Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

xDrive vs. Quattro..

arkadaşlar bu durduğu yerde ön diferansiyele güç aktaracak mı arka diferansiyeli yavaşlatacak gibi testler çok basit ve hiç bi amacı olmayan, sadece bi firmayı öne çıkarıp diğerini baltalamak için yapılmış testler..
aynı testte audi'yi geçirip bmw'yi bırakmak da mümkün.. tamamı sürücünün elinde..
şunu söyleyebilirim, audi quattro ile dünya şampiyonuyken bmw henüz 4 çeker yapmayı denememişti bile.. :)
şöyle bi yol testine bakarsak, tıpkı gerçekte olduğu gibi sonuçlar çok farklı
http://www.youtube.com/watch?v=Dx2mgPw33r4

Utku, BMW 1920'lerde ilk AWD'sini üretti askeriyeye.. :)
XDrive yeni sayılır sadece..bunun yanında Audi S1'deki torsen diferansiyel yine Audi icadı vs. değil..Amerikan.. S1'den rahat 20 sene öncesinden..

XDrive'ın 2. nesili çok daha başarılı..BMW'nun karakteristiği biraz daha arkadan kaymaya, Quattro ise kafadan kaymaya daha meğilli..bu da normal şartlarda oranlardan kaynaklanıyo..%40-%60 oranın BMW'nun normal yolda oranı..

AWD konusunda ise en başarılısı ne xDrive ne 4matic ne de Quattro..
AWD'nin atası Porsche o zamanlar Audi ortada bile yoktu..bi video vardı şimi baktım bulamadım BMW, Merc', Bentley, Porsche nerdeyse 20 otomobil vardı AWD testi konusunda..bütün araçlar çıkmaya çalışırken Porsche'la kaşarlık yapıyolardı artık o kadar rahat çıkıyodu..en komiği de Continental GT fazlaca gücü ve AWD'si olmasına rağmen 2.2 ton olunca saplanıp duruyodu.. :D :D

Utku, BMW 1920'lerde ilk AWD'sini üretti askeriyeye.. :)
XDrive yeni sayılır sadece..bunun yanında Audi S1'deki torsen diferansiyel yine Audi icadı vs. değil..Amerikan.. S1'den rahat 20 sene öncesinden..

XDrive'ın 2. nesili çok daha başarılı..BMW'nun karakteristiği biraz daha arkadan kaymaya, Quattro ise kafadan kaymaya daha meğilli..bu da normal şartlarda oranlardan kaynaklanıyo..%40-%60 oranın BMW'nun normal yolda oranı..

AWD konusunda ise en başarılısı ne xDrive ne 4matic ne de Quattro..
AWD'nin atası Porsche o zamanlar Audi ortada bile yoktu..bi video vardı şimi baktım bulamadım BMW, Merc', Bentley, Porsche nerdeyse 20 otomobil vardı AWD testi konusunda..bütün araçlar çıkmaya çalışırken Porsche'la kaşarlık yapıyolardı artık o kadar rahat çıkıyodu..en komiği de Continental GT fazlaca gücü ve AWD'si olmasına rağmen 2.2 ton olunca saplanıp duruyodu.. :D :D

Torsen arka 60 ön 40 şekilde aktarıyor. Onu bir düzelteyim. Ön 60, arka 40 değil. Bu söylediğinin aksine kafadan kaymayı tamamen ortadan kaldırıyor.
Yol otomobillerinde BMW'nin 4 çekeri kullanması e28 kasa kodlu 5 serisine tekabül eder. Öyle bakarsak audi'nin temeli de ferdinand porsche'ye gider. ama 1920 deki bmwlerin şeklini ben biliyorum, açık diferansiyel bile üretilemedi, gaza basarken arabaya yön vermek imkansız idi... sen de biliyorsun o dönemki 4 çekerin herhangi bi x-drive'a temel ya da ilham olacak cinsten olmadığını :)
Torsen audi icadı da yazdığımı da hatırlamıyorum, ama bu seviyeye gelmesini sağlayan firmalardan birisi audi'dir.
En iyi 4 çeker olarak da subaru ve audi demiştim, hala arkasındayım :)
Tekrarlıyorum, bu tip komik komik testlerde istediğin markayı geçirip istediğini bırakmak mümkün.. Ama yoldaki gerçek testlerde subaru ve audi 'den sonrası reklamdan başka bişey değil.. Porsche veya Bentley gibi markaları erişilebilirlikten dolayı sıralamaya sokmaya gerek duymuyorum..
Audi kullandığım için bunu savunmuyorum, gerçek bu olduğu için audi kullanıyorum :)

bmw nin şike yaptığı ortada... zaten videoyu çekende onlar... tmm audi orda kalsın kabul ancak bu kadar bariz fark olması çok saçma... :) bide audi kaldığında orda amele bey amcalar var ama onlar değilde takım elbiseli abiler itiyo... ilginç geldi...

