Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Dizel & Benzinli

3000-3500 devir çevirmektense , Performanssız yüksek devir çevirmeyi tercih ederim ;) haz meselesi...

1.4 TSI Leon'un dizelden pek farkı yok aslında bu konuda.
Dizeller 4 bin devirde kesiliyo Leon 5 bin de. Ne farkı var :)
Maksat devir çevirmekse alın bi 1.6 VTI, hem performans hem 10 bin devir :)

1.4 tsı leon'un dizelden pek farkı yok aslında bu konuda.
Dizeller 4 bin devirde kesiliyo leon 5 bin de. Ne farkı var :)
maksat devir çevirmekse alın bi 1.6 vtı, hem performans hem 10 bin devir :)

yeni bi konu daha açalım vtec mi etech mi???

ıkısının farklı seyler oldugunu hepımız bılyoruz bende bılyorum serhan ıkısının de yuksek gucte olanlarını kullandıgımı soylemeye calıstım,gorkem konu acmıs hangısı sıze daha zevkı gelıyor demıs bende hangısının daha zevklı geldıgını yazıyorum.Ayrıca 1.8 t lerın o guclere zorlanmadan cıktıgını belırtım motor alt yapısı sayesınde.210bg dedıgım dızel ıse 1.9 tdı cupra kı o motor ekonomık oldugu kadar da artık performans adına yapılmıs b motor.V10 tdı al egsoz sesı dınle dıyosun ısler o raddeye varcaksa zaten onun da sesını bastırcak benzınlı mevcut:) ıkı motor secenegının farklı olcagını bana soylıcegıne gorkeme soyle o zaman :)

can dizelin sesi her zaman için çok daha ekzotik ve yumuşaktır. benzinlide mevcut biliyorum. v12 amgler - v10 m5ler m6lar - v8 corvetteler- v8 escalade bunların hepsinin sesi şahanedir. benim demek istediğim bu şahanelikler artık dizellerde mevcut. oldukça guçlu olmalarının yanında bi okadarda ekonomikler. söylememe gerek varmı bilmiyorum ama v8 escalade ile v10 tdı touareg arasında ki ses ve ekonomi farkınıda göz onunde buludurmak lazım.:D

1.4 TSI Leon'un dizelden pek farkı yok aslında bu konuda.
Dizeller 4 bin devirde kesiliyo Leon 5 bin de. Ne farkı var :)
Maksat devir çevirmekse alın bi 1.6 VTI, hem performans hem 10 bin devir :)

iişte o noktada benzinlinin avantajı dizelin dez avantajı ortaya çıkar. o yuzden dedim ya ikiside farklı amaçlar için oluşturulmuş mekanıkler. hani ilk okulda matematikte derler ya elma ile armutu bir tutma diye o hesap oluyor. :D

Daha önce 2.0 araba kullandınız mı? Bu nası bi bakış açısı anlayamadım açıkçası..

Dizelin bu devirde avantajı çok Alp. Hele hele zaten TSI/TFSI gibi bir motorla tam kıyaslanacak motor, dizel motorlar.
Her zaman söylerim. Gidipte bi benzinli - benzinli+turbo araca binilecekse, dizel gibi eğrisi olmayacak o arabanın. Onun yerine gider dizele binerim. Hem aşşağı yukarı aynı gider, hem yarısı yakarım.

Yapılır. Emre'nin arabasında gaza basarken anlık tüketim 12lt'nin üzerine pek çıkmıyo. 240hp için yeterli bi anlık tüketim değeri ne dersin Alp :) ?

Dizel gibi eğirisi yok TFSI ların. B.k atcak yer arama :)

Daha önce 2.0 araba kullandınız mı? Bu nası bi bakış açısı anlayamadım açıkçası..

evet bir çok benzinli ve dizel motor kullandım.

bmw 318i- bmw 520 i ( 2 kasasıda ) - bmw 525 i (2003 34 ad 266 ) - bmw 520d ( 34 bb 6733 )- bmw 530d ( 34 fm 015) ( bu arabadan aldığım tadı hiçbir arabada bulamadım ) - x5 3.0d ( 34 bg 6865) - x6 3.5 sd ( gumruk sahasında )- 730 d komsumuzun arabası - 740 d ( kosifler oto ) ( baştan 6 tanesi babamın ve benim çok sık kullandığımız ve 1er sene arayla alıp kullanıp sattığımız araba)
mercedes benz c200 komp. - ml 320 cdı - gl350 cdı - e 250 cgı

range rover 4.6 hse - 3.6 td v8 - freelander.

2.0 tfsı octavia rs - 34 rs 191

2.0 tdı leon - altea ( eski ortağımızın arkadaşının arabsı polar mavi)

2.0 tdı - skoda superb ( skoda turkiyenin test arabası )

2.0 tfsı cupra kimindi hatırlayamadım.

