Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 tsı 5000 de yakıt tasarrufu çok kötü:(

1. Para birimi ile tüketim rakamı, bir karşılaştırma kriteri değildir, baştaki bilgiyi verende tam bilgi yokmuş
2. Test verisi başka birşeydir, gündelik kullanma verisi başka
3. Günlük menziliniz 5-6 km civarında ise, motor daha tam ısınamadan kalkıp-duruyorsanız, 10lt/100km normaldir.
4. Özellikle İstanbul şartları.....
5. Hiçbir mekanik aksam, motor da dahil, tarladaki domates gibi zamanla kızarıp olgunlaşmaz, Falanca km. sonra düzelir konuşması, kahvehane sohbetidir. Var olsaydı, fabrika size vermeden önce Falanca km. yol yapar sonra teslim ederdi ;)

Bunu kafamızdan uydurduğumuzu düşünmeniz bana da komik geldi ben ve birçok arkadaşım bunu yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz kahvehane sohbeti diye tabir edip insanları aşağılar gibi konuşmanızda burdaki sıcak ortamda hoş karşılanmaz.... yaşınıza hürmetim sonsuz ama benim her 0 aracımda yaşadığım ilk dönem fazla yakma olayının bakımdan sonra düşmesi her seferinde rastlantı olamaz.... şu ana kadar aldığım Corsa 1.7dtı-golf5 1.6-polo 1.4-corolla 1.6vvtı-Leon 1.9TDI araçlarda bunu yaşadım ve birçok 1.4tsılı arkadaşımdada buna şahit oldum normal ve düzenli aynı yol güzergahında kullanılan araçlarda bunu ölçmek bir nebze daha basit ve kolay bi yoldur... iyi forumlar.....

Kahve sohbeti derken, eksik verilere dayanan sohbet anlamında söylerim, genel tabirimdir, otomotiv sektöründe müşteriye hizmet veren, pompacı-satıcı-rotçu dahil, akademik-mühendislik verilere dayanmaksızın söylemlerde bulunmamalıdır anlamında...
Sıfır motorun tüketiminin zamanla azalması gibi bir test verisini henüz okumadım, ama yeni bir otoya (sıfır veya yeni alınmış 2.el) alışan kullanıcıya sıkça rastladım. İÇten yanmalı motorlar çalıştıkça, kurum bağlar-aşınır vb. Bunların hiçbiri tüketimi azaltmaz.
Tüketim azalmasını da açalım: Ciddi kurum yapmış bir motorun supablarını temizleyelim, nispeten tüketim artar, zira doğru çalışmaya başlar, verimi artar, ancak: performansı da artar. Bu artan performans, sıfır fabrika verisinden, km ile kaybolmuş performansıtır, ilave gelen değil.
Yani yanma kalitesinin düştüğünü, egzos sensörü ile algılayan bir beyin az yakıt yollar. Tüm mekanik parçaların, ilk günkine yakın temizlikte tutulmasının sağlandığı bir motor, km yaptıkça tüketimini azaltamaz, fizik kanununa aykırı.

Kahve sohbeti derken, eksik verilere dayanan sohbet anlamında söylerim, genel tabirimdir, otomotiv sektöründe müşteriye hizmet veren, pompacı-satıcı-rotçu dahil, akademik-mühendislik verilere dayanmaksızın söylemlerde bulunmamalıdır anlamında...
Sıfır motorun tüketiminin zamanla azalması gibi bir test verisini henüz okumadım, ama yeni bir otoya (sıfır veya yeni alınmış 2.el) alışan kullanıcıya sıkça rastladım. İÇten yanmalı motorlar çalıştıkça, kurum bağlar-aşınır vb. Bunların hiçbiri tüketimi azaltmaz.
Tüketim azalmasını da açalım: Ciddi kurum yapmış bir motorun supablarını temizleyelim, nispeten tüketim artar, zira doğru çalışmaya başlar, verimi artar, ancak: performansı da artar. Bu artan performans, sıfır fabrika verisinden, km ile kaybolmuş performansıtır, ilave gelen değil.
Yani yanma kalitesinin düştüğünü, egzos sensörü ile algılayan bir beyin az yakıt yollar. Tüm mekanik parçaların, ilk günkine yakın temizlikte tutulmasının sağlandığı bir motor, km yaptıkça tüketimini azaltamaz, fizik kanununa aykırı.

