Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1 Depo ile 1661 km...

-benimde rekorum ankara-akçay arasında 3.7 lt... 7 saat boyunca klima kapalı 90 km/h ı hiç geçmedim..
-bu bayram tatiline gelirken midyat-manisa arası, tüm yolculuk boyunca mecburen klima açık,gırtlağına kadar yüklü,otobanlarda 160 km/h, otoyollarda 140 km/h'a sabitli şekilde yolculukta ortalama tüketim 5,4 lt. yaktı.

Cok ıyı deger gorkem,yalnız kırsal motorın konusundakı goruslerıne katılmıyorum ne yazıkki,araban gıttıgı surece sorun olmayabılır ama Vw bu arabayı uretırken turkıyenın kırsal motorını ıle calıssın dıye uretmıyor,ayrıca yazılım degıstıgınde yakıtını degıstırmen ıcın pompanın da degısmesıne gerek yok,basıt b ornek vercek olursam yazılımlı benzın arabalarda 97 oktan kullanılır ki pompa flan da degısmez yazılımın karakterınden dolayı daha etkılı olan 97 oktan kullanılır,senın arabandada durum bundan ıbaret sonucta arabanın stock yazılımı yenıden elden gecırılıyor ve ortam sartlarına uyarlanıyor.Toyota turkıyedekı kotu mazot yuzunden senelerce dızel araba satmadı turkıyede yenı yenı b kac sene ıcınde dızellerını pıyasaya cıkarmaya basladı,Vw bunu tolere edebılcek motorlar yapmıs olabılır ama ayda 1 depo kar yapmak adına motoru olmasın gerekenden once de eskıtmek var ısın ıcınde kotu mazotla en basında zaten enjektorler fire verebılır

bu kırsal ve euro dizel arasındaki fark hakkında o kadar çok petrol sahibi ve bu işle ilgili görev yapanlarla konuştum ki içimdeki tek sıkıntı kırsalda kükürt oranı düşürülmemiş olması euro dizelin tek artısı kükürt oranının düşürülmesi oluyor bununda dediğin gibi dogrudan enjektörlere zararı var ve oldukça maliyetli bir iş bu sonuçları dediğin gibi oldukça pahalıya mal oluyor ama onun içinde normalde skoda fabia 1.4 tdı ı 40 binde bir mazot filtresi değişirken (bunu skoda bayisi söylüyor) vw polo 30 binde bir değişirken seat bir dolu bir boş yani 20 bin km de bir değişirken ben her 10bin bakımımda mazot filtresini servise gittiğimde çin malı takmalarına rağmen skoda yetkili servisine gidip alman malı olanını başında durarak taktırıyorum olabildiğince temiz mazotu enjektörlere göndermeye çalışıyorum bu motorada belirli bir km ömür biçmedim arabayı çok seviyorum satmak gibi bir niyet yok ama şuan görünürde 250bin km ye kadar en az bende bunun 80bin kmsi hemen hemen oldu kalanınıda bu şekilde sorunsuz kullanmak nasip olur inşallah:)

işin bir diğer ilginç yanı eskide Adana toplantılarında 1.4TDI kullanan 5 kişiydik hepimiz aynı yıl farklı aylarda aldık ve içlerinde kırsal kullanan tek ben vardım arabalarımızda yazılım yokken orjinal haliyle ki ben bu şekilde 50bin km yaptım o aralıkta yakıt tüketiminde en düşük değer bendeydi ki biz şehir içinde kim daha çok yaktıracak diye de uğraştık yine beceremedim dip gaz gitmeme ragmen cupra tamponum yokken en yüksek hıza benim araba cıkıyordu kalkışlarda roll de yine başı ben çekiyordum bu orjinal halleriyle 50bin km kullanım sonrasında yaptıgımız denemeler yani ben kırsal kullanırken diğerleri euro kullanırken ve en fazla km yapanı benim arabanın yarısına denk gelirken bu değerler oluyorsa kırsalın görünen bir zararı yok bana göre tek gözle görünen duman olayı oda yazılımdan sonra hepimizde oldu farklı yerlerde yazılım yapmamıza ragmen bastıgımız bagaj kapagını is kaplıyoruz

valla görkem bey ne yalan söylim hem bnv,bxe ve birde aklıma gelmeyen bir kod daha vardı 3 mtoorunuda kullandım.

bpnin kırsal motorınını kullandım ve son derece memnun kaldım. dediğiniz gibi butun olay hakikaten mazot filtresinde bitiyor.

bende sizin gibi bu konularda hassasıım ve yaklasık olarak 10bin kmde bir muhakkak filtremi değiştiririm ve filtrem her zaman tertemiz çıakr.
1.4 tdı 75 ps bnv kodlu arabamı sattığımda 70.000kmdeydi hiç bir sıkıntı yoktu

1.4 tdı 80 ps kodunu hatırlamadım motorum aldığımdan beri problemliydi araba 5000km de bir sekman bitiriyordu bakıma gitttiğim 4 sefer boyunca arabama motor yaptılar enson 22000km de motor iflas etti ve mahkemeye verdik. o şekilde ayıplı urun olduğunu kabul ettiler onun haricinde performansı çok guzeldi.