3.0 audi a6 - a8 - q7(34lkr87

volvo xc90 2.5 d - volvo s80 t ( 34 bbd 48 eniştemin arabası)

chevrolet cruze - chevrolet captiva

opel inginia 1.6 turbo opel gedizlerin test aracı - 2.0 cdti cosmo kendi arabamız

daha bi dunya var yazmaya kalkarsam ohoy beni siteden kovalarlar.

anlaşılan o ki güçlü bir dizel hiç kullanmamışsın yoksa bunları söylemen çok kolay olmazdı...:eek:key:

kesinlikle guçlu bir alet kullanmamış. 6.0 w12 tdı audi q7 kullananız varmı içinizde bilmiyorum ama ben çok kısa bi yerde de olsa kullanmanın verdiği keyif anlatılamaz.( nakliyeci olmanın vermiş olduğu avantajlar. bir iki bayii grey markt araçları bizim kullandığımız roro gemileri ile getiriyor.

Arkadaşlar periyodikbakımda dizelin parçası pahalı diye bişey yok buna emin olun 105.000km dizelde periyodik bakımların 225tl tutuyodu en son bu pahalı mı? ve hiçbişey değişmedim fren balataları ve disklerde benzinliyle aynı para nesi pahalı??? dizel var dizel var 1.3cdtılarla büyük hacimli alman dizelleri karıştırmayın........

bizim bmw x5 3.0 d in bakımı bostancı star2 serviste 650 lira tutmuştu. yapılanlar ise arka amortisorler,diskler,balatalar,hava-mazot polen filtreleri-yağ-yağ filtresi-rot balans- elektronik check. hepsi işçilik dahil 650tl. kosiflerde 2400€ dediler sırf iki amortisor 1200€du. bunlara artı kdv-işçilik eklenecekti.

uzun zamandır bu kadar güzel tartışma okumamıştım arkadaşlar yorum yapan herkese teşekkürler.

bence bu sorunun cevabı kullanıcıdan kullanıcıya değişir. Kime göre hangi motor daha uygun bir soru bence.
Örneğin kendimden yola çıkarsam, ben tsi dan çok memnunum. Bana göre performans olarak yeterli hatta fazla bile. Çünkü hiçbir zaman performans arayan bir insan değilim. Uzun zamandır şunu farkettim açık yolda bile 130 u geçmiyorum, resmen alışkanlık olmuş, yavaş ve sakin kullanıyorum. Kimi zamanlarda ise sadece ara hızlanmaları yada 5ten 3 atıp ivemelenmeleri hissetmek için kısa süreki keyifler yaşıyorum ama sonrasında yine sakin kullanıyorum. TSI şu bağlamda benim tüm isteklerimi karşılıyor: "Gerektiği zaman yeterli gücü alıyorum arabamdan". Yokuşta yığılmıyorum, sollamada aracı istediğim gibi ivmelendirebiliyorum, gerekirse de yardırabiliyorum :)

Bunları dizelle yapamazsın diyenlere ve özellikle Alp' in başka ne gibi artıları var dizellerin ekonomisinden farklı sorusuna cevaben, Golf TDI Leon' la yaptığım tüm şeyleri neredeyse yapabiliyor. ivmelenmesi tsi kadar olmasa da bence çok çok yeterli bir seviyede ( eğer yarışmıyorsanız), torku gerçekten çok yeterli 7. visteste araba öğürmeden yada vites değiştirmeye ihtiyaç duymadan halici tırmanıyorum. Hatta geçen gün 70-150 kilometre hızlarda nasıl bir performans sergileyecek diye denedim, benim standartlarımda ve kullanım alışkanlıklarıma göre geçerli not aldı.

yine Alp' e cevaben :) benim kullanım alışkanlıklarımda bence dizel benzinli kadar keyifli bir motor. hele ki daha yüksek hacimli bir dizel motor olursa TSI için saydığım keyiflerin daha fazlasını da yaşayabilirsiniz. çok yol yapmayan biri olarak ( günde 30-40km yaparım) ben bile dizele geçmeyi düşünüyorum.

herşey bir yana yakıt ibresine bakmadan gezmenin keyfi bir yana :D

iişte o noktada benzinlinin avantajı dizelin dez avantajı ortaya çıkar. o yuzden dedim ya ikiside farklı amaçlar için oluşturulmuş mekanıkler. hani ilk okulda matematikte derler ya elma ile armutu bir tutma diye o hesap oluyor. :D

Ben elma ile armutu karıştırmıyorum yalnız, karşılaştırıyorum :) Konu da bu amaçla açılmış zaten. İkisi çok farklı.

Dizel gibi eğirisi yok TFSI ların. B.k atcak yer arama :)

Hıı yok :)

evet bir çok benzinli ve dizel motor kullandım.

O zaman size tek bişey söyleyim siz gerekli çıkarımı yapın :)
Aracım stok. Arabamı herhangi bir 2.0 dizel stok araba geçsin benzin döker yakarım :) Bu güne kadar da hepsini farkla geçtim. Bir kere hiçbir zaman bir dizel motor, aynı güçteki benzinli turbo motordan daha performanslı olamaz. Dizelin tork ve güç eğrileri buna izin vermiyo malesef.
bizim bmw x5 3.0 d in bakımı bostancı star2 serviste 650 lira tutmuştu. yapılanlar ise arka amortisorler,diskler,balatalar,hava-mazot polen filtreleri-yağ-yağ filtresi-rot balans- elektronik check. hepsi işçilik dahil 650tl. kosiflerde 2400€ dediler sırf iki amortisor 1200€du. bunlara artı kdv-işçilik eklenecekti.
Benzinlisinin ne kadarmış bakım ücreti onu sordunuz mu?

Geri
Üst Alt