Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon Agility

cilio sümbül :) :) çok güldüm yaff..

Yunus'um bi gün boş vaktinde ara beni kontörün varsa telden konuşalım yorgunum yazamıyorum yavrum..

:D :D :D

Bende bir anımı yazmak istiyorum. Emre telde konuşmuştuk bunu hatırlarsın. Emreden (Eskişehirden) İstanbula dönüyordum. Bursa üzerinden gidiyordum. Geceydi. Daldım. Yoncaya girmeden önceki hızım 130-140 idi. Dönmeye başlamadan frene asıldım. Hızım 95 civarına düştü. Viraja girdikten sonra frene basmayı kestim. Virajin ilk kısmını güzelce aldı. Sonra virajın ikinci kısmının açısı daha dardı. Kırılan viraj türünden. Bu arada virajda hafif ters eğimde vardı. O noktada ne fren ne gaza basmamama rağmen araba ilk önden kayma yapmaya başladı. 4 lastik bir den ciyaklamaya başladı. ESP ışığı yanıp sönmeye başladı. 'tırrrrt tırrrt tırrrt tırrrt' gibisinden ses çıkararak. Ve arabanın önden kayması durup hafiften arkayı bıraktı ve araç virajı aldı.

1.not: araçta o zaman yay yoktu
2.not: en iyi şöförlerde hata yapabilir bunun için baştan risk almamak lazım.
3.not: F1 arabalarında ESP benzeri bir sistem kullanılır.
4.not: Bazen durumlar ve faktörler sizin elinizde değildir.

---------- Post added at 18:16 ---------- Previous post was at 18:06 ----------

ESP buzda işe yaramaz diyenler izleyin :) :

http://www.youtube.com/watch?v=K3m24bjkfg0&feature=fvw
Alp, eklediğin videoda gözünden kaçırdığın detaylar var. İzlediğin video ESP'nin yararlı olduğunu göstermek amacıyla hazırlanmış bir video. Bunu göstermek için izlenilen basit kullanıcı kandırma yollarını gözardı etme. Bunlar neler?
1) Anti patinaj sisteminde, ilk koşulda araç buzlu zeminin başından hareketsiz bir şekilde kaldırılmaya çalışıyor. Anti patinajın avantajı gösterilmeye çalışıldığı zaman ise sunucu aracıyla hız alarak rampaya geliyor.
2) ESP'nin avantajının anlatıldığı kısımda araç 70mp/h yani yaklaşık 112km/h hızla sürülüyor. ESP'nin kapalı olduğu durumda kendisinin direksiyonu gereksiz yere fazla fazla çevirdiğini dikkatle izlersen görebilirsin. Ki böyle bir durumda, 112km/h hızla buz ve üzeri kar kaplı bir zeminde, aracını duvarın üzerine üzerine sürüyorsan.. (cümlenin gerisini sen tamamlayabilirsin)

Burada size göre negatif yorum yaptığını zannettiğiniz insanların söylemek istediği temel şeyden inatla kaçındığınızı söylemeden edemeyeceğim. Bu yorumları yapan insanlar diyor ki: ESP'nin çalışması için gerekecek koşulları sağlamayacak kadar dikkatliysen, doğal reflekslerin ve sürüş yeteneğin de biraz kuvvetliyse, ESP'nin çalışmasını gerektiren bir durum yaratmayarak buna ihtiyaç duymazsın.
Buradan sonrası da kişisel fikrim: ABS dışında, tekerlekle arama giren sistemlerin hepsine karşıyım. Bana göre güvenlik, kazayı önleyici yönde değil; ölmemi önleyici yönde olursa daha yararlıdır. Kafes sistemi örneğini buna örnek olarak verdim. 10 kaza tehlikesi atlatıp, 11.sinde ölmektense; 11 kaza yapıp 11'inden de canlı çıkmayı tercih ederim. Benim güvenlik görüşüm bu.
Kendi sürüş tarzıma göre ESP, benim kaza yapma riskimi artıracak bir sistemdir (İnternette bununla ilgili videoları üşenmeyip tekrar bulursam konu altına da eklerim.). Ben gerektiği zaman aracın savrulmasını artı yönde kullanabilen (zevk alan demiyorum) veya buzlu bir zeminde yokuş çıkmaktan aciz olan bir sürücü değilim. Ya da gereğinden fazla eğim varsa, aracımdan 5 dakika inip zincir takmaktan aciz biri de değilim. Ya da o gün, aracıma binmeye bir gün ara verebilecek birisiyim. Ya da ESP'ye vereceğim parayla 4 tane çivili lastik alıp, hiçbir çıplak güvenlik ekipmanıyla sağlayamayacağın yol tutuşu sağlayabileceğimi düşünüyorum. Güvenlik ekipmanlarının başlıca çıkış sebebi dikkatsiz ve acemi insanlardır. Verilen örneklerinde ne kadar büyük oranda dikkatsizlik içerdiğini görebilirsin. (direksiyonda daldım, yüksek hızda su birikintisine girdim, buzlu bir viraja gereğinden fazla hızla girdim, karlı buzlu zeminde 112km/h hızla duvara doğru yol aldım, vs.)
Ve şunu gerçekten söylüyorum. İleri sürüş tekniklerine sahip, direksiyon refleksleri kuvvetli olan insanlar için ESP yüksek oranda kaza unsuru oluşturabilir. Çünkü ESP, aracın kayması üzerine devreye acil şekilde giren bir sistem. Fakat siz, aracınızın kayacağını önceden biliyor ve buna göre sürüyorsanız, ESP'nin müdahalesinin sonucu kazadan başka bir sonuca yol açmaz. Tekrar söylüyorum. Ben ESP hiçbir işe yaramaz demiyorum. Bu kadar dikkatsiz ve acemi şöförün olduğu bir trafikte kesinlikle her araçta olmalı. Kendi hakkımıda ESP yerine kafesten yana kullanmayı tercih ederim.
Hepimiz insanız, hata yapabiliriz derken makinaların, sistemlerinde hata yapabileceğini gözardı etmeyelim. Fren sistemi hatası yüzünden toplatılan, durup dururken tüm airbagleri açılan, bu sistemlerinin beyinlerinin karışması sonucu ortaya çıkan kazaları da gözardı etmeyelim. İnsandan daha az yapıyor olabilirler. Ama insan hayatını riske atan şeyleri gözardı edemeyiz değil mi?

Geri
Üst Alt