Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

spor yayların fonksiyonları, avantajları, dezavantajları ??

my_gisu

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eki 2010
Mesajlar
596
bu yay olayı hakkında bir soru sormak istiyorum. amaç sadece aracı yere yaklaştırmak ve tutuşu arttırmak mıdır?
yoksa ek olarak da konfor ile ilgili oluşabilecek sorunları, problemleri minimum seviyeye indirgemek için midir?
örneğin yay değiştirmeden sadece 195/55/15 inç jant lastiği, 205/50/17 yada 205/50/16 yapsak yay değiştirilmiş hali ile değiştirilmemiş hali arasında ne gibi farklılıklar olacaktır? ... teşekkürler.
 
spor yay konfor kaybettirmez..spor amortisör konfor kaybettirir..
arabaya 4-5 kişi binmedikten sonra sert gelmez biraz zıplayabilir arkası doluyken araba..1" jant büyütünce düzgün yollarda vs. hiç bi fark hissedilmez..bozuk yolda biraz arabanın canı yandığı hissedilebilir belki eskiden rahat girilen çukurlarda..2" büyütünce düzgün yolda yine fark yaratmaz, bozuk yollarda özenli gidildikten sonra yine bişi olmaz..yanak oranı çukurlarda vs. hissiyat için en önemli olay..darbeyi emen yanak azaldığında çukurlar vs. daha bi derin gelir arabaya..
 
Yigidim aslanim dediklerin yanlis degil ancak eksik bilgi var..ben tamamlayayim..sertlik ayari bulunmayan spor suspansiyon alirsaniz konfor bozulur ancak Koni sertlik ayarli amortisor alrsaniz 4 tam tur en sert ayar olur 2. Turda birakirsaniz mercedes konforinda bir arac sahibi olursunuz..uzerine ister -3 isterseniz -10 cm lik yay takin amortisor uzerinden sertlik ayari yapilabilcegi icin konforu hic bozmadan hatta arttirarak gorsel acidan bir dusus uygulayabilirsiniz..
Ayriyeten janti buyuterrk yanak kalinliginiz azaldikca konfor kaybini daha belirgin sekilde yasarsiniz
 
peki ben şimdi sadece -3,5 eibach yay taktırsam jant değiştirmeden şu anda hem görsellik hem de konfor açısından arabayı rahatlatacağım demk oluyr
 
Geri
Üst Alt