yavaşlatan yol tutuşu düşüren bir faktördür. sadece güvenlidir. ESP yol tutuş demek değildir.
Yani şunu demek istiyorumki bir araç ESP sistemini devreye sokmaya ne kadar az ihtiyaç duyarsa yol tutuşta o kadar başarılıdır.

ESP tamamen sigortadır, en azından trafikte gördüğümüz araçlar için , O bahsedilen kademeli esp falan 300-400.000 bin dolarlık araçlarda görebileceğimiz sistemdir bence.

Standart esp li bi araç hiç bir zaman vriajda performans sağlamaz. Çok profesyonelim diyorsanız virajda kapatırsınız esp yi , 0 hatayla çıkmaya çalışırsınız. ama yok ben kendime güvenmiyorum diyorsan açarsın esp'ni istediğin hatayla istediğin manevrayla girersin.

Bide viraj performansı ;

Kimine göre ne kadar güvenli girip çıkabildiğin.

Kimine göre de ne kadar sürede girip çıkabildiğindir.

Önce buna cevap aranmalı...

+1

simdi birsey yazicam ama olmiyicak :) viraj icinde sert fren koymak bence suruculuk degildir viraj a girerken hizini dusurursun viraj icinde surat kazanabilir we virajdan optimum suratle cikabilirsin esp ye de fazla guvenme warsa bu konuda o da seni kurtaramaz viraj icinde sert fren yapmaya dewam edersen fazla yasammassin yok saka geliyor galiba araba sizlere kendini yaktigin yetmez gibi birde sucu gunahi olmiyan insanlari tehlikeye atarsiniz ! :mad:

simdi birsey yazicam ama olmiyicak :) viraj icinde sert fren koymak bence suruculuk degildir viraj a girerken hizini dusurursun viraj icinde surat kazanabilir we virajdan optimum suratle cikabilirsin esp ye de fazla guvenme warsa bu konuda o da seni kurtaramaz viraj icinde sert fren yapmaya dewam edersen fazla yasammassin yok saka geliyor galiba araba sizlere kendini yaktigin yetmez gibi birde sucu gunahi olmiyan insanlari tehlikeye atarsiniz ! :mad:

+1

ha bir de su geldi aklima madem sert bir kardesimissin sert vitaj almak istiyorsun araca yapicaklarini soyliyim bir kere 55 60 yanak lastigi sokup aticaksin aractan 18 janti koyiucaksin 40 yanak lastikgi takicaksin we spor sispansiyona geciceksin bunlar sadece gorselleik katmaz araca yol tutusu fren mesafesi gibi + lar katar 225 taban minumum olcak aracta tutunmayi artiracaksin

Bigün sende acil bi işin olur da viraja girersen ve aniden biri çıkarsa önüne o zaman beni hatırlarsın:) Yani virajda keyfi fren yapmıyorum dostum:) şöförlüğümü de bilemiyorum artık gelde Konyaya gezdireyim seni sen karar ver:eek:key::)

Geri
Üst Alt