Burda unutulan çok fazla konu var :)
Birincisi Porsche altyapısı ile Audininkinin ne kadar aynı olduğunu birçok kişi bilmiyordur.. gerektiğinde şanzımanları bile aynı olduğunu da...
Birde torsen diferansiyelin patenti Audinin elindeydi kısa zamana kadar, şuanda patent süresi dolduğu için Subaru da kullanmaya başladı zaten :) hatta diğer markalarda kullanmaya başladı..
Eğer en son model 4 çekiş sistemlerinden bahsedicek olursak ta, onlar zaten mekanik sistemler üzerine kurulmadığı için %80 oranında yazılımlara bağlı ve eski sistemler kadar hızlı tepki veremedikleri gerçeği var..

Ayrıca Quattro kullanıcısı ve binevi test edicisi olarak, tamamen zevk aracı diyebiliriz.. birde her birinin zevki ve hangi yolda kullanıldığına bağlı zevki farklı olacaktır.. Tabii Subaru ve Audinin çekiş sistemleri performansını diğerleri ile karşılaştırmak çok mantıklı değil.. (burda performanstan bahsediyorm, dik yokuş çıkma, tekerlek kaymama flan demiyorm)

Torsen arka 60 ön 40 şekilde aktarıyor. Onu bir düzelteyim. Ön 60, arka 40 değil. Bu söylediğinin aksine kafadan kaymayı tamamen ortadan kaldırıyor.
Yol otomobillerinde BMW'nin 4 çekeri kullanması e28 kasa kodlu 5 serisine tekabül eder. Öyle bakarsak audi'nin temeli de ferdinand porsche'ye gider. ama 1920 deki bmwlerin şeklini ben biliyorum, açık diferansiyel bile üretilemedi, gaza basarken arabaya yön vermek imkansız idi... sen de biliyorsun o dönemki 4 çekerin herhangi bi x-drive'a temel ya da ilham olacak cinsten olmadığını :)
Torsen audi icadı da yazdığımı da hatırlamıyorum, ama bu seviyeye gelmesini sağlayan firmalardan birisi audi'dir.
En iyi 4 çeker olarak da subaru ve audi demiştim, hala arkasındayım :)
Tekrarlıyorum, bu tip komik komik testlerde istediğin markayı geçirip istediğini bırakmak mümkün.. Ama yoldaki gerçek testlerde subaru ve audi 'den sonrası reklamdan başka bişey değil.. Porsche veya Bentley gibi markaları erişilebilirlikten dolayı sıralamaya sokmaya gerek duymuyorum..
Audi kullandığım için bunu savunmuyorum, gerçek bu olduğu için audi kullanıyorum :)

yazdıklarımı bi daha oku istersen Utku ben Quattro önde %60 demedim..BMW için %40 ön demişim zaten.. :)
torsen 40/60 aktarır diye bişi yok çünkü torsen'i sadece AWD'ler kullanmıyo..Saab'tan Focus RS'e Alfa Q2'lere kadar torsen kullanır..
kaldıki Quattro'nun bildiğim kadarıyla 4 nesili var bunların en az 2 tanesi direkt 50/50 oranında..üretilen B6 A4'lerin 2. yarısından sonrası 40/60 oranında ya da hepsi 50/50 B7'ler'den sonra 40/60 olabilir..geri kalanı direkt 50/50..Yavuz'un arabası gibi..A6 (C6) 3.2 FSI Quattro da 50/50 mesela direkt emin olduğum..R8'in ilk nesili de 50/50..50/50 oranında olduğundan kafadan kaydığını çok daha önceden okuduğum yabancı Audi forumlarında direkt kullanıcıların yorumlarıydı..yeni okuduğum şeyler olmadığı için link veremicem ama biraz uğraşıyla bulunur..
yeni nesil Quattro'lar 40/60 oranında ve yeni nesilin en başarılı Audi AWD'si RS5'te..onda da torsen değil başka bişiler var adını şuan hatırlamıyorum..yani kendi söylediğini düzelt istersen.. :)

audi alacaktım ilk mesajdaki vidoları izledim vazgeçtim sonra utukunun videoyu izledim..bmw den vazgeçtim..ben en iyisi chayenne alayım..şaka bir yana insanlar videolarda hile yapabilirler..onların vidolarda hile yapması bilinen gerçeği değiştirmez iyi olan iyidir.
41 yaşındayım çocıkluğumdan beri bildiğim dört çeker quattro dur..ama bildiğim herkesin konuştuğu 4 çekerini sevdiğim subaru dur..
ben bile biraz bilgimle bu iki ismi duymuşum..yiy olanın adı ağızdan ağıza kulaktan kulağa dolaşır..

Herkes ya audi ya bmw yada subaru demiş bence biraz Ford'un 4x4 sistemlerini araştırın..

yıgıt b5 kasa 60 arka 40 on seklınde,50/50 degıl

kafadan kaymaya meğilli yazdıktan sonra aktarım oranından bahsedince 60/40'ı ben audi için söyledin sanmıştım. neyse.

50/50 şeklinde aktaran torsen audide bulman zor. b5, c6, eski coupe quattrolar, vs.... subaru kullandı 50/50, kafadan kayma sorunu daha çok onlarda oldu..
b5 kasa a4 de 60 arka 40 ön.. b6 kasa da.. hemen hemen hepsi 60 / 40..
r8 bizzat test ettim, bildiğin arkadan itiş tepkileri veriyor :)
70 arka, 30 ön... 911 gibi :)
rs5'de spor diferansiyel denilen seçenek sabit oranın biraz dışına çıkıyor..

Geri
Üst Alt