Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
tork hıc bı ıse yaramaz

Yarar isterse 200 isterse 1000hp olsun tork 0 olduğu sürece yerinden kımıldamaz araba..

Hatta şöyle güzelce ispatlıyım torkun ne işe yaradığını dedim :)

3f4e67fbc99d3f78ada3a3833c20d020.png

Bu denkleme Tork olan T nin yerine 0 (sıfır) koyduğumuzda hp=0 sonucu çıkıyor. Yani tork yoksa hp de yok. Demekki işe yarıyormuş..

Yarar isterse 200 isterse 1000hp olsun tork 0 olduğu sürece yerinden kımıldamaz araba..

Bu denkleme Tork olan T nin yerine 0 (sıfır) koyduğumuzda hp=0 sonucu çıkıyor. Yani tork yoksa hp de yok. Demekki işe yarıyormuş..

kımıldar.

boşuna yazıyosun

Yazacağımı yazdım daha başka birşey yazmıyorum zaten. İlkokul fiziği bilen biri ne demek istediğimi çok rahat anlar..
Motor belirli bir "güç" üretir. Tork, bu gücün uygulandığı yere göre değişir. Güç, tork sonucunda değil, tork güç sayesinde olur.
746 watt 1hp'ye denk gelmektedir (yaklaşık olarak).
O senin yazdığın formül, gücün asıl formülü değil. Torkun birimini güç birimine çevirmeye yarayan formül.
İlkokulcası şu: bir güç olsun ki, sen bu gücü bir yere uygulayarak tork elde et.
İlkokulda yanlış öğretmişler size Alp.

---------- Post added at 01:45 ---------- Previous post was at 01:38 ----------

Senin verdiğin formül şuna yarar Alp. Otomobillerin dyno üzerinde tork değerleri ölçülür. Çünkü dönen tekerlek sayesinde ölçüm yapılır. Dönme momenti ölçüldükten sonra güce çevirebilmek için o formül kullanılır. Yani bu formül, ölçülen torku, horsepower birimine çevirmeye yarar.

Motor belirli bir "güç" üretir. Tork, bu gücün uygulandığı yere göre değişir. Güç, tork sonucunda değil, tork güç sayesinde olur.
746 watt 1hp'ye denk gelmektedir (yaklaşık olarak).
O senin yazdığın formül, gücün asıl formülü değil. Torkun birimini güç birimine çevirmeye yarayan formül.
İlkokulcası şu: bir güç olsun ki, sen bu gücü bir yere uygulayarak tork elde et.
İlkokulda yanlış öğretmişler size Alp.

İstediğin gibi yorumla ayberk. Tork=0 ise hp=0, hp=0 ise Tork=0 dır..

İstediğin gibi yorumla ayberk. Tork=0 ise hp=0, hp=0 ise Tork=0 dır..
Bu benim istediğim gibi yorumlamam değil. 4 senedir ben okulda bunları görüyorum. Alıntı yaptığın wikipedia'daki bölümün başına bakarsan, "Relationship with torque" yazdığını görebilirsin. Gücün temel formülü o değildir. Torkun 0 olup gücün 0 olmadığı örnekler gösteriyim sana istersen?

---------- Post added at 02:28 ---------- Previous post was at 01:56 ----------

İlkokul seviyesinde bi açıklama yapayım.
F(kuvvet)=m(kütle).a(ivme) , W(iş)=F(kuvvet).d(yol) , P(güç, birimi watt, 746 watt=1hp)=W(iş)/t(zaman)
Gördüğün gibi hp elde etmek için torka ihtiyacın yok. Denklemlerde torka bağlı olan bir ifade de yok. Herşey gayet açık ve basit. Güç elde etmek için, bir kuvvetin olması ve bu kuvvetin iş yapması gerekir.

---------- Post added at 02:36 ---------- Previous post was at 02:28 ----------

Otomobil motorundaki açıklamasını da yapayım:
Silindirde, bujinin yakıtı patlatması sonucu, silindir kafalarına kuvvet uygulanır. Pistonlar aşşağıya hareket edince iş yapmış olur. Silindirler bu yolu belirli bir zaman içerisinde alır ve sonucunda güç ortaya çıkar. Bu güç, krank milinin dönmesini sağlar. Yani tork burada ortaya çıkar. Çünkü burada kuvvet, moment oluşturması için krank milinin merkezinden daha uzak bir noktaya uygulanmaktadır. Aşşağıda linkte, oluşan gücün, torka nasıl çevrildiğini görebilirsin:
http://img695.imageshack.us/img695/4664/cshaft.gif

torku olmayan motordan mükemmel jeneratör olur başka bir halt olmaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt