Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

TSI - FSI - TFSI Motorlar..

YCO

Kayıtlı Üye
"Şu an piyasada birçok TSI ve TFSI motor bulunuyor. Örnek vermek gerekirse 1.4 TSI motorun 122, 124,125 HP'lik farklı güç seçenekleri var. Ayrıca bu güç ünitesinin 140 ve 170 HP versiyonları da bulunuyor. Bu motorlar arasındaki fark nedir? TSI ve TFSI motorlar arasında ne gibi farklar var? Çoğu kişi bu motorların uzun süre dayanamayacağını söylüyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Audi-VW Grubu'nda yer alan benzinli motor üretimlerinde, üretim özelliklerini belirten eklerden TSI, turbo yani aşırı besleme teknolojili SI motorları belirtir ki bunlar ağırlıklı olarak 1.4 litre hacminde ve 122,140,160 ve 170 HP'lik üretimlerdir. 122,124, 125 HP olarak lanse edilen aslında aynı güçteki motorlardır ancak grubun farklı markalarında verilen güç değerleri 1-2 HP oynamaktadır.
FSI ise benzinli atmosferik direkt püskürtmeli motorların kodudur. Bu seride de 1.6 ve 2.0 litre gibi seçenekler vardır. TFSI ise FSI motorların turbo beslemeli versiyonlarının adıdır. Bu motorlarla ilgili piyasadaki genel kanı, uzun süreli kullanımda dayanım sorunu olacağı yönünde olsa da henüz bir şikayetle karşılaşmadık. Eğer yakıt gerekli kalitede olursa ve aracı stop etmeden önce turbonun ihtiyaç duyduğu rölantide çalışma gibi basit birkaç ayrıntı yerine getirilirse, bu motorların sorun çıkartmayacağını düşünüyorum."*

*Onno Usta..

son cümlelerde gerekeni söylemiş onno usta.

hangi sayıdan bu yiğit?

yanlız net belirtmemiş tüm TSİ lar aşırı beslemeli FSİ motordur.

bilmiyorum hangi sayı ama 29.12.2008, Pazartesi..

abi değil işte..
aşırı beslemeli FSI, TFSI oluyo..
2'si farklı motorlar..

yiğitcim FSİ direkt enjeksiyon demek. TSİ motorların tamamı direkt enjeksiyonlu aşırı beslemeli 1400 cc motorlar. yani esas TSİ ler çift besleme kullanan 1,4 FSİ makineler.

bende bir döküman vardı ekleyeyim onu bulursam.

direkt enjeksiyonla çok noktadan püskürtmenin farkı ne peki. ??

birisinde yakıt direkt yanma odasına püskürtülüyor diğerinde emme manifolduna.

eskiden bir yere eklediğim linki buldm kontrol edeyim çalışıyorsa o dosyayı ekleyeceğim.

fsi motorlu idi eski aracım. o aracın sıkıştırma oranı atmosferik 1600 cc için çok yüksekti ve yüksek oktanlı yakıt istiyordu sorunlar da hep kalitesiz yakıttan yaşandı o motorda yoksa motor taş gibi kaliteli yakıt kullanılırsa. benim yaşadığım avans vuruntusu idi onuda kaliteli 95 oktanla çözdüm. 100 oktan veya 97 oktan ile çözenlerde var.

tsi ise aşırı besleme sayesinde sıkıştırma oranı düşürülmüş turbo ve çift besleme o motorda bu zaafı kapatmak için kullanılmış. sonuç çok başarılı. metinde bir çok grafik ve bilgi var incelemeni tavsiye ederim yiğitcim.

http://www.storage.to/get/Y3Qh9j8y/ViennaWienSymposium2007.pdf

VW'ye mail atcam canıma tak etti artık..

ekledim belgeyi yiğitcim incele bence. vw bunu 2007 de viyana sempozyumunda yayınlamış.

tamamdır ben de attım maili..

dertlenme be kocum:D bu arada ne kadar yersız b soru olmus bu ya,sorun cıkarırmı flan dıye,Odul almıs b motordan bahsedılıyor.

Geri
Üst Alt