1.9 tdı 105 ps leon tdı ile 75000km yaptım. sıfır aldığımdan beri 1yıl shell kırsal motorın 1.5 yılda bpnin kırsal motorinini kullandım arabaya bp koyduğum zaman kendini kaybediyordu turbunun ve motorun sesi bile farklı oluyordu. çok memnundum.

şimdi 1.6 tdı altea xl var ve ondada bp kullanıyorum bu araba euro5 olduğu için dpf var ve yakıt kalitesi sanırım duşuk geliyor o yuzden euro diesel almak zorunda kalıyorum.

bu grubun motorları çok dayanıklı adamlar resmen dayanıklılık abidesi yapmışlar motorları.

gelelim surat sınırlarınıza. bence hayatınız için en guzel şeyi yapıyorsunuz. hem sağlığınıza hemde cebinize faydası var. ben otobanlarda dahil arabamı 120nin uzerine çıakrmıyorum. oldukça az yakıyor ve yoldan da çok keyif alıyorum. tebriklerimi sunmayı borç bilirim. gereksiz yaptığınız her fazla surat sadece cebinize zarar.

walla mükemmel bi değer ben şimdi eve girdim sarımsaklı ankara arası geldim araç peugeot partner tepee ortalama 9 lt yaktım 130 la geldim sen bedavaya yolculuk yapıyosun kıskandım :D

valla bu kadar km yi heralde vw bile hayal edemiyordur...helal olsun:D

Bence bu değerler ile VW'ye bi mail at :) Aynı performans noter huzurunda da olursa VW için yeni bir rekor olur çünkü.

150 tl ye bana mal olur bu olabilir adana mersin arası git git gel yaparım yaklaşık 14-15 sefer eder 24 saat sürer hemen hemen:)

Dostum değer süper helal olsun ben 1.9tdi ile max. 800km gördüm...

Kırsal motorin için bir örnek;

2007 clio 1.5 dci ile uzun yol seyahatim sırasında sol şeritten 140 civarı bir sürat ile ilerlerken birden motordan VJJIRRRRRRRR diye çok gürültülü mekanik bir ses; araç stop etti gösterge panelindeki tüm ışıklar yanmaya başladı. ben halaa sol şeritten devam ederken 4lüleri yaktım aracı boşa aldım (boşa alınca gelen gürültü bir nebze azaldı) kendi ataletiyle 500-600metre daha ilerleyip emniyet şeridinde durdum. kaputu açtım bişi anlaşılmıyor, hararet te normal buji ısıtıcısının arıza ışığı yanıyo bi sefer marşı veriyim dedim mekanik ses artı titreme; amladım ki hastayı kaybettik.

Çekiciyi aradım istanbul ankara arası yolda sakarya civarında böyle böyle oldu gelin beni en yakın servise çekin dedim. Aracı servise çektik usta size yarın masrafı söylerim dedi. Ok dedim. Ertesi gün servise gittim bana iki sayfa yazı verdi bu ne dedim usta değişeceklerin listesi dedi. Usta nooldu dedim, Motor piston kaynatmışsın dedi. Bende makinacıyım merak ettim bi görebilirmiyim dedim. Tabi dedi. indik baktık arabaya hakkaten piston kolu kopmuş krankıda eğmiş piston gömleği filan sıyırmış silindir boşlığuna kadar yemiş.

Usta napcaz dedim? sandık motor gelicek takıcaz o değişcek bu değişcek şununda değişmesi lazım...

E kaç lira? motor değişirse 12.000tl +kdv..

Tamir olmuyomu? olur: ozamanda 13.000tl +kdv..

araba 2007 model 195.000 de satsak 16-17 edicek zaten 13bin e tamir nedemek dedim fiyat bu dedi... E usta düz yolda araba pert oldu öylemi :) usta da dedi evet öyle:D

NEDEN bu olur dedim?

ilk sorusu kaç binde dedi 197bin yok daha bitmemesi lazımdı motorun dedi.

İkinci soru ne yakıt koyuyosn dedi KIRSAL dedim. İşte o yüzden oldu dedi...

Tamam da niye ki usta? Kırsal motorindoğru düzgün rafine edilmiyo silindirlerde kurum bırakıyo zaten egzos gazından da anlarsın dedi... bu motorlara artık kırsal koymamak lazım eurodizel kullanmalıydın dedi.. Avrupadaki bahsettiğin kırsal dizeli mercedes kaç senedir kullanıyo bişiy olmuyo diyceksin ama hem eski arabaların motoru daha dayanıklı-daha toleranslı yapılıyodu hemde yakıt bizimki kadar pis değil... ayrıca dostum ben şahsen güneydoğulu biri olarak o tarafta kaçak mazotun nasıl geldiğini nasıl okadar ucuza alabildiğini (2.51 çok ucuz) ve kaçak mazotun normalden daha da kirli olduğunu biliyorum, sende biliyosundur...

Bana da renault servisi bunu söylemişti; bilginize...

genellikle 5. vites ve her inişte boşa aldım hızım ortalama 80 di

enjeksiyonlu araçların, büyük vitese atıp yokuş indiğinde,boşa atılıp inilmesinden daha az yakıt tükettiğini okumuştum..ne kadar doğru bilmiyorum..eğer doğruysa,daha bile az yakıt harcayabilirmişsin..

Geri
Üst Alt