Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sizcee...

Lada Niva aslında başta bir askeri arazi aracı olarak tasarlanmış (VAZ 2122 Reka). Askeri arazi demek azami arazi kabiliyeti demek.

Jeremy Clarkson Lada Niva hakkında şunu söylüyor. ''It's suprisingly very comfortable. It was so smooth that I was once able to use the cigarette lighter to light a cigarette while driving 80 km/h offroad .''

''Şaşırtıcı derecede çok konforlu. O kadar yumuşakki birkez 80km/h ile offroad yaparken aracın sigara çakmağını kullanarak sigaramı yaktım aynı zamanda..''
 
Lada markasını Avrupa'ya tanıtan aslen Niva'dır. İlk hali 1976'da ortaya çıkan bu aracın zamanına göre orijinal olan teknolojisi (sürekli 4 çeker ve ağırlığı azaltmak üzere feda edilen yekpare şase ve dahi monokok kasa) ile ilgi çekti.

Caddeye uygun yapısı ile aslında ilk SUV olduğu söylenebilir. Ağır ve hızlı devirde 5 ileri 1 geri vites ve kilitlenebilir ön ve arka şaft ile optimum off road yeteneği ile saygı kazandı.

Niva projesinin ilk örnekleri 1971-72'de ortaya çıktı. Kanvas tavanlı 2 prototip 1.3 lt Fiat motoruna sahipti.Kısa zaman içinde daha modern ve kapalı iç mekan ile 1.6 lt motor uyarlanmış versiyon yapıldı. Bu güncel kasaya en yakın halidir.Vladimir Sergeevic Solovev'in proje başkanlığında, 1973 yazında Özbekistan'da test sürüşleri yapıldı. Şef tasarımcı ise Valery Pavlovich Semushkine'dir.Vaz2122 koduyla amfibik bir versiyon da prototip olarak üretildi. Bu Reka'dır (Nehir anlamına gelir). 1.3 lt motora, Niva ile aynı altyapıya sahipti, karada 115 km/s, suda 9 km/s sürati vardı. Bütün askeri testleri başarıyla geçmesine rağmen asla seri olarak üretilemedi. Sebebi de o sıralar krizde olan tek alıcı Kızılordu'nun alım gücünün olmamasıdır.

Alıntıdır...


http://i130.photobucket.com/albums/p280/YEVGENI/VAZ01.jpg
 
cezmı abı lada nıva ıcın ayrı bır konu acıp paylaşımları orada yapsak daha ıyı olur bence
 
Geri
Üst Alt