Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

95 Oktan vs. 97 Oktan

Evet bu konuyu bende merak ediyordum açılması isabet olmus Varol abi :)

Full istasyonlarinda 97 ve 95 aynı fiyatla satiliyor.Almişken neden 97 almayayim demiştim ondan almiştim.sonra da nolur nolmaz alismasin makine diye vazgecmistim. simdi 95 kullanıyorum ama motor sanki daha fazla titreşim yapiyor rolantide dururken. vuruntu budur heralde diye dusunuyorum. Tekrar 97 ye donmeyi de dusunuyorum. uzun süre bu 97 veya 95 den birini kullanıp da digerine gecis yapilirsa bir sorun olurmu arkadaslar?

Ayrıca ekonomi açısından 97 oktani motor daha cok harcar veya daha az harcar diye bir yorum yapilabilir mi?

duzgun kullanımda ekonomı yaparsın cunku yukarda yazılanları gozden gecırırsen en ıyı zamanlamada en ıyı sekılde kullanıldıgı ıcın 97 oktan buna karsılık performans kaybın olmuyor,95 oktan da erken yanmadan dolayı sen yaktıgın kadar performanslı olmuyorsun ama 97 de yanma en ıyı zamnda oldugunda sakın kullanımlarda da motor yakıtı en ıyı sekılde kullanıcak bu sekılde az yakmanda soz konusu olcak

Kulaktan dolma bilgiyle yorum yapanlar ateşleme avansı nedir, sıkıştırma oranı nedir, dinamik sıkıştırma nedir, oktan nedir, yanma gecikmesi nedir, stokiyometrik yanma verimi nedir, bunlara bi göz atsın derim.. 2011'deyiz, elalem aya turistik gezi düzenliyor, bu bilgilere ulaşmak zor değil..

TSİ ların depo kapağında der ki min 95.bu da buradaki 97 ye filan denk gelir ,buranın 95 i diye satılan 93 tü sanırım tam bilmiyorum.ve o depo kapağının en üstünde der ki 98 ron.bu da 100 oktana tekabül eder.serviste hep 95 derler ben hep 97 koydum hatta bazen oktan arttırıcı koydum üzerine.

TSİ ların depo kapağında der ki min 95.bu da buradaki 97 ye filan denk gelir ,buranın 95 i diye satılan 93 tü sanırım tam bilmiyorum.ve o depo kapağının en üstünde der ki 98 ron.bu da 100 oktana tekabül eder.serviste hep 95 derler ben hep 97 koydum hatta bazen oktan arttırıcı koydum üzerine.

Buranın 95'i 93 97'si 95 oktan diye bişey yok. 100km nasıl dünyanın her yerinde aynı mesafeyi belirtiyosa, oktan da her yerde aynıdır (aynı standartlarda olduğu sürece).

Bütün yetkili servisler hala bana 95 kullan diyorlar ya adamlara anlatamadım gitti...

dun Shell den 97 oktan ile full ledim.su an arac rolantide daha sessiz calisiyor.yakit tuketimi 100 km de 0.2 lt dustu ama bu garanti degil sans eseri olabilir.

95 kullanıyordum sürekli ben bugün soğuk çalıştırmada gerçi benzinde dipteydi otomatik jikleden düştükten sonra motorda çok hafif sarsıntı ve dengesizlik hissettim avans vurma bu oluyor galiba 1 2 saniye sürdü hemen düzeldi korktum hemen 97 aldım bakalım neler olucak şimdi gerçi benzinin diplerde olmasından dolayıda olmuş olabilir tam bilemiyorum...

97 den sonra yazarsın yıne deneyımını arabayı ıyıce dınledıkten sonra.

Geri
Üst Alt