Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Araç Alım-Satımına Cezalı Vergi

Bugün enişteme sorup net öğrendim. Yılda 3 araba değiştirince sıkıntı çıkmıyormuş. Öte yandan adamlar senin kim olduğuna, ne iş yaptığına, gelir durumuna vs. bakıyorlar dedi. Atıyorum ben, bu yaşımda hala öğrenci olarak?!, 3 arabadan fazlasını değiştirdiğimde sıkıntı yaşama ihtimalim çok çok düşük. Ama diğer yandan, ben bu okulu bitirip de mühendis olduğumda istediğim gibi araba değiştirmeye kalksam, değiştirdiğim arabaların fiyatları birbirine yakın dahi olsa tepeme biniyorlar.

Böyle de saçmasapan bir uygulama..

Bugün enişteme sorup net öğrendim. Yılda 3 araba değiştirince sıkıntı çıkmıyormuş. Öte yandan adamlar senin kim olduğuna, ne iş yaptığına, gelir durumuna vs. bakıyorlar dedi. Atıyorum ben, bu yaşımda hala öğrenci olarak?!, 3 arabadan fazlasını değiştirdiğimde sıkıntı yaşama ihtimalim çok çok düşük. Ama diğer yandan, ben bu okulu bitirip de mühendis olduğumda istediğim gibi araba değiştirmeye kalksam, değiştirdiğim arabaların fiyatları birbirine yakın dahi olsa tepeme biniyorlar.

Böyle de saçmasapan bir uygulama..
yılda 3 araba sıkıntı çıkarmıyor. eminsin değilmi kardeşim

Ahmet hocam, DOD örneğini verdiğiniz için DOD' a devam diyorum; piyasada al-sat yapan insanlar genelde zar zor araba düşürüp üzerinden en fazla 1.000 TL kazanacak insanlardır. Ki bu insanlar zaten 3-5 arabayı aynı anda alıp satacak kadar durumları olsa hemen iş yeri açacak düşüncede... Bir de DOD' a bakalım... 0 km. DOĞUŞ OTOMOTİV destekli araçlardan almak isteyenin aracını ilk verdiği yer orası... Aldıkları rakamlar ile verdikleri rakamlar arasındaki uçurumu da tanıdığım DOD' cular sayesinde biliyorum. Hani şu basit al sat yapanların "maksimum" kaldırdığı para var ya, onlar onu "minimum" bile saymıyor... DOD websitesinde aracınıza ekspertiz yaptırıp size ilk verdikleri aralıklı fiyat ile kendi sattıkları araçlar arasında bile çok fark var. Mesela elimizde olan polo için yapayım size;

• Araç Bilgileri
  • Araç TanımıVOLKSWAGEN POLO 1.4 TDI 70 HP TRENDLINE ABS
  • Model Yılı2009
    Kilometre65.000
  • DOD Ekspertiz Öncesi Tahmini Fiyat : 25.000,00 TL - 27.800 TL

Bunun üzerine araca hiçbir şey yazmadım, yani aracın kaporta yönüyle sorunsuz, ekstra hiç birşeyinin olmadığını belirtmiş oldum. Sonuç:
  • Sanal Ekspertiz Sonucu
  • Ekspertiz Sonucu Fiyat26.460 TL
  • Araç Bilgileri
  • Araç TanımıVOLKSWAGEN POLO 1.4 TDI 70 HP TRENDLINE ABS
  • Model Yılı2009
    Kilometre65.000
  • Tarih25.01.2012-12:37

Şimdi kendi ilanlarında bulunan VE SİRKET ARACI OLMAYAN bir polo' nun fiyatı... Bunun km' sine bakın;

VOLKSWAGEN POLO 1.4 TDI 7... 2009ManuelDizel91.45027.550 TLYÜNCÜLER

VOLKSWAGEN POLO 1.4 TDI 7...
(Opsiyonlu)
2009ManuelDizel48.38729.600 TLDOD OUTLET ŞEKERPINAR

VOLKSWAGEN POLO 1.4 TDI 7... 2009ManuelDizel90.60428.000 TLESKİHİSAR
VOLKSWAGEN POLO 1.4 TDI 7... 2009ManuelDizel101.07028.200 TLKOÇASLAN

ALTUR DOD' da kıyamet gibi şirket aracı var, ne hikmetse hepsi 70k ile 120 k arası... O yüzden onları katmadım bu kıyasa...

Ha bu DOD örneğiydi, bir galericinin 26.000 TL' den acil olduğu için 24.600 TL' ye indiğim Avensis' e "22' ye tamamsan geliyom" demesi de onların nasıl para kazandıklarını gösteriyor...

Bu örneklerimi yanlış anlamayın lütfen, DOD' da, galericiler de bu işin ekmeğini yiyorlar... Araçları onlara veren de razı alan da razı, bana bi halt düşmez.
Ama kalkıp da sırf 3-5 tane araba alıp satıyor diye 5 bin tl - 13 bin tl gibi ceza vermek asıl haksızlıktır...

1. dod un sattigi tum arabalar kendi takasa aldigi arabalar degil. nitekim ben bile aracimi birakip dusuk bir ucretle satisa birakmistim ve kafama gore fiyat yazmistim.
2. Adamlar en nihayetinde objektif ne seffaf bir sekilde ticaret yapiyrlar. eger ticaret yapiyor diye elestireceksek mahalle bakkallarini bile elestirmek gerek.

1. dod un sattigi tum arabalar kendi takasa aldigi arabalar degil. nitekim ben bile aracimi birakip dusuk bir ucretle satisa birakmistim ve kafama gore fiyat yazmistim.
2. Adamlar en nihayetinde objektif ne seffaf bir sekilde ticaret yapiyrlar. eger ticaret yapiyor diye elestireceksek mahalle bakkallarini bile elestirmek gerek.

Kardeşim yazının tamamını okusaydın keşke... Ben o yazıda onların yaptığı ticareti eleştirmiyorum dikkat edersen alan razı satan razı diyorum. Ama kalkıp da yılda 3-4 araba alıp satan insanlarla bu sektörden bu şekil para kaldıran firmaları bir tutup yüksek meblağlarda ceza kesmek haksızlıktır diyorum. Hele ki bu insanları "hiç bir iş yapamayan, bari bu şekilde para kazanayım diyen" diye nitelendirmek hiç hoş değil...

Geri
Üst Alt