Ben sıfır araçtan bahsediyorum sıfır araçlar kesinlikle bellii bir km den sonra tüketim değerleri azalmaya başlar bu hem kullanıcı hemde aracın parçalarının birbirine adapte olması ile alakalıdır... bunun dışında şöför faktörü tabiki gözle görünür fark yaratır ancak nasıl bir araç sağır alışıp çok yakıp gidemediği oluyorsa seri kullanım düzgün bakım aralıklarıylada gayet güzel değerler ve maksimum hızlar yakalanabilir servis elemanlarının söyledikleri beni pek ilgilendirmiyo arabaları tanıyan km ler yapan bir insan onlardan kat kat iyi anlar ben şöyle izah ediyim
1.Corolla 1.6VVTI 90.000km
2.Leon 1.9TDI 105.000km
3.Polo 1.4 95.000km
4.Corsa 1.7DTI 50.000km
5.Golf 1.6 65.000km çift kullanıcı
6.Pejo Partner 90.000km çift kullanıcı
7.Transit personel servisi 280.000km çift kullanıcı
Bu araçların hepsini bizzat kendim sıfır kullandım ve 2 kullanıcı belirtmediğim tüm araçları sadece ben kullandım usta şöförüm iddası değil bu bu araçlar sıfır geldi ve hep bendeydi ve bu tüketim değerlerini ben özellikle yaşadım yaptığım km ler ortada ve saymadığım kullandığım birçok araç var hayatım yollarda geçti diyebilirim şubeleri dolaşırken ve ben tüketim değerlerinin ilk bakımdan sonra düştüğüne çok şahit oldum dediğiniz gibi araçta kurum temizliği bakım da yakıtı etkiler fakat sıfır araçlardada ilk bakımdan sonra düşüş yaşanır ben yaşadım yaşanacağına inanıyorum....

Motor kullanıldıkça, beynin yolladığı yakıt miktarı azalmaya başlar, egzosdan ne kadar yanmamış yakıt çıktığı ile alakaldır, zira yanma verimi düşer, performans düşer ( tam gazda ölçülen max. beygir gücü ayrı bir konu, bu aynı oranda düşmez) doğrudur, bunu düzeltmek için de güzel-doğru bakım iyi olur.

sürekli kısa mesafe mi kullanıyosunuz aracı. ??

yol bilgisayarının hesaplaması 100km üzerindendir..atıyorum 20km gittiniz yol bilgisayarı 10L gösteriyo..20km'de yaktığınız benzin için 100 / 20 = 5..10L'yi 5'e bölerseniz 2L yaktığınızı zaten anlarsınız o yolculukta..

her sabah evimden cıkıyorum rampa aşağı ama tampon tampona 500m yolu 5 dakikada ancak alabildiğim yolun ardından rampa yukarı dur kalk yaptıgım bir trafiğin tahmini 15dk yolculuk süresinin ardından 1.ekranın ortalaması 10-11 lt arası gösteriyor..büyük sebeplerinden biri soguk motor ısınmadan ben işe varmış oluyorum.diğeri araç yeni..benım düşüncem bu yönde.aynı araçla cumartesi günü akşam 5-6 gibi bayrampaşa karaköy arasını 7.1 lt ile gittim..

+1 benimde aynı şuan 7- 8arasında gidip geliyorum 5200 km deyim

motorların rodajı yoktur lafı tamamen yalandır. esas kahvehane muhabbeti onun olmadığını düşünmektir. her aracın kitapçığında bile yazar ilk 1000 km özen gösterin belli bir km sonrada yakıtınız düşecektir diye. nedenine de gelirsek her motor zamanla kendi pistonları ile silindir yüzeyi üzerinde ince çizikler oluşturur ve bu çizikler motorun yağlanmasına ve çalışmasına yardımcı olur bu çiziklerin doğru şekilde açılması gerek fazla sıkıştırıp açarsanız motoru ömrü daha kısa olur daha erken yağ eksiltmeye başlar ama doğru şekilde açarsanızda uzun süre anahtar vurmadan binersiniz. ayrıca zamanla motor yağının motor mekaniğindeki parçaların yapısına işlemesi durumuda vardır. yani zamanla yağ metalin içine işler yeni motordaki sürtünmeler içine henüz yağ işlememiş olduğu için yüksektir. işte bu sebeplerden dolayı rodaj vardır ve olmak zorundadır.

çok yakma konusuna gelirsekte. tsi motorlar ekonomi için devirli kullanılmaması gereken motorlardır. bir çok kullanıcı bu motor çok yakıyor derken eski 1.6 yada başka atmosferik arabalarını kullandıkları gibi kullandıklarını kullanım tarzlarını motora göre değiştirdikten sonra tüketimlerinin ciddi oranda düştüğünü gözlemlemiş ve onaylamıştır ki 2 adet 1.4 tsi ile bu konuda başı çekenlerdenim :)

yol bilgisayarının hesaplaması 100km üzerindendir..atıyorum 20km gittiniz yol bilgisayarı 10L gösteriyo..20km'de yaktığınız benzin için 100 / 20 = 5..10L'yi 5'e bölerseniz 2L yaktığınızı zaten anlarsınız o yolculukta..

evet ortalama 1 2 km de bir durup 15 20 dk sonra tekrar 1 2 km bu yüzden mi acaba ?

evet ortalama 1 2 km de bir durup 15 20 dk sonra tekrar 1 2 km bu yüzden mi acaba ?
o şartlarda dizelde 9 10 lt yakar zaten :)

Geri
Üst Alt