Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

CVT Şanzıman Düşünenler Dikkat!..

eweeeeett uzun yıllar cvt kullanmış biri olarak tecrübelerimi paylaşayım.
1. bugüne kadar üretilmiş gelmiş geçmiş en konforlu şanzıman
2. kullanımı son derece zevkli ve ekonomik.
ancak malesef özellikle ülkemin vurdum duymaz ve bilinçsiz eğitimsiz servisleri yüzünden bu şanzıman sorunlu ilan edildi. ancak hala mercedes ve audi yeni model araçlarında bu şanzımanı kullanıyor. kullanımda kesinlikle dikkat edilmesi gereken aracın ısıtılması. özellikle soğuk havalarda ısıtılmadan gerçekleştirilen kullanımlarda silkeleme söz konusu. ancak bir diğer husus yağ değişimi. o 22.500km de yağ değişecek diyen marka ve servis uçmuş.
bu araçların şanzıman yağ değişimi 100.000km arkadaşlar. yağ ile birlikte kesinlikle filtrenin değişmesi gerekiyor. evet filtre şanzımanın içerisinde ama değişimi son derece basit. motor karteri benzeri bir kartesin sökülmesiyle ulaşılıyor ve abartılı bir işlem değil. gelelim yıkama konusuna. bu işlemin yağla yapılmasıda sonderece saçma. çünki yıkama işlemi şanzıman kartesi söküldüğünde alttan sadece su evet bildiğimiz su ile yapılmalıdır. kesinlikle başka kimyasal kullanılmaz. yıkama işleminden sonra kuru hava ile mevcut nem uzaklaştırılır. filtre değişir ve karter kapatılır. can alıcı nokta burada başlar. muhakkak cvt yağı konulmalıdır. muhadili sadece esso ezl 799 ancak dedariki oldukça zor bir yağ. gelelim yağım özelliğine. yağ yoğun miktarda bakır içerir. sebebi ise mevcut şanzımanların aksine bu şanzımanda dişli grupları yerine tamamen kayış kasnak sistemi kullanılır. vites değişimleri giriş ve çıkış kasnaklarının çaplarının değişmesi ile sağlanır. sonsuz vites oranına sahiptir. yağın görevi burada kasnaklar ile çelikten yapılmış kayış arasındaki kaymayı engellemek aynı zamanda iki sert metal arasında yumuşak bir tampon oluşturarak aşınmayı minimize etmektir. işte yağın içerisindeki bakır tanecikleri zamanla bu ezilme ve sürtünmeden dolayıbu tanecikler ufalanıp görevini yapamaz hale gelir.
işte bahsettiğim problem burada başlar. malesef bu sistemi tanımayan servis usta her kimse cvt yağı yok diye atf yi dayar millete sonrada şanzımanı kucaklatır. şahsen 200.000km civarı bir rover 216cvt kullanmış ve aynı zamanda revizyon işlemi yaptırmış biri olarak cvt nin kalite ve lüksünü hala aradığımı söyleyebilirim. konu hakkında detaylı bilgi isteyen her arkadaşıma yardımci olurum.

Cvt ve Vw çok ilginççç.....Güzelim memlektinde şanzımanın içerisine motor yagı koyan yurdum ustaları mevcut.....

abi şu anda araçta yedek yağ... internette aradım satışı bırak bir örneği bile yok... etiketinde honda yazıyordu... detayları yarın yazarım abi sadece özelde bildiririm yazdığımı...

Hondanında olsa sonucta bu yagı bır yac uretıcısı yapıyor ve buyuk ıhtımal exxonmobıl olabılır.

• Beğen
Reaksiyonlar: kfy
esso ezl 799 Beykoz/İst.fabrikasında mevcut Fransa'da Mobil fabr üretilir.Fakat sadece 208Lt.olarak var ve perakende satışı yoktur

Mercedes ve Audi nin hangi modelinde cvt var?
Cvt şanzıman Zf firmasının bir yüz karası, teknik olarak her diesel motorun bu şanzıman ile çıkması lazım, ama gündelik kullanımda çok insanın başını yaktı, örneğin ford 1.6 tdci da ki otomatik te cvt idi, artık böyle bir modeli üretmiyorlar.

Mercedes ve Audi nin hangi modelinde cvt var?
Cvt şanzıman Zf firmasının bir yüz karası, teknik olarak her diesel motorun bu şanzıman ile çıkması lazım, ama gündelik kullanımda çok insanın başını yaktı, örneğin ford 1.6 tdci da ki otomatik te cvt idi, artık böyle bir modeli üretmiyorlar.

Mercedes üretmedi diye biliyorum ancak Audi'de multitronik şanzıman oluyor

arkadaşlar ben de bir sure 2002 model nissan primera 2.0 cvt kullandım araç pert ten toplanma imiş sonradan ogrendik bir cok defa calışmadı ama sorunu hep aynıydı arabayı toplayan usta bujilere elektrik dağıtan bir parcanın yenisini almak yerine eski parçayı lehimle silikonla tutturmaya calışmış ama içerdeki lehim kopmuş ustunu de silikonla kapladıgı için baya bir sure sorunu bulamadılar
araç kullandığım sure boyunca şanzımanla alakalı hiçbir sorun vermedi hatta kaput altında diğer bir arkadaşın dediği gibi her bakımda şanzıman yağını kontrol edin 100bin km de bir (belki 150k da olabilir tam hatırlamıyorum) şanzıman yagını cvt yağı ile değiştirin diyordu,
cvt çok konforlu bir şanzıman yakıtı da hiç artırmıyor hatta gaza yumuşak davranırsanız daha az bile yakıyor ama bizim arabadan herhalde gazı koklediğimizde vites dusurmekte bayagı gecikiyordu bir de P den D ye ilk harekette araba ileri gitmek istiyordu başka da olumsuz bir yönune rastlamadım bu 22000 km de yag değiştirme olayı herhalde sadece honda da var toyota yaris de de cvt kullanıyor bir de ona bakmak lazım

Abi otomatik değilmi işte, ha dsg ha cvt hepsi aynı dünya kadar derdi var en iyisinin köküne kibrit suyu

Abi otomatik değilmi işte, ha dsg ha cvt hepsi aynı dünya kadar derdi var en iyisinin köküne kibrit suyu

Olurmu öyle şey DSG bu güne kadar yapılmış en iyi şanzıman bence gerçi BMWnin son dönemde şıkarttığı ZF8 otomatik şanzıman bence süper Ha hiç hondam olmadı kullanmakda nasip olmadı bi arkadaşın vTECH i vardı oda otomatikdi ama memnundu ondan bi sıkıntısını duymadım lakin bir CVTnin yağı 22 binde değişiyor diye tüm otomatikleri çöpe atmak olmaz zira manuel vitesten daha ekonomik ve kullanışlı otomatik şanzımanlar var günümüzde arabaların üzerinde.. :eek:key:

Geri
Üst Alt