Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kriz Bitmeden / Fırsatlar

1-2 ay zarfında sağlam ve yüksek getirili yatırım aracı tavsiyesi olan varmı (birde altın daha çıkarmı ki?)

Nebi keşke var dyebilseydik ama bu kadar kısa sürede sana garanti verebilecek birinin olacağını sanmam. Eğer olsa zaten çalışmaya ne gerek var, para yoksa kredi çek 2 ay sonra eldeki karla devam et tarzı bişey bile olur...

Altın için neler diceksin Faruk abi..?bana kalırsa yaza doğru iyice coşucak gibi geliyor..en azından şimdi alınıp yaza 3-5 kar ile satılabilir düşüncesindeyim..sen nasıl düşünüyosun abi..?

güvenli buluyorum. şu anda çok yüksek gibi görünmesine rağmen enflasyonla arasındaki orantı ve dünya piyasalarında güvenilebilir bir para biriminin eksikliği bunu daha epeyce bi yukarı taşıyabilecek yapıya sahip gibi. dünya ekonomisinde en fazla yükselen devletlerden Brezilya ve Çin, bu yükselişi destekleyeceklerinin sinyallerini sürekli veriyorlar.

Yatırımı sadece tek basamakta yapmak hiç uygun değil bence, en iyisi farklı bir kaç yönden girmek gerek. Benim güncel durumda yaptığım 13 farklı firmadan sürekli alımla menkul kıymetler ve başka bir yönden altın hesabı olarak 14 farklı basamaktan ilerleme yönündeyim. tabiki hepsine eşit davrandığım söylenemez ama sıralamaya koyacak olursak altın bendeki hesaplara göre değer verdiğim ilk 5 arasında bulunuyor.

Faruk abi kısmetse bu hafta giriyorum borsaya. Merak ettiğim bir konu var. Haftalık veya anlık yatırımlar yapmak sence ne kadar doğru olur? Benimkisi biraz kısa yoldan hedefe ulaşmak gibi bir düşünce belki ama çok beklemek de sıkıcı geliyor. Bir de sizin mesleğiniz factoring mi acaba?

acele etmeden elindeki parayı bitirmeden seçtiğin portföydeki alt ve üst hareketleri iyice irdeleyip anlayıp ona göre harcaman faydana olacaktır. Şu Dubai davası biraz etkiler, alımlarda fırsatlar yaratabilir dikkatli ol. Hırsa kapılmadan ne kadar emin ve istikrarlı olursan o kadar mutlu olursun. Yatırımın süresi ne kadar uzun olursa o kadar risk düzeyin azalır. Kısa sürelerde al sat yapmaya kalkarsan eldeki parayı sıfırlaman bile mümkün.

Benim mesleğim Makina mühendisliği, aktif olarak 14 yıldır mesleğimde devam ediyorum. Şu anda endüstriyel tesis tasarımında aktifim. Parayı yatırım ve hobi amaçlı kullanıyorum, yani bu hisse işleri benim mesleğim değil.

acele etmeden elindeki parayı bitirmeden seçtiğin portföydeki alt ve üst hareketleri iyice irdeleyip anlayıp ona göre harcaman faydana olacaktır. Şu Dubai davası biraz etkiler, alımlarda fırsatlar yaratabilir dikkatli ol. Hırsa kapılmadan ne kadar emin ve istikrarlı olursan o kadar mutlu olursun. Yatırımın süresi ne kadar uzun olursa o kadar risk düzeyin azalır. Kısa sürelerde al sat yapmaya kalkarsan eldeki parayı sıfırlaman bile mümkün.

