Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon FR DSG LPG uygulaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu eski arabam, bizzat kendi çektiğim video;

Orijinali 172, bendeki takriben 180 - 185 hp civarında Clio RS

http://www.streetfire.net/video/clio-rs-benzin-tuketimi_717971.htm

akşam iş çıkışı köprü trafiğindeki yakıt tüketiminide wersene ...
Ki bu 2 kişi, tek kişi 4.7 4.8 ile gidip geliyordum izmite.

Performans ile ekonomi bir arada oluyor muymuş :)

akşam iş çıkışı köprü trafiğindeki yakıt tüketiminide wersene aynı araçla ...

ayrıca bugün TFSI veya FSI ları çok yaktıgı için almayan insanlar var LPG takıldığı vakit bu araca talep artacak bunu düşünemiyorsanız daha ne diyim

Gorkem hala ne somut b verı ne de teknık b anlatım yok mesajında.Ayrıca mesajına karsılık sunu soylım 200-240bg kullanılan bu Tfsı motorları ınsanlar alıp stock kullanmıyor yazılım yapıyor,egsoz yapıyor benzın pompası degıstıryo ıvır zıvırla 350-360bg lere cıkarıyorlar kı ek olarak Egt dusurmesı avans acabılmek ıcın Methanol kullanıyorlar en sonunda bunların ustune gıdıp de lpg yapılabılcegını dusunme sakına :) FR yada Cupra almanın amacı bu zaten ınsanların stock halde caya corbaya gıtmek deıl ;)

spor arabalara lpg takılmasına karşıyım diyenlere şunu sormak lazım şu düşünceden dolayı haklısınız büyük hacimli arabaya spor arabaya parası çok olan biner oda benzini dert etmez denir ama böyle bir ekonomi sağlanabiliyorsa ve performansdan ödün verilmiyorsa neden benzinli binilsin arabaya zarar verir diyoruz kimimiz arabasını 300bin km 500bin km kullanıyoruz ben dizel hayranı olmama ragmen bu mantıga karşıyım asıl büyük hacimli arabaya takacaksın lpgyi tasarrufun dibine vuracaksın keyifle gazlayacaksın.... eski amerikan arabalar 8silindir 4.7 4.2lt olanlar gazladıgında ışıktan kalkıp diğerine varana kadar 2-3lt benzin yakıyor lpg takıp bu tüketimi yarıya indirirsen tasarruf etmiş olursun akıllılık etmiş olursun bence...
Spor araca LPG takılmasına karşı olmamın sebebi bu değil. Spor araçların özel araçlar olması. Mesela 1.4 TSI Leon'a LPG takılmasına kesinlikle karşı değilim. Ancak FR, Cupra özel seri araçlar.

herhangi bir korkum yok , tanıyan çoğu kişi bilir yüksek yakıt tükettiğimi (şehirdışı 10 litre) ... peki o 2500 kmyi katetmek için ne kadar benzin parası ödüyodun ? bu 2500 kmyi şehirler arası yolda yapmıyodun doğal olarak ...

Konudaki bütün mesajları okudum da gülmeden edemedim açıkçası.
Öncelikle şu Türk yapmış mantığı ne demek anlamadım :)
FSI motor çıktığından beri bu motora nasıl LPG uygulanırın araştırması Avrupa'da yapılıyo. Türkiye'de değil. Ki söz konusu aracın da şemaları yurt dışından getirilmiş söylediğine göre. Kim kafasına göre FSI motora tüp takıyo Allah aşkına :)
Birde LPG'li araçların Avrupa ve Türkiye ile kıyaslanması bence çok mantıksız. Avrupa'da insanlar egzoz emisyon değerlerini düşürmek, doğaya daha az zarar vermek için LPG takıyolar. En azından devlet, vergilendirme sistemleriyle insanları buna teşvik ediyo.
Can'ın bahsettiği Turbo araca LPG uygulama ve aracı yükleme konusuna gelirsek. Daha önce bir arkadaşım Volvo S40 T4 aracına (2.0 turbo 200hp) LPG takdırdı. Orjinal halde binerken hiçbir sıkıntı yaşamadı. Ardından araca yazılım yaptırdı ve aracın silindirleri çatladı.
LPG ve benzini kıyaslarsak, evet LPG daha kaliteli bir yakıt. Gerek daha yüksek oktan değeri gerek doğayı daha az kirletmesi. Ama araçların motorları LPG ile çalışmak için değil, benzin ile çalışmak için tasarlanmış motorlar. Bu yüzden bu yakıttan %100 verimli şekilde faydalanmak mümkün değil.
Ben kesinlikle LPG sistemlerine karşı değilim. Cupra'ymış, FR'mış ıvır zıvırmış tarzı özel seri araçlar dışında bi araca LPG takılmasını da kesinlikle desteklerim. Burada tartıştığımız insanların neden 2.0 Mondeo'ya ya da 5.7 amerikana neden LPG takdırdığı değil; 2.0 TFSI FR araca neden LPG takdırdığı. Bu tür araçlar ülkemizde zaten haldır huldur satılan herkezte olan araçlar değil. Olanları da bu tür uygulamalarla ziyan etmek beni üzüyo açıkçası.
Hem performans hem ekonomi bir arada olmaz diyenler de yüklü 1.9 TDI motorlardan bi haberler galiba.

Birşey daha dikkatimi çekti de, Doğuş Oto fabrikanın çıkardığı LPG'li 1.6 ları getirmiyo, LPG'li Cupra'ları GTI'ları nerden bulupta getirsin puhaha

Olay tamamen ekonomik amaclarla yaklasılmıstır; fr dsg tdi 58000 lira ve arac yok 2 ay sonra siparişle geliyor ve fiyat sabitleme yapmıyorlar; 1.4 tsi 2008 2008 sunroof+bluetooth 2.elde 34 den assa bulamadım; 2.0 arac hemde sadece 10 000 lira farkla ve en onemlisi Can gibi arac konusunda hassasiyetine guvendigim bir insanin aracını satın almak cazip geldi.Zaten fr cupra gibi aracların fabrika cıkısı haliyle(burda yanlıs anlasılma olmasın ama her ne kadar bu işi profesyonelce yaptıran arkadaslarımız olsada sanayide her onune gelen adama iş yaptıran insanlarda var bu memlekette) 2. elde bulmanın imkansızlıgını az cok arastıranlar biliyordur; yani ozetle 20 000 lira ucuza Leon FR DSG ye biniyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt