Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

CVT Şanzıman Düşünenler Dikkat!..

Anarchist

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ablamın aracındaki titremelerden bahsetmiştim.Üzerinde biraz araştırma yaptım hem sanalda hemde gerçekte. Ve sonuçlar ürkütücü.
CVT şanzımanlı araçlarda mesela honda jazzda kullanım klavuzunda şu yazıyor 22,500'de şanzıman filtresi ve yağı değiştirilmelidir. Yağı kesinlikle orjinal honda kullanının bunun bir muadili yok eğer bulamazsanız dextron 3 kullanın diyor ve en kısa zamanda yine honda cvt yağını mutlaka koyun. honda şanzıman yağının 4 litresi 120 tl... ve şanzımana yıkama yaparak doldurun diyor buda demek oluyorki 4 lt de çöpe yani her 22.500 de sadece 240 tl sadece yağ parası verilecek.
esas bomba olansa 22,500'de değişmesinin gerektiği söylenen filtrenin şanzımanın içinde olması :) yani şanzıman açılacak filtre değiştirilecek...

internetteki kullanıcılar dextron 3 falan denediklerini ve kesinlikle sorun yaşadıklarını kesinlikle honda orjinal yağı kullanılmasını söylüyor.
bu gün servise gittim bilgi aldım evt titreme yağ değişmesi gerektiğinden yapar yıkama yapıcaz dedi. 80 tl işçilik istedi. ustama gittim biraz sanayide kurt ustalara danıştık yağcılara danıştık. ve yıkamann saçma olduğu kanaatine vardık.yağcılar yağ konusunu onayladılar kesinlikle tutmuyor o çok özel bir yağ dediler... gittim yağı aldım ve yıkama yapmak için 2 bidon aldım 240'ı bayıldım. ustayla biraz düşündükten sonra şöyle bişey yapmaya karar verdik. servis yıkama işini yeni yağı koyup bir süre çalıştırıp viteslerle oynayıp yeni yağı boşaltıp tekrar koyuyor.bizde böyle yapmaktansa yeni yağ ile 1000-2000 km yapıp değiştirmenin daha mantıklı olduğunu düşündük...(filtreyi falan daha iyi temizlemesi açısından) sonuç olarak yağı değiştirdik bu gün ve malsf titreme geçmedi... belki ilerki günlerde geçer diye düşünüyorum yağ iyice bi alıştıktan sonra...

şimdi gelelim güzel örneğimize. bu yağ değişmez ise ne olur :)

ingilterede çok fazla km'si olmayan bir cvt kullanıcısı yağnı değiştirmiyor ve şanzımanı kucağına alıyor. servise gidiyor ve 18000 tl gibi bir rakam istiyorlar şanzımanın değiştirilmesi için.ancak adamın aracı 16000 tl değerinde :) hondaya yazıyor sorunu cvp süper; evet böyle bir sorunun varlığından haberimiz var, ancak aracınız garanti dışı olduğundan yapabileceğimiz bişey yok :)

uzun ama belki birilerine faydası olur herkese keyifli forumlar arkadaşlar....

Gerçekten güzel paylaşım en azından CVT araç düşünen varsa bi fikir olur teşekkürler paylaşım için :eek:key:

tarık bu yağın etiketini veya tam açılımını yazarmısın

abi şu anda araçta yedek yağ... internette aradım satışı bırak bir örneği bile yok... etiketinde honda yazıyordu... detayları yarın yazarım abi sadece özelde bildiririm yazdığımı...

2010 1.4 V.TEC hb honda civic var abime i-shift şanzuman sıfır alındı araç 20.000 km.de bütün akımları serviste yapıldı ocak ayında şanzumanla ilgili büyük bir sıkıntımız oldu ve araç garanti dahilinde komple vites koluna varana kadar garantiden değiştirildi ve hiç ikiletilmedi. bir kere yol yardım servise götürdü 10 günsonra komple yenilenmiş bir şekilde honda efe ankaradan teslim alındı... böyle bir olay üzücü bilgilenditrmeler için teşekkürler...

hiçbir zaman otomatik arabayı sevmedim sanırım sevmeyeceğimde :)

Geri
Üst Alt