Benim mesleğim Makina mühendisliği, aktif olarak 14 yıldır mesleğimde devam ediyorum. Şu anda endüstriyel tesis tasarımında aktifim. Parayı yatırım ve hobi amaçlı kullanıyorum, yani bu hisse işleri benim mesleğim değil.

abi ben de mak. muh. okuyorum:)kısmetse ileride meslektaşın olucam:) ben aslında borsaya babamın yıllar once aldığı fakat sonrasında hiç ellemediği hisseleri değerlendirmek için giriyorum. Bu konuda senin verdiğin hırs da var tabiki. Uzun donemli yatırımlar senin de belirttiğin gibi daha sağlıklı gozukuyor. Peki kullandığın bir program var mı abi veya onerebileceğin? Bu forex matrix vs. programlar var biliyorsundur mutlaka. Ben okulda biraz borsa eğitimi aldım orada faydalı olduğundan vs bahsetmişlerdi fakat şimdi ben amatör bir kullanıcı olduğumdan bana faydası olur mu diye biraz tereddutteyim.? Bir de abi çok soru sordum ama yatırım şirketinin çok fazla bir önemi var mı? Mesela şu anda Oyak'ta gozukuyor işlemler.

Son bir soru endustriyel tesis tasarımı sektörü hangi konuları kapsıyor acaba?

cevaba sondan başlayım, şu anda çimento ve kömür sektörü elevatör ve çelik konstrüksiyonları yaptık, çelikhane soğutma kapasite arttırım bitirdiğimiz projelerden. Önümüzde petrol borulama ve dolum ihale hazırlıkları var, borulama layout ve p&id as - built projelerden kapasite arttırıma doğru gidecek bi proje olarak düşünülebilir.

Programlardan benim en sevdiğim ama sahip olmadığım Forex2000 daha sağlıklı gibi. Orada firmanın güncel durumu, işlem hacmini alınan ve satılanları anında görebiliyorsun. Sadece o ekrandan günlük olarak hangi hissenin alınabilir yada satılabilir olduğunu görebilmen mümkün. Şifre ile denizbank üzerinden alınabiliyor bildiğim kadarı ile. Bu programı al satçılar çok iyi takip eder ama ben alsatçı değilim. Temettü yada bölünme, ben paraya değil direk lota oynama taraftarıyım, para zaten arkasından geliyor.

Güvenli firmalarda ne kadar uzun süre beklersen ve ne kadar doğurganlığı çok olan firmalara oynarsan o kadar fazla lota ulaşırsın. Benim bildiğim en fazla doğurgan kağıt çimsa ama bu aralar normal değerlerde. Portföyümde acelesi olmadan arttırılmayı bekleyenlerde çimsa da var. Tememttü yada kar payı yada bölünmelerden karı alıp satma yönünde gidersen bu işten hiç bir şey anlayamazsın. doğrusu sürekli lot arttıracak bu fırsatları değerlendirmen.

Teşekkür ederim abi cevabın için. Siz bu sistemleri tasarlarken Unigraphics veya Catya kullanıyorsunuzdur heralde. Ben ileride daha çok otomotiv sektoru ve yedek parça üzerine yoğunlaşırım diye düşünüyordum fakat tabi sayenizde farklı sektör dalları da öğrenmiş oldum.:) Sizin konularınızı da biraz araştırayım.

Bankaların şifreyle bu programı verdiğinden haberim yoktu. Ama şifreyi veren heralde işlemleri kendi bankası uzerinden yaptırmak isteyecektir. İncelemekte fayda var tabiki.
Ani al satlarla ben de bu işi pek çevirebileceğimi düşünmüyorum:) şu anda elimde Tupraş var uzun zaman once alınmış. Bir kaç sağlam firma bulup çimsa gibi onlara pay etmek daha doğru olur düşüncesindeyim. Sizce de doğru olur mu?

ben Işıkları burdan yazdığımda geçen haftalarda 1,20li değerlerdeydi. bu hafta içi seansta hiç bakamadım ama akşam eve gelip değerleri görünce çok keyif alıyorum bundan. bugün borsa düşmüş ama bizim mal yine en çok yükselenler listesinde 3.lüğe yerleşmiş.

Kaptan, sakın satma abicim. Bu malı 3 yıl kadar tut şayet bölünür ve temettü verecek olursa düşündüğümüz raamlara geldiğinde senin evini bu alacak paşam. Bu fırsatı kaçırmayın arkadaşlar.

Geri
Üst Alt