Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat'ın tarihçesi

DOUKAN

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
3,409
Yaş
34
SEAT (Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo SA) İspanyol otomobil üreticisi.

SEAT 9 Mayıs'ta toplam 600 milyon İspanyol pesetası sermaye ile kuruldu. Hissedarlar %51 hisse ile National Institute of Industry (INI) %42 hisse ile toplam 6 banka ve %7 hisse ile Fiat idi. Fiat üretim teknolojisi katkısını da ortaklığa katmıştı. 1953'te ilk SEAT otomobil üretim bandından çıktı. Modelin adı 1400'dü.

Günümüzde SEAT Volkswagen Grubu içinde çekici tasarımlı sportif yüksek teknoloji kullanılan ve yenilikçi otomobiller üreten markadır. Bu değerler markanın yeni sloganı "SEAT Auto Emotion" ile vurgulanmakta ve gelecekteki imajını tanımlamaktadır.

Şu anda SEAT SA bünyesinde Alhambra Arosa Cordoba Ibiza Inca Leon ve Toledo olmak üzere 7 model üretimi ve satışı gerçekleştirilmektedir. Bugün SEAT yoğun olarak Avrupa'da pazarlanmakla beraber 5 kıtada toplam 68 ülkedeki bayilik ağıyla yaklaşık 3.600 noktada satış ve satış sonrası hizmetler teşkilatı bulunmaktadır.

Şirketin en önemli önceliklerinden birini oluşturan Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine yapılan yatırımlar sayesinde yüksek kalitede ve yenilikçi ürünler geliştirilmesine olanak tanınmaktadır.

2000 yılında 25. kuruluş yılını kutlayan Martorell'deki Technical Center'da Araştırma ve Geliştirme bölümünde 2.000 kişi çalışmaktadır.

Martorell Technical Center'ın en büyük özelliği SEAT ürünlerinin tasarım geliştirme ve üretim aşamalarının bu merkezde birarada gerçekleştirilmesidir. Bu özellik SEAT'ı diğer İspanyol otomobil üreticilerinden ayırmaktadır.

SEAT 2000 - 2004 yılları arasında 250 milyar peseta -15 milyar Euro- yatırım yapacak olup Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri için 150 milyar peseta - 901 milyon Euro- ayırmış bulunmaktadır.

Portekiz Palmela'daki VW Group üretim merkezinde üretilen SEAT Alhambra dışındaki tüm SEAT modelleri İspanya Martorell'deki fabrikada üretilmektedir. Martorell Fabrikası 1993 yılında İspanya Kralı I. Juan Carlos'un katkılarıyla Avrupa'nın en gelişmiş üretim tesisi olarak açılmıştır. Esnek üretim prosesi ve mükemmel lojistik sistemi bulunan fabrikada her gün 2.300 araç üretilmektedir.

2000 yılında Martorell'in toplam üretimi bir önceki yıla gore % 6.1 artarak 516.146 araca ulaşmıştır.

2000 yılında 514.800 araç satışı gerçekleşmiştir. SEAT SA'nın cirosu 1 trilyon peseta -63 milyar Euro- karı ise 145 milyar peseta -873 milyon Euro -olarak kaydedilmiştir. SEAT SA genelinde bugün 15.000 kişi çalışmaktadır. SEAT 2000 yılında Avrupa'nın en genç markası olarak 50. yılını kutlamıştır.
 
Teşekkürler doukan kardeşim...
 
Geri
Üst Alt