Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

95 Oktan vs. 97 Oktan

Oktan, bilinenin aksine daha yanıcı benzin demek değildir. Tam tersi, yanmadan önce daha fazla kontrol edilebilir. Bunun avantajı, en ideal yanma koşullarına en yakın koşulları sağlayana kadar benzinin yanmamasını sağlamaktır.
Araç, yüksek oktan benzini desteklediği sürece (katolog veya depo kapağı, kapı eşiği, vb. gibi yerlerde yazar) yüksek oktan benzin daha iyi performans sağlar. Ancak her tip araç bundan verimli şekilde artış sağlayamaz.
Mesela günlük kullanımda konfor ve ekonomi için dizayn edilmiş bir araçta yüksek oktan yakıtın yararını göremezsiniz. Örnek: Seat Leon 1.6 8V
Biraz daha performansa yönelik dizayn edilmiş ekonomi de sağlamak amacıyla dizayn edilmiş araçlarda azda olsa güç artışı sağlanabilir. Örnek: Seat Leon 1.4 TSI, 2.0 TFSI (185hp)
Saf performans için üretilmiş araçlarda çok daha fazla güç artışı sağlanabilir. Örnek: Seat Leon Cupra R
Ayrıca araca yüklenen yazılım sayesinde de, istenilen oktana göre ayarlamak mümkündür. Bu şekilde her tür motordan, o oktandaki yakıtla alınabilecek optimum güç elde edilmiş olur.
Aracın desteklemediği oktandaki yakıtı kullanmak motorun vuruntu yapmasına neden olur (avans vurma). Bunun sebebi, aracın programlandığı ateşleme zamanından daha farklı bi zamanda yanan yakıttır.

+1

Benim kapakta 95 yazıyor aldığımda da sordum 97 koymayın gereksiz yere performans artmaz uzun vade de zararlarıda olabilir demişlerdi (Doğuş oto Esenyurt)

Ayrıca bu avans vurmayı nasıl anlayabilirz tam olarak geçen başka bir konuda daha 95le avans vurulduğunu okumuştum...

Ayrıca bu avans vurmayı nasıl anlayabilirz tam olarak geçen başka bir konuda daha 95le avans vurulduğunu okumuştum...
Motorun çalışmasında bi abukluk hissedersin. Yani bunun kesin bi tanımı yok. Zaten yeni araçların çoğunda vuruntu sensörü var bildiğim kadarıyla. Aksi bi durumda arızaya geçiyo otomatik olarak.

Bi soruda ben sorayım öyleyse , 102 oktan benzin buldum , 1.4 tsi 125 hp ye zararı ne olur yararı ne olur ?

Edit : Ve uzun süre 95 oktan kullandım , servis zamanınında gelmesiyle beraber , araç 2000 devirde sekerek hızlanıyordu . 97 den şaşmıyorum , düzeldi...

Bi soruda ben sorayım öyleyse , 102 oktan benzin buldum , 1.4 tsi 125 hp ye zararı ne olur yararı ne olur ?

Edit : Ve uzun süre 95 oktan kullandım , servis zamanınında gelmesiyle beraber , araç 2000 devirde sekerek hızlanıyordu . 97 den şaşmıyorum , düzeldi...
Yararı olmaz zararı olur. O yakıt için özel ayar yapılması lazım araca.

ilginç nerde buldun?? kaça litresi

Ne gibi bi zararı olur mesela ? yakıt için ayar yapılacaksa , 97' e döndüğümde bu kez de 97 zararlı olur , ortası yokmudur acep :confused:

Vuruntu yapar, uzun vadede motoru kırabilir.
Güzel bi yazılım ve 97 oktan yakıt almak en mantıklısı bence. Genelde bu tür yakıtlar sadece yarış için kullanılan araçlarda, sadece yarış esnasında tercih ediliyo.

102 oktan yazılımsız b araba ıcın gereksız ve yuksek.102 oktana gore yazılım yapıldıgı takdırde 97 kullanırsan da bu sefer araba avans vurmaya baslar.97 den sasma sen aynı sekılde kullan.

Ya benim şimdi 95 mi 97 mi kullanmam gerekiyor anlayamadım kapakta 95 yazıyor alırkende 95 dediler 97 koysam ne gibi + veya - leri olucak 6000km oldu daha hiç 97 koymadım alıştı zaten araba :D hiç tadını almasın bence :D

Geri
Üst Alt