Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Renault Resmi Açıklama Yaptı

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,337
Yaş
36
11092009142035-renaulting_logo.jpg


Renault, baba-oğul Piquet aleyhinde suç duyurusunda bulundu

Renault F1 Takımı, 2008 Singapur GP'sinde takım yönetimiyle danışıklı olarak kaza yaptığını ve bunun sonucunda Fernando Alonso'nun yarışı kazandığını iddia eden Nelson Piquet Jr ve babası ile ilgili olarak bir resmi açıklama yayınladı.

Renault'nun açıklaması şöyle:

"FIA daha önce yaptığı bir açıklamada, Dünya Motor Spor Konseyinin 21 Eylül 2009 tarihinde olağanüstü gündemle toplanacağını ve ING Renault F1 Takımının da bu toplantıya davet edildiğini duyurmuştu. Renault bu toplantıda, takım üyelerinin 2008 Singapur GP'sinde Nelson Piquet Jr'a kasten kaza yapması ve bunun sonunda piste giren Güvenlik Otomobili seansı sonucu Fernando Alonso'nun liderliğe yükselerek yarışı kazanması konusunda anlaştıkları yönündeki iddiaları yanıtlayacaktır.

"ING Renault F1 Takımı olarak FIA'nın başlangıç soruşturmasında ve araştırma sürecinde açık şekilde yorum yapmak veya açıklamada bulunmaktan titizlikle kaçındık. Ancak bugün, ING Renault F1 Takımı ve Genel Müdürü Flavio Briatore de kişisel olarak, asılsız iddialarda bulundukları ve bu sezonun kalan bölümünde takımla yarışması yolunda takıma şantaj yaptıkları gerekçesiyle, Nelson Piquet Junior ve Nelson Piquet Senior aleyhine Fransa'da suç duyurusunda bulunulmuş ve yasal işlemler başlatılmıştır. Aynı konuda İngiliz polisine de suç duyurusu yapılacaktır."

11092009142035-f_briatore.jpg


Briatore: "Piquet'nin iddiası iğrenç bir yalan"

Renault Takım Patronu Flavio Briatore, takımı ve kendisi aleyhine şike yaptıkları yolundaki iddiaların iğrenç bir yalan olduğunu söyledi. Renault F1 Takımının baba-oğul Piquet aleyhine Fransa mahkemelerine suç duyurusunda bulunduğuna ilişkin resmi açıklamasından sonra Monza Padok'unda bir açıklama yapan ve takımı dışında kendisinin de kişisel suç duyurusu yaptığını kaydeden Briatore, bu kişilerin Formula 1'den acilen uzaklaştırılmaları ve bir daha alınmamaları gerektiğini söyledi.

21 Eylül'de Paris'te yapılacak FIA Dünya Motor Spor Konseyinin olağanüstü toplantısı için delil toplama sürecinin devam ettiğini ve FIA'ya verilen bir kanıtın içinde Briatore'nin, 28 Temmuz'da baba Nelson Piquet Senior'a yolladığı bir mektubun da olduğu bildiriliyor. İngiliz Autosport'ta yer alan haberde, Briatore'nin mektubunda Piquet Jr'ın ileri sürdüğü iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu ve bunun, Piquet Jr'ın sezon sonuna kadar takımda kalması ve kontratının da uzatılması yönünde yapılmış bir şantaj olduğunu kaydettiği yer alıyor.

Mektup konusuna da değinen Briatore bugün Monza'da yaptığı açıklamada, Bernie Ecclestone ve diğer Renault temsilcilerinden söz konusu iddiayı ilk duyduğunda şok geçirdiğini kaydetti ve "Babasına yazdığım mektupta, oğluyla devam etmemiz halinde sessiz kalacağını söylediğini ve kendisine bunun iğrenç bir yalan olduğunu ve bu yolla şantaj yaptıklarını da söyledim. Ne ben, ne de bir Renault Takımı yetkilisi Nelsinho ile böyle aşağılık bir komplo içine girmedik. Bu sadece o yarışın sonucunu etkilemekle kalmaz, içinde bulunan herkesi de çok büyük bir risk altına sokar. Kısacası, baba ve oğlunu yargıya verdik ve 21 Eylül'de de Konseye çıkarak kendimizi aklayacağız" dedi.

PadokF1
 
Geri
Üst Alt